Pre všetkých opačne zmýšľajúcich ponúkam zoznam dôvodov, prečo je podľa mňa práca v zahraničí najlepší spôsob strávenia voľného času počas štúdií (kto má možnosť aj po nich.)
Spoznáte kopu nových ľudí z rôznych krajín. Toto nemá absolútne žiadny význam obhajovať. Keby nebolo mojich dvoch liet strávených v USA nespoznal by som také množstvo skvelých priateľov z celého sveta. Zažil som s nimi celé mesiace zábavy, párty, a dlhých rozhovorov o živote. Naučil som sa veľa o iných krajinách a kultúrach. Nestrávil som leto len s Američanmi, ale i Rusmi, Poliakmi, Maďarmi, Mexičanmi, Slovincami či Uzbekmi. Charakterizovať to len podľa národnosti je však zcestné, každý bol z iného kúta sveta. Pochopil som, že jazyk a národnosti ľudí nerozdeľujú ale spájajú. Niekedy Vás najviac inšpiruje príbeh človeka z opačného konca sveta, ktorý si zažil niečo podobné.
Zarobíte si podstatne lepšie ako na Slovensku. Nie všetko na svete je o peniazoch, ale verím, že omnoho lepšie viete vykonávať svoju prácu a zabávať sa v práci, ako aj mimo nej, ak sa nemusíte báť, či Vám na konci mesiaca vystačí na jedlo. Minimálne v „západných“ krajinách je práca lepšie oceňovaná ako na Slovensku. Pre mňa však mal tento fakt aj iný účinok. Uvedomíte si totiž cenu vlastného času. Nemusíte stráviť 4 mesiace 16 hodinových smien v USA aby ste si mohli dovoliť využívať svoj čas efektívnejšie a dovoliť si veci, na ktoré by ste inak museli drieť. A funguje to aj naopak. Pokiaľ Vám niekto v budúcnosti ponúkne hodiny v práci naviac, budete vedieť či to naozaj stojí za tú drinu. Budú totiž stáť Váš voľný čas. Spojené je to s ďalším bodom.
Naučíte sa zábavne a zmysluplne tráviť voľný čas. Minimálne v USA máte presne stanovený počet hodín týždenne, ktorý môžte odpracovať. Pokiaľ si nenájdete druhú prácu, málokto Vám dá možnosť prepracovať sa do kómy. A teda zrazu máte vyše ďalších 40 voľného času a voľné víkendy. Čo teda robiť? Flaša vodky na stôl v piatok večer a tri nevedieť o svete? Aj to je možnosť, ale ja naozaj nepatrím k zástupcom takejto zábavy. Počas voľných hodín sa teda podľa mňa naučíte využívať všetko okolo seba, od zaujímavých turistík, cez vodné plochy, výlety na blízke i vzdialené miesta, pamiatky a parky, Zoo a Akvária, a mestá. Píšúc tieto riadky, momentálne strašne ľutujem, že som tých pár stoviek dolárov nevyhodil do vzduchu a nešiel predsa len na výlet do Six Flags. Ach.
Máte možnosť cestovať na miesta, o ktorých sa ostatným len sníva alebo ich vidia maximálne v televízii. Prečo je tento bod dôležitý? Nie, nejde o to, že sa môžete chvastať pred známymi so štýlovými fotografiami. Tie nikoho okrem jednej osoby zaujímať nebudú. Ide o splnenie si vlastných snov. Také jednoduché. A kedže verím v rast charakteru u ľudí pomocou skúseností, tak si myslím, že každým splneným snom a cieľom, je stovka príležitostí splniť si ďalšie. Návšteva Alcatrazu, Empire State Building alebo Harvardskej univerzity do života nič hmotné nedá, okrem dobrého pocitu, že čas a príležitosti som využil naozaj naplno.
Získate neoceniteľné pracovné skúsenosti, ktoré už nikdy nevyužijete v rovnakom odbore. Dva roky umývania riadov v rodinnom kempe v New Hampshire, pod najuziapanejším šéfom akého som mal za celý môj život, ma naučili neoceniteľné veci pre budúcnosť. Napríklad, že „charakter je viac ako pozícia“ a ak dokážete ľudí zorganizovať lepšie ako Váš priamy nadriadený, a robota ide hladko a od ruky aj počas situácii, keď všetci očakávajú stresy a nervy, ľudia to vidia a ocenia. Tiež ma naučili ako jednať s ľuďmi, ktorí očakávajú výsledky. Tajomstvo: tie výsledky treba doručiť. To neznamená, že musíte zabiť 16 hodín v práci a viac. To znamená, že akonáhle doručíte výsledky, máte pokoj (od práce aj šéfa, ktorý sa k Vám za týchto podmienok rád pridá vo vykonávaní voľnočasových aktivít aj na pracovisku.) A teraz si toto všetko predstavte na Slovensku. Nejde to, však ? Ale vy už predsa viete ako na to, a môžte svoje prostredie a okolie pretvoriť.
Získate nadhľad a úplne nových pohľad na veci, ktoré Vám predtým prišli samozrejmé. Ak Vám moje riadky nestačia, u kolegov blogerov, Kristíny a Romana, si môžte prečítať viac.Návrat domov je potom vždy spojený s niečím, čo sa obecne nazýva "kultúrny šok" alebo aj "vytriezvenie". Tiež som to zažil, a v daných chvíľach na mňa dopadali až depresívne stavy zo situácie na Slovensku. O tom to ale predsa je. Cestovanie a spoznávanie nového je súčasť vzdelania, je to spôsob ako si uvedomiť rozdiely a následne snaha veci zmeniť a zlepšiť. Na Slovensku žijú aj kritici, ktorý v živote za hranicami nežili. To neznamená, že nemajú pravdu. Je iné však stav kritizovať a iné pokúšať sa ho zmeniť.
Stanete sa šťastnejší človek, čo sa pozitívne prejaví na Vašom ďalšom živote. Toto je veľmi silné tvrdenie, ale poznám dostatočnú vzorku ľudí, na ktorých svoje tvrdenie zakladám. Jednoduchý graf by mohol vyzerať asi takto:

Čo si o tom všetkom myslíte Vy? A ako hodláte stráviť svoje leto? Pretože nie je dôležité kde, ale ako a s kým.
S pozdravom zo zamračenej Limy.
mz