Prečo bude Múzeum SNP patriť armáde

Písmo: A- | A+

Aké sú dôvody ohláseného presunu Múzea SNP v Banskej Bystrici z Ministerstva kultúry SR na Ministerstvo obrany?

Bez pochybností prvým dôvodom je reklama pre armádu. Verejnosťou obľúbené múzeum sa tak pridá k Vojenskému športovému centru Dukla a spolu s Medzinárodnými leteckými dňami SIAF podporia priazeň verejnosti pre vojenské letisko Sliač. 

Rozširovanie vojenského letiska Sliač je sklamaním mnohých obyvateľov miest Sliač, Zvolen, Banská Bystrica a okolitých obcí, ktorých roky opakujúce sa protestné hlasy boli potláčané hneď v začiatkoch. 

Banskobystričania sú však na nekultúru spojenú s armádou zvyknutí. Aj jej financovanie vrcholového športu, teda výchovy profesionálnych zabávačov pre hry spojené s tipovaním zďaleka neoslovuje všetkých iba pozitívne. 

Návštevníci Múzea SNP, žiaci a študenti sa v budúcnosti nevyhnú reklame na Ministerstvo obrany SR. Vnímanie spoločenskej udalosti - Slovenského národného povstania sa zjednoduší a heroizovanie armády sa prepojí s neďalekým vojenským letiskom.

Hovorí sa, že zmluva s USA ohľadom vojenského letiska Sliač sa bude môcť otvoriť o 10 rokov. Avšak pri takejto masívnej kampani imaginárne utíchnu aj prelety stíhačiek pár metrov nad strechami domov. 

Druhý dôvod, ktorý je pre väčšinu prijateľnejší, je politický. Prezentuje ho riaditeľ Múzea SNP, Stanislav Mičev, ktorý má veľmi blízko k súčasnému ľavicovému vedeniu mesta Banská Bystrica. Avšak načasovanie likvidácie jeho politického vplyvu je tak nešťastné, že ide proti tomuto vysvetleniu. Reklama, ktorú si poslanec Mičev robí prostredníctvom tohto konfliktu mu môže pomôcť v blížiacich sa voľbách na primátora mesta.

Ako primátor by pokračoval v súčasných trendoch finančnej podpory športu, v podpore zabehnutých partnerov ako je SAD Zvolen a v uzavretom autoritatívnom štýle "riadenia mesta".

Natíska sa aj tretí dôvod, ktorý vysvetľuje prevzatie Múzea SNP armádou, ale zostanem pri konštatovaní, že mesto Banská Bystrica, ako výkladná skriňa ozbrojených síl nebude dobrým miestom pre život. Tak ako je to všade, kde chýba otvorená komunikácia, kultúra a následne aj politická vyspelosť.

Skryť Zatvoriť reklamu