Benického dom - reštaurácia a poštová schránka

Spomínam si na pár vernisáží v banskobystrickom Benického dome. Klenby, fresky, zvuky piana a príjemné stretnutia dopĺňali zážitky z výtvarných diel. Bývalo to miesto, na ktoré boli vtedajší umelci hrdí. Dnes je to iné.

Benického dom - reštaurácia a poštová schránka
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Priestory Benického domu neslúžia na výstavné a kultúrne podujatia, ale poskytujú reštauračné služby.

Samozrejme, mám uchované aj obrázky zdevastovaných historických budov na banskobystrickom námestí, ale Benického domu k tomu, aby bol úspešným príbehom ešte niečo chýba. Súčasníci, turisti, žiaci na školských výletoch doň prakticky nemajú voľný poznávací prístup. Nemôžu vstúpiť na lodžiu s arkádami, ktorá je jedným z najkrajších prvkov banskobystrického námestia.

Nie. Priestory nie sú uzamknuté, ale predstava reštaurácie v jej interiéri evokuje luxus, vysoké ceny, snobskú spoločnosť a arogantných zbohatlíkov. V každom prípade „slušnosť“ objednať si niečo na jedenie či pitie v prípade, že si chcem pozrieť interiér národnej kultúrnej pamiatky, pôsobí ako výpalné.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Obrázok blogu

Bol pracovný deň v oranžovej kovidovej farbe, tri hodiny popoludní, keď som prišla urobiť tieto fotografie. Nikto ma nevítal, neusádzal, bola som tam úplne sama. Pofotila som tri miestnosti a keď dlhšie nik neprichádzal, rozhodla som sa odomknúť si kľúčom vo dverách aj vstup na lodžiu. Po chvíľke prišla čašníčka. Ospravedlnila som sa a mohla som sa ešte chvíľku venovať foteniu. Avšak pôvodne predstavovanú kávu na lodžii mi nikto neponúkol a z reštaurácie som odišla bez možnosti niekomu poďakovať a rozlúčiť sa.  

Benického dom bol postavený v 15. storočí a v 17. storočí prešiel renesančnou úpravou z dvoch gotických stavieb. Podžupan Tomáš Benický z Mičinej, po ktorom dom nesie meno, ho kúpil od palatína Pálffyho v roku 1656. Bolo by zaujímavé vypočuť si rozprávanie o vlastníkoch domu, alebo o jeho histórii. Takéto služby pre verejnosť sa od súkromných vlastníkov kultúrnych pamiatok očakávajú, pretože pamiatky sú svojou časťou aj vlastníctvom verejnosti.

Skryť Vypnúť reklamu

O Benického dom sa delia dve spoločnosti. Je to BB EXPO s.r.o. s dvomi vlastníkmi a STAVOÚNIA a.s. V jej dozornej rade a medzi štatutármi je spolu päť ľudí.

Zaujímaví sú obyvatelia Benického domu. Myslím na tých, ktorí tu majú svoje sídlo. Pretože Námestie SNP 16, BB, adresa na ktorej sa nachádza Benického dom je sídlom dvoch stovák - 200 spoločností.

https://foaf.sk/search?searchString=N%C3%A1mestie+SNP+16+Bansk%C3%A1+Bystrica+&pageNumber=9

Banskobystrický podnikateľ Patrik Peniak pôsobil v 638 firmách. Mnohé z nich sám zriaďoval a po mesiaci - dvoch ich predával/daroval ďalej. Používal adresu Benického domu, ktorá občas zostala nezmenená aj po zmene majiteľov, prípadne aj názvu spoločnosti. Mať sídlo firmy na lukratívnej adrese má svoje čaro. Zistila som, že prestížna adresa na Slovensku stojí 20 až 30€ mesačne.

Skryť Vypnúť reklamu

https://foaf.sk/ludia/679643

Patrik Peniak v roku 2015 rozbehol aj spoločnosť Beniczky Restaurant s.r.o., ktorú vlastnil 7 dní a následne až dodnes ju vlastnia poskytovatelia reštauračných služieb so svojou vlastnou adresou. Aj oni majú zmysel pre kolekcie firiem, avšak predchádzajúce tri si dokázali vytvorili sami. V roku 2002 Sv & Sm s.r.o., v roku 2012 spoločnosť Catering BB s.r.o. a v roku 2014 Beniczky Catering s.r.o. Ale to už je iná téma.

Na záver skromná žiadosť, aby sa verejnosti neupierali práva na historické pamiatky a aby o tieto práva verejnosť žiadala. Komentované prehliadky Benického domu a už tradičné menšie výstavy by určite priniesli aj vyššiu návštevnosť reštaurácii. Ak však chýba vzťah majiteľov historických pamiatok k týmto pamiatkach, niet čo šíriť a posúvať ďalej.

Skryť Vypnúť reklamu

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Obrázok blogu
Marta Medzihradská

Marta Medzihradská

Bloger 
  • Počet článkov:  26
  •  | 
  • Páči sa:  9x

. Zoznam autorových rubrík:  SpoločnosťBanská BystricaNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu