Sladené nápoje a vnútrobrušný (viscerálny) tuk

Písmo: A- | A+

Ľudia ktorý pravidelne pijú sladené nápoje majú zvýšenú tendenciu akumulovať vnútrobrušný tuk. Podľa najnovšej štúdie, ktorá bola robená na vzorke tisíc dospelých jedincov, čo i len jeden sladený nápoj denne výrazne zvyšuje..

...možnosť naakumulovania veľkého množstva vnútro brušného tuku v období nasledujúcich šiestich rokov. Výskumníci upozorňujú, že takzvaný viscerálny tuk je obzvlášť nebezpečný, pretože obklopuje niekoľko životne dôležitých orgánov a ide teda o mimoriadne nezdravý typ tuku.

Obrázok blogu

Viscerálny tuk je typ tuku, ktorý je odborníkmi úzko spájaný s cukrovkou druhého typu a so srdcovocievnymi chorobami. Samozrejme srdcové ochorenia a cukrovka sú spájané so sladenými nápojmi už dlhšie, avšak teraz sa podarilo pochopiť konkrétny mechanizmus, ktorý zapríčiňuje dané zdravotné problémy. Výsledky štúdie boli založené na testovaní 1003 jedincov v strednom veku, ktorí sa zúčastnili rozsiahlejšej štúdie zameranej na zdravie srdca. Výskumníci použili CT skeny na meranie viscerálneho tuku u každého jedinca na začiatku výskumu a následne o šesť rokov neskôr.

Na začiatku, zhruba 13% ľudí zo skúmanej skupiny potvrdilo, že pijú aspoň jeden sladený nápoj denne. V priemere práve táto skupina vykázala najväčší nárast viscerálneho tuku za obdobie už zmienených šiestich rokov. V porovnaní s ľuďmi ktorí nikdy nepili sladené nápoje to bolo navýšenie viscerálneho tuku o 27%.

To nedokazuje, že sladené nápoje samy o sebe boli vinníkom pri získaní vicerálneho tuku. Dnes samozrejme vieme, že iba jeden faktor sám o sebe nikdy nespôsobuje obezitu. Vždy ide o viac vzájomne prebiehajúcich faktorov ako sú vek, denný kalorický príjem, telesná hmotnosť, telesná aktivita a podobne. Takže je nemožné vypichnúť jeden faktor a tvrdiť že zodpovedný je práve on.

Je ale možné zo skúseností tvrdiť, že ľudia ktorí pijú sladené nápoje majú určite menej zdravý životný štýl, nakoľko aj menej konzumujú zeleninu, menej cvičia a majú aj väčšie tendencie fajčiť.

Cukrom dochutené nápoje sú teda iba jednou časťou nezdravej skladačky. Ale ich vypustením zo svojho jedálnička si určite človek vie jednoduchým spôsobom znížiť príjem cukrov a zlepšiť svoj zdravotný stav. Za cukrom sladené nápoje totiž existujú nízkokalorické náhrady, takže jeden nízko kalorický nápoj namiesto jedného sladeného môže z dlhodobého hľadiska znamenať veľký rozdiel. Ak si uvedomíme, že jedna plechovka sladeného nápoja obsahuje okolo 130 kalórií v podobe cukrov, je nízko kalorická náhrada skutočné lepšia voľba.

Najnovšie výskumy potvrdzujú, že light nápoje nijakým spôsobom nestimulujú tvorbu viscerálneho tuku. Štúdie ktoré sa robili v minulosti naznačovali že ligh nápoje by mohli zohrávať nejakú rolu pri tvorbe cukrovky druhého typu, ale v súčasnosti, po mnohých rokoch výskumov sa nepodarilo túto teóriu nijako vierohodne potvrdiť.

Zdroj: 

http://www.webmd.com/diet/20160111/sugary-drinks-tied-to-increase-in-deep-belly-fat?page=1

Autor:

MUDr. Richard Kozár MPH. 
MWM s.r.o., M.R.Štefánika 53, 960 01 Zvolen,
mail: info@mdiet.sk
 

Centrum Bratislava:

tel. č.: 0944 022 442

mail: info-ba@mdiet.sk
web: www.mdiet.sk

Skryť Zatvoriť reklamu