Pred desiatimi rokmi začalo otváranie Slovenska

Pred desiatimi rokmi, 28. októbra 2004, sa v malom okresnom meste pokúsilo pár občanov presadiť niečo, čo je dnes súčasťou našej legislatívy a jednou z najdôležitejších reforiem. Aj malé mesto môže urobiť veľkú vec a inšpirovať ostatných.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Pár občanov v malom meste Šaľa vtedy predložilo mestskému zastupiteľstvu návrh na automatizované zverejňovanie informácií. V návrhu išlo o to, aby mesto automaticky dávalo na svoju web stránku dôležité informácie, najmä o hospodárení mesta. Automaticky mali byť zverejňované, okrem iného:

  • informácie o služobných cestách zamestnancov mestského úradu a volených predstaviteľov mesta vrátane nákladov na služobnú cestu a jej cieľ

  • všetky zmluvy, ktoré uzavrelo mesto a mestom zriadené subjekty s inými subjektmi

  • všetky účtovné doklady mesta a mestských podnikateľských subjektov

  • všetky informácie, o ktoré bolo požiadané na základe zákona č. 211/2000 (infozákon).

Reakcia na tento návrh bola zo strany vtedajšieho vedenia mesta a poslancov odmietavá a poslanci zmietli zo stola všetky podstatné požiadavky, ktoré by reálne mesto otvorili. Až na jednu výnimku.

Pravdepodobne omylom schválili, že na webe budú zverejňované informácie, o ktoré niekto požiada na základe zákona č. 211/2000. Schválili, čo sa im asi zdalo byť neškodné. Bingo. Od toho momentu mohli občania cez infozákon, napríklad, každý mesiac žiadať zoznam faktúr. A aj to robili. Zoznam faktúr sa tak ocitol na webe. Nebolo to automatické zverejňovanie, ale bolo to prvý krát v histórii Slovenska, keď sa na webe ocitol zoznam výdavkov mesta. Komu, koľko, za čo. Pred desiatimi rokmi bol urobený prvý krok k otvorenosti celej verejnej správy.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Po komunálnych voľbách v decembri 2006 nové vedenie mesta otvorilo mesto tak, ako ani dnes nie sú otvorené mnohé samosprávy. Dôkazom bolo aj viacero ocenení vrátane dvoch víťazstiev v ankete o najtransparentnejšie mesto (roky 2010, 2012).

Počas vlády Ivety Radičovej došlo v otvorenosti k zásadným zmenám po prijatí zákonov, ktoré mestá a štátne orgány donútili zverejňovať zmluvy, objednávky a faktúry priamo na svojich weboch. To, čo v roku 2004 presadzovalo pár občanov, presadila vláda do legislatívy.

Je príjemné vidieť, ako sa dnes mestá, obce ale aj štátna správa postupne otvárajú. Je správne, že aj v týchto komunálnych voľbách sa mnohí kandidáti hlásia k otvorenej samospráve a prihlásili sa k iniciatíve Správni kandidáti, ktorej autormi sú viaceré mimovládne organizácie.

SkryťVypnúť reklamu

Teší ma, že politické hnutie NOVA sa ako celok zaviazalo k ešte väčšiemu a vážnejšiemu záväzku. Presadzovať veľký program Otvorenej samosprávy, ktorý samosprávy totálne otvorí.

To, čo pred desiatimi rokmi začalo, sa môže v najbližších mesiacoch zavŕšiť. Kľúč majú v rukách voliči.

Jozef Mečiar

Jozef Mečiar

Bloger 
  • Počet článkov:  57
  •  | 
  • Páči sa:  0x

NOVA. Zástupca primátora v Šali. Zoznam autorových rubrík:  Politika

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

711 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu