Povedzte mi svoj obvod pásu a ja Vám poviem ako dlho budete žiť

Písmo: A- | A+

Obezitu treba jednoznačne vnímať ako chorobu. Človek by aj chcel schudnúť, a nedarí sa mu. Okolie ho odsúdi, že nemá pevnú vôľu. Aj sám si tak pripadá. Dobrá správa znie: nie je to pravda. On má vážnu diagnózu a sám nevie, ako ju liečiť. Ako keby sa učil hrať tenis, ale nikto mu neukázal, ako sa správne drží raketa. Uznáte, taká hra by každého z nás prestala za chvíľu baviť, keď by sme nevedeli, ako máme držať raketu, a vždy by sme loptičku posielali na nesprávnu stranu. Určite by sme stále prehrávali. No chyba by nespočívala v našej slabej vôli, ale v tom, že sme sa nenaučili hrať tenis. To isté je aj s obezitou. Ak nechudnete, hoci sa snažíte s tými kilami navyše niečo robiť, tak problém nie je vo vašej slabej vôli, ale jednoznačne v tom, že vo vašich pokusoch niečo zlyháva. O tom som presvedčený.

Obrázok blogu
(zdroj: www.mdiet.sk)

Ale zase: odkiaľ vy máte vedieť, ako sa lieči obezita? Nájdite mi nejakú inú vážnejšiu chorobu, okrem obezity, ktorú si ľudia liečia sami. Ešte aj s tou chrípkou sa ideme poradiť k doktorovi, lebo nás vystrašia vysoké teploty. Jedine obezitu by sme chceli zvládnuť sami. Neviem si predstaviť, že by si niekto myslel, že si dokáže infarkt, porážku, vysoký krvný tlak, alebo cukrovku, alebo rakovinu vyliečiť sám. A pritom obezita ako príčina predčasnej smrti už predbehla onkologické ochorenia, čo znamená, že je to ochorenie, ktoré nám najčastejšie skracuje život. Predbehla fajčenie, predbehla vysoký cholesterol, predbehla rakovinu! Je prvá! No a o najzávažnejšej chorobe, na ktorú najčastejšie umierame, si myslíme, že na ňu stačíme sami a že s ňou netreba ísť k lekárovi. Prečo? Na to nemám vysvetlenie. Môžem len konštatovať, že s každým iným ochorením, ktoré ľudí môže pripraviť o život a ktoré im vyrába množstvo komplikácií, bežia za doktorom. Len s obezitou nerobia nič, alebo si myslia, že im pomôže rada od susedy, alebo článok zo ženského časopisu, alebo teleshoping, alebo náplasť.

Dobre, keby sme išli do extrémov, tak sú aj ľudia, ktorí si sami chcú vyliečiť karcinóm, no sú skôr výnimkou. Zatiaľ čo v prípade obezity je výnimkou skôr ten, kto ide za doktorom. A pritom práve lekár by vám povedal, že existuje štandardná, bezpečná a účinná metóda liečby obezity, či už konzervatívna, o ktorej budeme ešte hovoriť, alebo v ťažších prípadoch obezity chirurgická, dnes už často robená šetrne laparoskopicky, všetko dostupné a odskúšané metódy. Začať treba diagnostikou a tú zvládnete aj sami doma s pomocou krajčírskeho metra.

Pacientom zvyknem hovorievať:

Obrázok blogu
(zdroj: www.mdiet.sk)

Povedzte mi váš obvod pása a ja vám poviem, ako dlho budete žiť.“ Pás v centimetroch si vydeľte vašou výškou v centimetroch, ak vám vyjde hodnota pod 0,5, je to v poriadku, do 0,6 ide o zvýšené medicínske riziko, nad 0,6 sa už nachádzate v pásme vysokého rizika. Tento údaj pochádza z renomovaného medicínskeho časopisu, to nie je len taký údaj do vetra, za ním stojí seriózny medicínsky výskum, na základe ktorého vyšlo, že tento jednoduchý parameter najlepšie koreluje so srdcovocievnymi komplikáciami pacientov. Stačí si len vydeliť obvod pása výškou a hneď sami zistíme, či nám hrozia alebo nehrozia choroby srdca a ciev.

Aj keď dnešná doba posadnutá štíhlosťou vníma obezitu prvoplánovo ako estetický problém, byť obézny, to je hlavne zdravotný problém. V porovnaní so štíhlym človekom má obézny 55-násobnú šancu, že dostane cukrovku. Gro pacientov s vysokým krvným tlakom, s vysokým cholesterolom, so srdcovocievnymi komplikáciami má aj nadváhu. Obezita nesie so sebou aj gastroenterologické ťažkosti, podieľa sa na neplodnosti, je príčinou zhoršeného spoločenského uplatnenia, depresií, nehovoriac o poškodenom pohybovom aparáte, o opotrebovaní kĺbov a nevyhnutných endoprotézach. Pomerne jednoducho sa dá vypočítať, ako veľmi sa zvyšuje tlak na jeden centimeter kĺlbovej hlavice, ak má človek tridsať kilogramov nadváhy. Pre kĺb je to obrovský rozdiel.

Obrázok blogu
(zdroj: www.mdiet.sk)

Toto všetko sa dá využiť pre motiváciu k chudnutiu. Modelová situácia: lekár povie pacientovi, aby schudol aspoň desať kilogramov. On mu povie, jejej, to je málo, ja potrebujem schudnúť tridsať kilogramov, a to sa mi zdá byť také ťažké, že sa do toho bojím aj pustiť. Nesúhlasím. Len nech dá na seba desaťkilogramový batoh, nech s ním chodí celý deň a nech ho potom večer zloží. Ako sa mu uľaví. A pochopí. Poznáte známe pravidlo 80 : 20? Že 20 námahy urobí 80 % biznisu? V obezitológii je to ešte lepšie. Tam nám 10 % úbytok na hmotnosti urobí 90 % zdravotného benefitu. Čiže ak 150 kilogramový pacient dá dole 15 kg, jeho zdravotné komplikácie dramaticky ustúpia, on získa 90 % z vylepšenia zdravia, ktoré si od schudnutia sľubuje. A to pacient potrebuje vedieť. Že už 5 – 10 %-ná redukcia hmotnosti mu predlžuje život. Že mu o 20 % zníži riziko kardiovaskulárnych chorôb a o 50 % zníži výskyt diabetu. To sú informácie, ktoré lekári vedia, len ich musia pacientom dávkovať v správnom pomere a v správnom čase.

(úryvok z knihy Diagnóza Obezita, upravené 2015)

Autor: 

MUDr. Majerčák Ivan
I. Interná klinika LF a UNLP Trieda SNP 1, Košice
Ambulancia : Mudroňova 29, Košice
kardiológia, obezitológia, vnútorné lekárstvo
e-mail: majercak@medicalgroup.sk
www.medicalgroup.sk

Skryť Zatvoriť reklamu