RUSKO-UKRAJINSKÁ VOJNA: Ďalšie informácie, ktoré by ste mali vedieť

Konflikt na Ukrajine vstúpil do tretieho týždňa a prinútil viac ako 2,3 milióna ľudí opustiť krajinu.

RUSKO-UKRAJINSKÁ VOJNA: Ďalšie informácie, ktoré by ste mali vedieť
mapka (Zdroj: istockphoto.com)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Konflikt na Ukrajine vstúpil do tretieho týždňa, Vladimir Putin schválil prijatie „dobrovoľných“ bojovníkov z Blízkeho východu a iných krajín, aby sa zapojili do vojny. Prichádzajú, keď sa zdalo, že ruské sily v piatok rozšírili svoju ofenzívu a útočili na nové oblasti na západe Ukrajiny.

 Vojna prinútila viac než 2,3 milióna ľudí opustiť krajinu, zatiaľ čo ostatní sa snažia hľadať útočisko v pivniciach, staniciach metra a podzemných krytoch.

 Ukrajinský prezident uviedol, že na severe a v strede krajiny bolo za posledné dva dni evakuovaných 100 000 ľudí. Humanitárne koridory na uľahčenie evakuácie v týchto oblastiach  odsúhlasili Rusko a Ukrajina počas rokovaní o prímerí.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ďalšie evakuácie sa očakávali v piatok, aj keď opakované pokusy dostať sa do obkľúčeného mesta Mariupol na juhu krajiny zlyhali pod pokračujúcim ruským ostreľovaním.

V piatok sa zdalo, že Rusko tlačí svoju ofenzívu na západ, pričom ukrajinské úrady tvrdia, že nálety zasiahli dve mestá, ktoré boli ďaleko od hlavných doterajších ruských cieľov, čo naznačuje potenciálne nový smer vojny.

 Západné štáty sa z veľkej časti zjednotili v otázke spôsobov, ako Rusko ekonomicky potrestať. Očakávalo sa, že americký prezident Biden chce Rusku odobrať status trvalých bežných obchodných vzťahov (PNTR), čo je v USA označenie pre voľný obchod s inou krajinou. To by znížilo status Ruska ako obchodného partnera a otvorilo dvere pre nové clá na ruské výrobky. Biden bude na zrušenie statusu trvalých bežných obchodných vzťahov potrebovať súhlas Kongresu, kde sa však neočakávajú nejaké námietky. Viacerí kongresmani už predložili legislatívu týkajúcu sa zrušenia členstva Ruska v Svetovej obchodnej organizácii (WTO).
Biden očakáva, že rovnaký krok urobia aj Európska únia (EÚ) rovnako ako skupina najrozvinutejších štátov sveta G7. Kanada Rusku odobrala status najvyšších výhod už minulý týždeň.

SkryťVypnúť reklamu

 Kongres USA vo štvrtok neskoro večer schválil núdzový balík pomoci pre Ukrajinu a jej európskych spojencov vo výške 13,6 miliardy dolárov. Veľa z toho pôjde na vyzbrojenie a vybavenie ukrajinskej armády, ako aj na humanitárnu a ekonomickú pomoc.

 Nočné teploty v južnom prístavnom meste Mariupol sú pravidelne pod bodom mrazu a denné sa bežne pohybujú tesne nad ním. 430-tisícové mesto je už 10 dní bez zásob potravín, tečúcej vody a elektriny.

 Podľa ukrajinskej vicepremiérky Iryny Vereščuk bolo počas obliehania v Mariupole zabitých približne 1300 civilistov. Číslo nebolo možné nezávisle overiť.

 ČO ĎALŚIE SA DEJE?

SkryťVypnúť reklamu

 Ruské nálety zasiahli neďaleko letísk v západných mestách Ivano-Frankiivsk a Luck. Tieto dve mestá sú ďaleko od hlavných cieľov útoku Ruska na Ukrajine. Bezprostredné správy o obetiach neboli.

 Rusko uviedlo, že v piatok použilo vysoko presné zbrane s dlhým doletom, aby vyradilo vojenské letiská v týchto dvoch mestách z prevádzky.

 Ruské ministerstvo obrany v piatok tiež uviedlo, že ofenzíva vedená bojovníkmi z Doneckej oblasti ovládanej separatistami ďalej stláča mesto Mariupol.

 Ruské sily pokračovali v piatok v ofenzíve smerom k hlavnému mestu Kyjev a pokúšali sa prelomiť ukrajinskú obranu na severozápade, uviedol vo vyhlásení generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl.

SkryťVypnúť reklamu

 Satelitné snímky ukazujú, že obrovský ruský konvoj, ktorý uviazol pri hlavnom meste Kyjev, sa rozložil do ciest a lesov. Bezprostrednosť hrozby pre Kyjev bola nejasná.

 Ďalšie tri ruské nálety zasiahli v piatok priemyselné mesto Dnipro na východe Ukrajiny, pričom podľa ukrajinského ministerstva vnútra zahynula najmenej jedna osoba. Mesto je domovom takmer 1 milióna ľudí.

 KTO SÚ DOBROVOĽNÍ BOJOVNÍCI V TEJTO VOJNE?

 Ruský prezident Vladimir Putin v piatok schválil vyslanie „dobrovoľných“ bojovníkov z celého sveta, aby sa pripojili k ruskej ofenzíve na Ukrajine. Ruský minister obrany uviedol, že z krajín Blízkeho východu bolo podaných „viac ako 16 000 žiadostí“, pričom mnohé z nich boli od ľudí, ktorí podľa neho bojovali po boku Ruska proti Islamskému štátu.

 Ukrajinská vláda už hovorí, že do takzvanej Medzinárodnej légie pre územnú obranu Ukrajiny. Ukrajiny vstúpilo do boja proti Rusom asi 20 000 cudzincov.

 Proukrajinskí bojovníci dostanú zbrane, keď prídu. Medzi nimi je asi 100 z niekoľkých tisíc Američanov, ktorí požiadali o vstup do boja. Poslanec v Kanade uviedol, že asi 1000 Kanaďanov sa prihlásilo do boja za Ukrajinu.

 SÚ ĽUDIA BEZPEČNE EVAKUOVANÍ?

 Ukrajinské úrady uviedli, že s podporou Červeného kríža sú v piatok naplánované viaceré trasy evakuácie a dodávky humanitárnej pomoci. Najvyššou prioritou zostáva oslobodenie ľudí z mesta Mariupol a získanie pomoci jeho zúfalému obyvateľstvu.

 Autobusy sú v piatok vysielané do viacerých predmestí Kyjeva, aby priviezli ľudí do hlavného mesta, odkiaľ podľa úradov už utiekla polovica obyvateľov metropolitnej oblasti, teda asi 2 milióny.

 Existujú aj snahy o vytvorenie nových humanitárnych koridorov okolo miest Cherson na juhu, Černihiv na severe a Charkov na východe. Ruské sily blokujú Charkov a presadzujú ofenzívu na juhu okolo troch miest a obcí vrátane rodiska ukrajinského prezidenta Kryvyj Rih 

 ČO RUSKÉ TVRDENIA, ŽE NA UKRAJINE SA VYVIJÚ BIOZBRANE?

 Bezpečnostná rada OSN sa v piatok stretne, aby prediskutovala tvrdenia Ruska, že Spojené štáty vykonávajú na Ukrajine „vojenské biologické aktivity“.

 V reakcii na ruské obvinenia tlačová tajomníčka Bieleho domu Jen Psakiová tento týždeň varovala, že Rusko môže proti Ukrajine použiť chemické alebo biologické zbrane. Tiež označila ruské tvrdenie za „nezmyselné“.

 AKÝ JE POHĽAD ZVNÚTRA RUSKA?

 Počas štvrtkového televízneho stretnutia s predstaviteľmi Kremľa ruský prezident Vladimir Putin povedal, že ekonomika jeho krajíny sa "určite prispôsobí" západným sankciám, ktoré spôsobili pád rubľa a viedli mnohé veľké spoločnosti k odchodu z Ruska.

 Zoznam spoločností, ktoré prestali pôsobiť v Rusku, každým dňom rastie. V zozname sú predajcovia módy, výrobcovia áut, hotelové siete, predajne potravín a investičné banky.

 

Jana Melišová

Jana Melišová

Bloger 
  • Počet článkov:  20
  •  | 
  • Páči sa:  207x

Moja profesná orientácia sa pohybuje v ekonomickej oblasti. Doteraz som publikovala v niektorých ekonomických a literárnych periodikách. Blogovala som na iDNES.cz, Blogosféra.cz atď. Rada píšem najmä komentáre, glosy, prózu i poéziu. Je to pre mňa forma relaxu, ktorá mi prináša radosť. Tiež by som chcela trochu prispieť ku zvýšeniu všeobecného ekonomického povedomia. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

42 článkov
SkryťZatvoriť reklamu