Jarná očistná kúra

Písmo: A- | A+

Tak máme za sebou prvý jarný deň a aj zatmenie slnka. Príroda sa postupne prebúdza a mali by sme sa prebudiť aj my. V záhradách sme začali s jarnými prácami, no je potrebné povenovať sa aj vlastnému telu. Po zime je vhodná jarná očista nielen v záhrade ale aj v našom organizme. Túto môžeme absolvovať vo viacerých variantoch. Môj návrh je kombinácia nasledujúcich bodov:

  • využitie bielkovinových jedál ako náhradu normálnej stravy,

  • smoothies zo zelených listových šalátov,

  • pitie bylinných čajov,

  • pravidelný pohyb na čerstvom vzduchu,

  • využitie podporných procedúr.

A) Využitie bielkovinových jedál ako náhrada normálnej stravy

Zeleninový krém m.diet
Zeleninový krém m.diet (zdroj: www.mdiet.sk)

Použitie vysokoproteínových jedál medical diet v rámci očistnej kúry má obrovský význam. Program m.diet je zameraný v prvom rade na redukciu nadváhy bežných pacientov. Avšak jeho podstata vychádza práve z pozorovania fyziológie pôstu. Rôzne druhý pôstu sa využívajú na rôzne účely už 1000 rokov a ich účinky využívali aj Aristoteles a Platón. Najčastejšie sa používali rôzne druhy pôstu o vode, keď sa počas pôstu pila len čistá voda a neprijímala sa vôbec žiadna tuhá potrava. Takéto posty prebiehali v dĺžke od niekoľko dní až do niekoľko týždňov. Keďže telo počas pôstu nedostávalo žiadnu tuhú potravu iba vodu, na svoje fungovanie využíva zdroje vlastného tela. V prvom rade sa vyčerpali zásoby glykogénu zo svalov a pečeni a telo sa dostalo, rovnako ako v programe m.diet do stavu ketózy. V tomto stave sa zdrojom energie pre fungovanie organizmu stávajú ketolátky, ktoré vznikajú štiepením zásobného tuku ale aj bielkoviny kostrovej svaloviny. Takýmto postupom dochádza k postupnému odbúravaniu zásobných tukov ale aj kostrovej svaloviny. Úbytok kostrovej svaloviny však nie je žiaduci, lebo strácame aktívnu hodnotu, ktorá má pre telo človeka veľký význam. Preto, aby sme mohli využiť fyziológiu pôstu a jeho prínosy a zároveň eliminovali procesy odbúravania aktívnej svalovej hmoty, využívame k tomuto bielkovinové jedlá medical diet , kde podiel proteínov je viac ako 50%
Tieto jedlá sú zložené z vysokokvalitných proteínov mlieka, vajec, sóje a zabezpečujú pri minimálnych tráviacich nárokoch všetky plnohodnotné živiny potrebné pre organizmus. V rámci očistnej pôstnej kúry doporučujeme kombinovať jedlá m.diet so zelenými "snoothies"  vyrobených z listovej zeleniny.

B) Smoothies zo zelených listových šalátov

Obrázok blogu

Využitie zelených "smoothies" vo výžive človeka je známe niekoľko rokov. Veľkou propagátorkou používania zelených smoothies vo výžive človeka je Viktória Boutenko . Prednosťou zelených smoothies z listovej zeleniny je ich obsah vitamínov, enzýmov, fitonutrientov ako aj vlákniny, ktorá má pri očisťovaní tráviaceho traktu zásadný význam. Rozdiel medzi používaním listových šalátov servírovaných ako šalát a zelenými smoothies je v ich mechanickom rozrušení celulózových obalov jednotlivých časti listov, čím dochádza k vyššiemu využitiu obsiahnutých mikronutrientov, ktoré sa v listoch nachádzajú. Takto rozmixované listy s vodou sa môžu piť samé alebo ich môžeme dochutiť ľubovoľnými druhmi ovocia. Prednosťou takto pripravených smoothies je ich čerstvosť, maximálny obsah vitamínov a enzýmov pripravených na využitie v organizme. Nezanedbateľná je aj ich tekutá konzistencia a chuť.
 

C) Pitie bylinných čajov

Obrázok blogu

Pitie bylinných čajov je súčasťou každého pôstneho postupu. Podľa druhu použitých bylín tak čaje nielen prečisťujú, ale podporujú aj vylučovanie a vyplavovanie škodlivín z organizmu. V priebehu trvania očistnej kúry doporučujeme užívať denne 2l rôznych druhov bylinných čajov.
 

D) Pravidelný pohyb na čerstvom vzduchu

Obrázok blogu

Prichádzajúcu jar už cítíme aj vo vzduchu. Preto zaradenie pohybovej aktivity primeranej veku, pohlaviu a možnosťami jednotlivca je pri každej detoxikačnej kúre veľmi dôležité. Mnohé látky sa z tela vylučujú práve dýchaním a pri akejkoľvek pohybovej aktivite na čerstvom vzduchu sa nám dýchanie prehĺbi a zrýchli sa jeho frekvencia. Tým pádom dochádza k rýchlejšej eliminácii všetkých produktov detoxikácie, ktoré sa touto cestou odbúravajú.
 

E) Využitie fyzikálnych podporných procedúr

Každá detoxikácia vychádza z princípu vylúčenia nahromadených škodlivín z ľudského tela. Preto je vhodné primerané využitie podporných fyzikálnych procedúr na zlepšenie vylučovania toxínov, ktoré sa v tele nachádzajú. Za najefektívnejšie považujem zaradenie saunovania počas detoxikačného procesu jeden až dvakrát za týždeň.

Sauna 
Saunovanie je veľmi efektívna procedúra, ktorá významne podporuje vylučovanie toxínov z tela cez kožu, ktorá je najväčším vylučovacím orgánom ľudského tela. Je však potrebné vedieť, že pred aj počas saunovania sa musíme dostatočne napiť povolených tekutín, najlepšie čistej vody.

Horúca vaňa
Tí, ktorí neradi chodia do sauny z akýchkoľvek dôvodov môžu využiť horúcu vaňu na podporu eliminácie toxínov z tela. Horúca vaňa zvýši prekrvenie kože, zrýchli tepovú frekvenciu a podporí vylučovanie toxínov z tela.

Črevná sprcha
Táto procedúra má veľa priaznivcov ale aj veľmi veľa odporcov. Môj názor je taký, že má svoje miesto a význam v detoxikačnom programe. Pokiaľ máte takúto možnosť a ste zástancom takejto procedúry, zaraďte črevnú sprchu na úvod a na koniec detoxikačnej kúry. Dĺžka takejto kúry je veľmi individuálna a ja navrhujem pre tých, ktorí s ňou nemajú skúsenosti trvanie o dĺžke 10 dní.
 

Na záver by som vám predstavil jeden vzorový deň trvania takejto kúry:

Obrázok blogu

Deň zahájime tým, že sa napijeme 0,5l vlažnej vody so šťavou z jednej polovice citróna. Potom si pripravíme 4 jedlá z programu m.diet , ktoré budeme jesť počas celého dňa v rovnakých časových intervaloch. Následne si pripravíme 0,5l zelených smoothies z listovej zeleniny s pridaním celého citrónu a jedného celého pomaranča. To si rozdelíme na dve dávky, ktoré vypijeme ráno pred odchodom do práce a druhu hneď po návrate z práce. Držíme v chladničke. Ďalej si pripravíme 2l žihľavového alebo iného bylinného čaju, ktorý popíjame počas celého dňa. Každý deň sa snažíme zaradiť pohyb na čerstvom vzduchu či už je to chôdza, beh, cyklistika, pretože všetko je v tomto prípade dobré. Saunu doporučujeme dvakrát počas desaťdňovej kúry. Studenú a teplú sprchu doporučujeme každý deň a podľa možnosti nielen počas trvania kúry. Tí, ktorí sú zástancami črevnej sprchy alebo klystíru môžu túto procedúru zaradiť na začiatok a na koniec desaťdňovej pôstnej kúry.

Autor:

MUDr. Richard Kozár MPH., 
MWM s.r.o., M.R.Štefánika 53, 960 01 Zvolen,
mail: info@mdiet.sk
web: www.mdiet.sk

Skryť Zatvoriť reklamu