Bude otvorené vládnutie v Banskej Bystrici?

Písmo: A- | A+

Banská Bystrica sa ako jedna z prvých 56 samospráv na svete pridala k projektu Partnerstvo pre otvorené vládnutie na miestnej úrovni, ktoré vzniklo v New Yorku a ktoré Slovensko rozvíja na národnej úrovni od roku 2011.

Mesto sa podpisom pod projekt prihlásilo k hodnotám spolupráce, participácie a otvorenosti. Jeho projektoví partneri sú Dialogue Centre no., Interaktívna škola urbanizmu a územného plánovania n.o. a pravdepodobne sa pridá aj Komisia MsZ pre modernú samosprávu.

Participatívne vytvárané projekty ku ktorým sa projekt prihlásil, sa začínajú stretnutiami, na ktoré sa pozýva odborná a predovšetkým široká verejnosť. V prípade tohto projektu sa po oficiálnom otvorení nezačalo s približovaním dosť náročnej témy, ktorá si vyžaduje spojenie širokej verejnosti s ľuďmi, ktorí poznajú ako funguje samospráva. Namiesto toho sa začali oslovovať lídri a tvoriť tzv. Jadro Plus.

Organizátori nemobilizovali širšiu verejnosť, nezverejnili online záznam z oficiálneho otvorenia, ale vytvorili múr v podobe štruktúry Jadro – Jadro Plus – Priatelia otvoreného vládnutia, pričom členstvo v Jadre Plus bolo vytvorené a dokonca schvaľované bez účasti širšej verejnosti na druhom stretnutí.

Do vytvorenia prvého návrhu zostáva mesiac a pol a teda participatívny proces so širšou verejnosťou je limitovaný nielen potenciálnou nedôverou k lídrom, ale aj časom. Pritom zainteresovanie širšej verejnosti mohlo byť oveľa účinnejším nástrojom otvoreného vládnutia ako samotný dokument, ktorý má tento projekt v pláne vytvoriť.

Snáď sa hrany tohto pravicového projektu budú v jeho priebehu obrusovať, aby sa stal prijateľným pre čo najviac ľudí, pretože len tí môžu garantovať, že sa vypracovaný akčný plán bude plniť. Naopak hrozí, že projekt upevní presvedčenie, že samospráva je komplikovaná a nie pre bežných občanov. 

Je však na organizátoroch ako si organizujú svoj projekt. Aj politické strany si môžu vytvárať svoje promo-participatívne programy. Ale širokú participáciu treba robiť bez bočných záujmov, najlepšie prostredníctvom nepolitických subjektov, alebo samospráv. 

https://www.facebook.com/ogplbb

Skryť Zatvoriť reklamu