Ketogénna diéta ako alternatívna liečba farmakorezistentnej epilepsie?

Písmo: A- | A+

Epilepsia je najčastejšie neurologické ochorenie všetkých vekových skupín detí i dospelých. Už v staroveku sa vedelo, že navodený stav ketózy, vtedy to tak ešte nevolali, ale stav navodený určitou skladbou stravy, spôsobuje zlepšenie stavu epileptikov. Prvé správy pochádzajú z 5. st. pred Kristom.

Ketogénna diéta bola zostavená v r. 1920 pre liečbu farmakorezistentnej epilepsie. Ako kľúčový mechanizmus účinku sa uvádzala ketóza, presnejšie prítomnosť ketolátok. Používala sa od r. 1920 do 1930, kedy sa objavili prvé efektívne antiepileptiká. Napriek tomu liečba farmakorezistentnej epilepsie zostáva v praxi stálym problémom. Popri epileptochirugii a vagovej stimulácii prichádza renesancia ketogénnej diéty, kde okrem empírie z minulosti pristupujú čoraz viac klinické i vedecké skúsenosti.

Moderné klinické štúdie uznávajú ketogénnu diétu ako efektívnu pre mnohých farmakorezistentných pacientov. Predpokladá sa, že navodením ketózy (s kritickými hodnotami 3-OH-butyrátu a acetátu) vznikajú zmeny, ktoré sú základom zníženej záchvatovej aktivity. Pokles excitability pravdepodobne vzniká zmenami v energetickom metabolizme. Diéta mení charakter metabolizmu mozgu a zásadne mení metabolické energetické cesty. Neprítomnosť cukru ako energetického zdroja indukuje inú ako glykolytickú cestu (odbúravanie ketolátok), čo je dôvod zapojenia energetickej rezervy s vysokým pomerom ATP/ADP a zvýšenou hladinou kreatínu. Efekt diéty závisí od typu epilepsie a veku dieťaťa. Udáva sa, že až u 3/4 detí dochádza k výraznej redukcii záchvatov – o viac ako 50 %, asi v 1/3 záchvaty vymiznú. (1)

Klasická ketogénna diéta pozostávala z tukov, bielkovín a cukrov v klasickom pomere 4:1. Náročnosť prípravy a zvládania klasickej ketogénnej diéty ako aj jej nie práve zdraviu prospešné zloženie vyvolávajú úvahu, či by nebolo vhodné uvažovať o využití sofistikovaného postupu detailne rozpracovanej a aj chuťovo vyladenej ketogénnej bielkovinovej diéty, s ktorou sú už rozsiahle skúsenosti.

Literatúra:

1. MUDr. Miriam Kolníková, doc. MUDr. Pavol Sýkora Ph.D Ketogénna diéta – alternatívna liečba farmakorezistentnej epilepsie. Klinika detskej neurológie LF UK, Detská fakultná nemocnica s poliklinikou, Bratislava Neurol. pro Praxi, 2005; 3:

Autor:

MUDr. František Križanovič, 
MWM s.r.o., M.R.Štefánika 53, 960 01 Zvolen,
mail: info@mdiet.sk
web: www.mdiet.sk

Skryť Zatvoriť reklamu