Strategické partnerstvo a hľadanie minimálnej nutnosti

Petícia za presunutie VOJENSKÉHO LETISKA SLIAČ je v súlade s hodnotami transatlantického partnerstva.

Strategické partnerstvo a hľadanie minimálnej nutnosti
Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Výsledky prieskumov verejnej mienky na Slovensku dlhodobo ukazovali vôľu pre prozápadnú orientáciu. Podľa nich Slováci chcú patriť nielen do klubu ekonomicky úspešných štátov ale aj do klubu štátov vyznávajúcich spoločné hodnoty. Avšak skutočná široká diskusia o nutnosti strategického partnerstva, ktorá je súčasne aj skúškou pevnosti spomínaných hodnôt v našej spoločnosti začala iba nedávno.  

Medzi spoločnými hodnotami je demokracia, ľudské práva, právny štát a hospodárska a politická sloboda. Pripomeniem aj šesť základných hodnôt na ktorých je založená Európska únia: rešpektovanie ľudskej dôstojnosti, sloboda, demokracia, rovnosť, právny štát a ľudské práva.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Medzinárodné prostredie má ďaleko od uplatňovania týchto hodnôt. Teda nie len vo vnútri väčšiny štátov, ale aj navonok, voči iným štátom. Logika moci v chaotickom medzinárodnom prostredí je o nutnosti hľadať si nielen priateľov, ale aj nepriateľov.

V medzinárodnom prostredí neexistujú efektívne inštitúcie tak ako vo vnútri vyspelých štátov, ktoré zaručujú dodržiavanie hodnôt. Preto neprekvapujú snahy napríklad starých európskych štátov nezapájať sa do vyzbrojovania. Svoj prínos k mieru vidia skôr v diplomacii či v mierových misiách, ktorými si zvyšujú medzinárodný kredit. A tiež v podpore strategického spojenectva s USA, veľmocou, ktorá najmä fungovanie vnútroštátnej demokracie nesporne posunula vyššie.

Skryť Vypnúť reklamu

Cesta k mieru to nie sú romantické predstavy o neutralite a dosť komicky vyznievajúce požiadavky na zákazy cudzích vojsk na svojich územiach. Cesta k mieru je o rešpektovaní reality a poznania hodnôt. Nakoniec cudzia vojenská pomoc, hoci aj spojenecká sa nezvykne prijímať s nadšením.

 

V posledných rokoch časť Slovenska prežíva šok z uvedomenia si čo zmluva s NATO znamená v praxi. Zdá sa, že široká diskusia konečne začala. Konečne, pretože len cez diskusiu sa dá posunúť k ujasneniu si kam hodnotovo patríme a čo sme pre tieto hodnoty a spolupatričnosť s tými, ktorí ich vyznávajú ochotní obetovať. Zároveň to ale neznamená, že na oltár obrany postavíme viacej, ako je nutné. Napríklad rozvoj stredného Slovenska.

Skryť Vypnúť reklamu

Na letisko Sliač smerovali pohľady dlhú dobu. Nielen brzdením rozvíjania civilného letiska, ale aj Medzinárodnými leteckými dňami SIAF, podporovaním vojenskej Dukly a vrcholového športu v Banskej Bystrici, kde si Ministerstvo obrany SR vytváralo popularitu.

Je na zváženie, či by v mene rozvoja miest Banská Bystrica, Sliač, Zvolen a širšieho okolia nebolo lepšie umožniť USA financovať nové letisko ďalej od sídelného centra stredného Slovenska, kam by bolo možné presunúť aspoň časť vojenských lietadiel a pripravované sklady. Takýto ústupok by pomohol akceptovať vojenskú pomoc, ktorá je predsa len namierená aj proti veľmoci, s ktorou sme pokrvne zviazaní a s ktorou máme aj pozitívne skúsenosti.

Skryť Vypnúť reklamu

Zvuky vojenských stíhačiek a predstava blízkosti vojenského letiska nevytvára pohodlie domova. Možnosti prostredia pre turistický ruch, kúpeľníctvo, podnikanie, prílev investícií, ako aj rozvíjanie vedy najmä v lesníctve, ale aj kultúry, športu a rôznym iným medzinárodným kontaktom by civilné letisko otváralo cestu.

 

Vytváranie si medzinárodného rešpektu je spojené s vyššou mierou neutrality a nezapájaním sa do zbrojenia. Slovensko má aj svoju historickú skúsenosť a verím, že aj naše sny o neutralite si raz dokážeme zreálňovať tak, aby nepredstavovali riziko odklonu od západnej orientácie.

Pretože dnes už nie sme novozrodený národ, ktorý potrebuje podporu veľkého brata a nie sme ani slabý štát, sme suverénny štát a spoločnosť, ktorá hodnotovo predstihla Rusko.

Naša realita pešiakov uprostred bojového poľa, ktorí sa ocitajú raz na jednej a inokedy na druhej strane nemá iba vonkajšie príčiny. Je odrazom rozporov u nás doma. Nie náhodou sa k neutralite približujú štáty, ktoré si vytvorili tolerantné a hodnotovo ukotvené spoločnosti, na ktoré sa dá spoľahnúť. A práve vklad do rozvoja stredného Slovenska, ktorý by podporil takéto vyzrievanie, by ukázal aj na snahy o prozápadné smerovanie Slovenska.

https://www.peticie.com/peticia_za_zastavenie_planovanej_rekontrukcie_letiska_slia_na_vojenske_uely_a_za_jeho_vyuivanie_na_civilne_a_nakladne_lety

 

Marta Medzihradská

Marta Medzihradská

Bloger 
  • Počet článkov:  27
  •  | 
  • Páči sa:  10x

. Zoznam autorových rubrík:  SpoločnosťBanská BystricaNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu