V Jasnej sa znova rozdávali svetové medaily

Písmo: A- | A+

Po nezabudnuteľných zážitkoch vo Vysokých Tatrách moje putovanie v rámci výhry Miliónový Dream Job smeruje do Nízkych Tatier. Aj tu sa s aktivitami doslova "roztrhlo" vrece. Jedna z nich však patrila do kategórie tých výnimočných, významných, ojedinelých... Bol to 33.ročník Majstrovstiev sveta juniorov v zjazdovom lyžovaní, ktoré sa po 29. rokoch opäť vrátili do Jasnej po druhýkrát!

Jasná od nepamäti patrila na mapu svetového lyžovania a vďaka zmenám a zrealizovaným investíciám sa stáva strediskom, ktoré sa môže znovu uchádzať o organizovanie ďalších medzinárodných pretekov. Šanca, že k 75-ročnej tradícii pretekov Veľkej ceny Demänovských jaskýň  pribudnú ďalšie podujatia európskeho či svetového charakteru, je naozaj veľká.

 

 


No a mne, ako fanatikovi do lyžovania, nemohli predsa majstrovstvá sveta ujsť. Vďaka mojej pozícii VIP-tester som teda využila možnosť nahliadnuť do zákulisia príprav a celkového priebehu súťaže. Záštitu nad majstrovstvami prevzala naša najúspešnejšia lyžiarka Veronika Velez-Zuzulová, ktorá svojou účasťou na pretekoch podporila našich reprezentantov a svojimi skúsenosťami prispela k úspešnému zvládnutiu celej súťaže. Celý organizačný a realizačný tím spolu s dobrovoľníkmi perfektne pripravili trate pre profi pretekárov, bezpečne ich označili a ohraničili, postavili štart, zriadili cieľovú časť... súťaž sa teda mohla začať. Pre návštevníkov Jasnej v čase konania pretekov síce nastali určité obmedzenia, hlavne čo sa týka dostupnosti zjazdoviek, ale ľudia si mohli aj napriek tomuto obmedzeniu do sýtosti zalyžovať.


Podľa vopred stanoveného harmonogramu pretekali ženy a muži v rôznych disciplínach počas 9 dní. Po každej súťažnej disciplíne nasledoval kvetinový ceremoniál pre troch najlepších priamo na svahu, tak ako to poznáme či už z olympiády alebo zo závodov svetového pohára. Vo večerných hodinách bolo potom v Liptovskom Mikuláši oficiálne vyhlásenie, kde si traja najlepší prebrali aj svoje zaslúžené a vytúžené medaily.


Počasie ani tento raz nebolo priaznivo naklonené, a tak ako sa na poriadne preteky patrí, podpísalo sa pod preloženie niektorých zápolení. O tom, že všetci boli pripravení aj na túto variantu, nebolo pochýb. Sledovať zohratosť tímov a prácu jednotlivých súťažiacich, ich sústredenie pred samotným štartom, radosť či sklamanie po dojazde do cieľa, bol pre mňa obrovský zážitok! O nič menej zaujímavo zapôsobila na mňa spolupráca dobrovoľníkov. Vo veľmi pôsobivej žlto – modrej farebnej kombinácii boli na svahu absolútne neprehliadnuteľní! Bezpochyby  mali veľký podiel na bezproblémovom a plynulom priebehu pretekov.


Čo však bolo to naj?! Jednoznačne obrovský úspech mladej slovenskej lyžiarky Petry Vlhovej. Stať sa juniorskou majsterkou sveta a ešte k tomu na domácej pôde - poviem Vám, to bola fakt neskutočne radostná udalosť! Hlavne  keď vidíte tých ľudí, či už Petriných spolužiakov, ktorí ju prišli podporiť, jej rodičov, ale aj ostatných, čo spolu s ňou prežívali ten veľký úspech...Veľké zadosťučinenie a odmena za tú drinu a úsilie! Ešte dnes cítim tú neopísateľnú atmosféru a mám zimomriavky!


Nesmiem však zabudnúť ani na Andreasa Žampu - náš ďalší slovenský talent, ktorému chýbal skutočne malý kúsok k tomu, aby uspel tiež. Ale verím, že o ňom ešte budeme veľa počuť a ten jeho čas určite príde a zahviezdi. Taktiež veľmi cenné skúsenosti nadobudli aj ďalší naši mladučkí reprezentanti. Vďaka tomu, že sme boli usporiadateľskou krajinou, mohlo sa majstrovstiev zúčastniť až 16 lyžiarov. Celkovo sa majstrovstiev zúčastnilo 361 pretekárov z rekordných 48 krajín.


Medzi jednotlivými kolami, prípadne po pretekoch, som mala aj ja priestor na lyžovanie. Ako som spomínala, síce boli rôzne obmedzenia a uzatvorené zjazdovky, ale uvedomila som si, ako máme tu „našu“ Jasnú, skutočne veľmi dobre vybudovanú a poprepájanú! Každý si naozaj príde na svoje. Dokážete si rôzne nakombinovať zjazdovky primerane vašim lyžiarskym schopnostiam – verte mi. Máte chuť na ozajstnú, kvalitnú a pestrú lyžovačku? Odpoveď je jasná - jednoznačne JASNÁ!!!


Počas celých majstrovstiev sa aktívne žilo nielen na zjazdovkách, ale tiež aj pred zariadeniami Tatry Motion a Happy End-om. Pre návštevníkov boli pripravené rôzne mini súťaže o vecné ceny, stánky s občerstvením, suvenírmi, lyžiarskymi doplnkami, oblečením, testovacími lyžami...


Ubytovaná som bola priamo pod svahom v Grand hoteli Jasná. Nemusela som cestovať, presúvať sa, stačilo iba pri hoteli vyzuť lyže a poď ho do papučiek. Jednoducho ideálne!


Okrem výbornej polohy, takmer na zjazdovke, je hotel vybavený na vysokej úrovni. Izby sú zariadené veľmi luxusne, žiari z nich vkusná elegancia, komfort a pohodlie - cítila som sa skutočne ako „pani“.

Skryť Zatvoriť reklamu