Predvolebná Banská Bystrica

Take it easy. Be Lidl ceny.

Predvolebná Banská Bystrica
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Radi sa nechávame unášať predstavami, ako by mesto malo fungovať a aké jednoduché je zmeniť ho. Snáď keby voľby boli každý rok, zvýšený záujem ľudí o veci verejné a intenzívnejšia komunikácia by bola nádejou na skutočné zmeny.

Tie potrebuje aj mesto Banská Bystrica, známe nevýhodnými zmluvami, klientelizmom, robením netransparentnej politiky smerom k občanom a voleným zástupcom.

Na tieto problémy upozorňoval najmä opozičný poslanecký klub Banskobystrická alternatíva. Ale aj napriek jeho úspechom sa zdá, že väčšina Banskobystričanov si s takýmito problémami nechce špiniť svoje mysle.  

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prvá banskobystrická kandidátka

Pred 5-timi mesiacmi ohlásila kandidatúru na primátorku mesta sebavedomá, energická a atraktívna mladá žena, ktorá je na fotkách v luxusnom dome obklopená tromi malými deťmi, šoféruje auto, alebo pohotovo reční v prestížnom Národnom dome. Pani Diana Javorčíková je moderátorka, vyštudovaná politologička a občianska aktivistka.

V minulosti organizovala či spoluorganizovala množstvo občianskych projektov a získala niekoľko ocenení Srdce na dlani.

Pani Diana má dobre premyslenú kampaň, podporu miestnych aktivistov a nakoniec aj osobnú podporu majiteľov banskobystrického lokálneho rádia BB FM. Aj preto predpokladám jej úspech a áno, uvažujem, akou intenzitou sa z neho tešiť.

SkryťVypnúť reklamu

Zrkadlo, ktoré nám nastavuje jej volebná kampaň

Pani Diana po ohlásení kandidatúry nevyšla so svojím programom a nekomunikovala priority. Začala sa obklopovať odborníkmi, ktorí jej zostavujú program, ktorý ona postupne začína prezentovať navonok.

Moja konzervatívna podoba by si žiadala dobrého klasického politika či političku, ktorej názory na dianie v meste by som mohla dlhodobejšie sledovať a ktorej plusy aj mínusy by som mohla poznať. Zrejme patrím k veľmi náročným voličom.  

Výhodou takto zvolenej primátorky či primátora by bolo aj to, že sa začne obklopovať odborníkmi až po nástupe do funkcie a nebude musieť byť zaviazaný tými, ktorí stáli pri ňom v čase volebnej kampane.

SkryťVypnúť reklamu

Otvorenosť a participácia

Nepoznám názory pani Diany. Nepoznám jej reakcie na rôzne mestské kauzy. Po ohlásení kandidatúry viem len o dvoch interview a dvoch stretnutiach s verejnosťou, ktoré prezrádzajú veľmi málo. Podobne, ako jej fb profil.

Bystričanov zabávajú vlogy, ktoré otvára pouličný akordeón, či hracia skrinka. Tie však majú iného autora a vystupuje v nich zväčša niekto z jej tímu.

Predsa len, už teraz je známe, že sa pani Diana a jej tím vysmieva participácii. Hovorí skôr o nadviazaní na prácu súčasného autoritatívneho primátora, ktorého hodnotila ako najlepšieho kandidáta v predchádzajúcich voľbách. Banská Bystrica by však potrebovala radikálnejšiu zmenu a to najmä v otvorenosti úradu a v organizovanej participácii.

SkryťVypnúť reklamu

Tá je potrebná nielen pre zapájanie ľudí do kontroly a rozhodovania, ale aj na vytvorenie kvalitných projektov šitých na mieru a tiež na predchádzanie konfliktom a ohrozeniu autority primátora po výraznejšom otvorení sa úradu.

Pani Diana síce spomenula nutnosť otvoriť úrad, ale na detailnejšie predstavy je potrebné čakať. Kampaň teda beží, ale na program sa stále čaká. Výsledkom je aj to, že niet veľmi o čom diskutovať. Zostáva teda veriť, že ide len o snahou neriskovať viacej ako je nutné a prispôsobiť sa požiadavkám konzumných nenáročných voličov. A snažiť sa uveriť, že po zvolení do funkcie sa tento jej postoj k verejnosti zmení.

Bude aj kandidát-ka so zmyslom pre otvorenosť?

Pýtam sa hlavne klubu Banskobystrická alternatíva, najväčšiemu kritikovi netransparentnosti MsÚ a fanúšikovi participácie. Vyše 16-ročná značka BBA by mala pokračovať svojím smerom a ponúkať opozičnú alternatívu. Ak sa dá, aj vo voľbách, kedy sú voliči najotvorenejší počúvať o problémoch, s ktorými si aktívni poslanci a aktívni občania bez širšej podpory neporadia. Spoločnosť potrebuje nielen úspešných kandidátov, ale aj takých, ktorí budú ukazovať ako vyzerá kvalita vo vedení volebnej kampane.

Žiadam aj pani Dianu a ďalších kandidátov. Náročnejší volič by nemal zostať bokom. Kandidát by mu mal ukázať, že ľudí, ktorých chce viesť, bude viesť k ich zapájaniu sa do diania a nie k spokojnosti, že primátor so svojím poslaneckým tímom, alebo so spomenutými zahraničnými odborníkmi, zvládne všetko.

Marta Medzihradská

Marta Medzihradská

Bloger 
  • Počet článkov:  30
  •  | 
  • Páči sa:  11x

. Zoznam autorových rubrík:  SpoločnosťBanská BystricaNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

711 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
SkryťZatvoriť reklamu