G.Bush označil inváziu do Iraku za „neoprávnenú a brutálnu", než sa opravil, že mal na mysli ruskú inváziu na Ukrajinu

Tento prešľap exprezidenta spustil vlnu komentárov na sociálnych sieťach. Je to faux pas či freudovské prerieknutie?

G.Bush označil inváziu do Iraku za „neoprávnenú a brutálnu", než sa opravil, že mal na mysli ruskú inváziu na Ukrajinu
Bývalý prezident George W. Bush sa 18. mája nesprávne vyjadril a odsúdil ako „neoprávnenú a brutálnu" invaziu do Iraku, počas prejavu o ruskej invázii na Ukrajinu. (Zdroj: reuters.com)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

"Bolo to „rozhodnutie jedného muža" začať úplne neopodstatnenú a brutálnu inváziu do Iraku,“ povedal v stredu bývalý prezident USA George W. Bush, než sa rýchlo opravil a povedal, že chcel opísať vojnu ruského prezidenta Vladimira Putina proti Ukrajine.

"Aj Irak," dodal potichu do smiechu publika, počas prejavu na podujatí v Bushovom centre na Južnej metodistickej univerzite v Dallase.

Ale zatiaľ čo tento omyl u niektorých prešiel, mnohí sa rýchlo vrhli na jeho verbálny lapsus po takmer dvoch desaťročiach ostrej kritiky, že Bush riadil inváziu Spojených štátov v roku 2003 do Iraku neoprávnene, s niektorými lobistickými obvineniami, že 43. prezident je vojnový zločinec – rovnakú nálepku niektorí dali Putinovi po jeho tohtoročnej invázii na Ukrajinu, ktorá je vo veľkej miere kritizovaná medzinárodným spoločenstvom ako nezákonná a neľudská.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Bushove slová sa rýchlo stali virálnymi cez zdieľanie na sociálnych sieťach a len na Twitteri získali viac ako tri milióny videní po tom,  čo klip na Twitteri zverejnil reportér Dallas News.

„Nesmejem sa a hádam ani rodiny tisícok amerických vojakov a státisíce Iračanov, ktorí zomreli v tejto vojne,“ povedal Mehdi Hasan, liberálny komentátor a moderátor správ káblovej televízie na „MSNBC“ Prime“ v stredu večer.

„Koľko Američanov poslal zomrieť za lož? Nechutné,“ napísala na Twitteri konzervatívna mediálna osobnosť Tim Young .

Najmenej 200 000 civilistov zomrelo v dôsledku „priameho násilia súvisiaceho s vojnou“ počas americkej invázie do Iraku, podľa Watsonovho inštitútu pre mezinárodné a verejné záležitosti na Brownovej univerzite, ktorý poznamenal, že ťažkosti s presným počtom úmrtí znamenajú, že počet obetí bol pravdepodobne oveľa vyšši. Politický konsenzus medzi predstaviteľmi ľavice a pravice sa od tej doby posunul k tomu, že vojnu z veľkej časti odsudzujú, pričom mnohí prezidentskí kandidáti a ďalší politici neváhali a nechali sa počuť, že vtedy boli alebo sú proti invázii do Iraku.

SkryťVypnúť reklamu

Dokonca aj Bushov brat Jeb v prezidentskej diskusii v roku 2015 na otázku moderátorky Megyn Kellyovej, či „vojna vášho brata bola chyba“, povedal, že invázia bola nesprávna a založená na „chybnej spravodajskej informácii“.

"Uf," napísal na Twitteri Justin Amash, bývalý kongresman, ktorý opustil Republikánsku stranu, aby sa stal nezávislým, v reakcii na video s Bushovým omylom. „Ak by ste boli George W. Bush, myslím si, že by ste sa vyhýbali prejavom o jednom mužovi, ktorý spustil úplne neopodstatnenú a brutálnu inváziu,“ povedal.

„Vitajte v odboji,“ žartoval na Twitteri G. Elliott Morris, americký korešpondent pre Economist.

SkryťVypnúť reklamu

George W. Bush je vojnový zločinec,“ napísala na Twitteri bývalá senátorka štátu Ohio Nina Turner.

Tesne pred svojim slovným prešľapom Bush – ktorý svoj omyl zo žartu zhadzoval na svoj vek 75 rokov – porovnával politický systém Ruska a Ukrajiny. Ocenil ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, ktorého nazval „skvelým chlapíkom“ a „Churchillom 21. storočia“, pričom toto jeho vyhlásenie vyplýva z toho, že sa obaja virtuálne stretli tento mesiac. Pokiaľ ide o Rusko, Bush povedal, že jeho voľby sú zmanipulované a jeho politickí oponenti sú uväznení. "Výsledkom je absencia bŕzd a protiváh v Rusku."

SkryťVypnúť reklamu

https://www.youtube.com/watch?v=agSkaTrNLbY


Jana Melišová

Jana Melišová

Bloger 
  • Počet článkov:  22
  •  | 
  • Páči sa:  246x

Moja profesná orientácia sa pohybuje v ekonomickej oblasti. Doteraz som publikovala v niektorých ekonomických a literárnych periodikách. Blogovala som na iDNES.cz, Blogosféra.cz atď. Rada píšem najmä komentáre, glosy, prózu i poéziu. Je to pre mňa forma relaxu, ktorá mi prináša radosť. Tiež by som chcela trochu prispieť ku zvýšeniu všeobecného ekonomického povedomia. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

52 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
SkryťZatvoriť reklamu