reklama

Spôsoby, akými môžeme znížiť svoje účty za energie.

"Najlacnejšia energia je energia, ktorú nespotrebujeme".

Spôsoby, akými môžeme znížiť svoje účty za energie.
Čo vám pomôže šetriť energiu?To, koľko energií spotrebujete nezáleží len od vybavenia domácnosti – spotrebičov, radiátorov či sprchových hlavíc. Závisí to aj od vášho prístupu k spotrebe a vašich návykov. (Zdroj: pixbay.sk)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (14)

Ratingová agentúra Moody's pred pár dňami upozornila globálnych investorov, že krajiny Pobaltia, strednej a východnej Európy - predovšetkým Maďarsko, Poľsko a Slovensko - sú najzraniteľnejšie z hľadiska energetických, obchodných a bezpečnostných rizík z Ruska.

Dôvodom je extrémna závislosť Slovenska a okolitých krajín od ropy a plynu. Slovensko je treťou najzávislejšou krajinou únie na zemnom plyne a najzávislejšou krajinou na rope. Vzhľadom na to by priškrtenie dodávok plynu mohlo viesť k ďalšiemu výraznému zvýšeniu cien energií.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Spotrebiteľ má disponovať informáciami ako spotrebovať menej energie a vedieť, kde a ako môže usporiť.

Úspora vody

1.Krátkym sprchovaním ušetríte 60% teplej vody. Používaním úspornej sprchovej hlavice obmedzíte spotrebu vody približne až o 60%  Priemerný prietok vody z kohútika je 9 litrov za minútu. Kvapkajúcim kohútikom odtečie denne až 160 litrov vody, preto vymieňajte poškodené tesnenia. Znížte prebytočný pretlak vo vodovode.

2.Používajte moderné úsporné pákové batérie, ktoré uľahčia manipuláciu pri nastavení požadovanej teploty a pohotové uzatváranie prietoku aj na krátku dobu - ušetriť tak domácnosti môžete až 40 % vody. Vďaka perlátoru môžete usporiť až 85 % vody!

SkryťVypnúť reklamu
reklama

3.Zakúpte  šetrné splachovacie zariadenie, pri klasickom WC miniete jedným spláchnutím cca 7 litrov vody, pri dvojitom spôsobe splachovania medzi 3 a 6 litrami na 1 spláchnutie. Naplňte dve plastové fľaše s objemom 500 ml vodou a vložte ich do rezervoáru toalety. Pri každom spláchnutí spotrebujete tak o jeden liter menej vody.

4.Umývaním riadu pod tečúcou vodou miniete 30-40l/deň, umývaním v dreze 10-20l, umývačka riadu spotrebuje na jeden cyklus spotrebujú 1kWh elektrickej energie a asi 12 l vody

5. Kupujte spotrebiče  označené ako energeticky úsporné. Približne 11 % celkovej spotreby vody v domácnostiach tvorí pranie, Snažte sa vždy naplniť celý objem práčky, či umývačky riadu. Na jeden prací cyklus sa minie minimálne 40-50 litrov vody. Ak bielizeň nie je extrémne znečistená, zvoľte kratší prací program. Vo väčšine prípadov nie je nutné ani predpieranie. Kratší program = menej spotrebovanej vody.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pranie, sušenie

1.Používajte nižšie teploty pri praní a kratšie pracie cykly. Práčka je jedným z energeticky najnáročnejších spotrebičov. Zohrievanie vody spotrebuje viac elektrickej energie, ako samotný motor, poháňajúci práčku. Preto majú moderné práčky programy prania pri nízkej teplote, alebo úplne bez zohrievania.  

Vysoká teplota nezabezpečí kvalitnejšie pranie – väčšina pracích prostriedkov obsahuje enzýmy, ktoré pri teplotách nad 60 °C neúčinkujú. Na kvalitné pranie postačí teplota 40 °C, prípadne 30 °C. Vyššie teploty zvyšujú usádzanie vodného kameňa. Najmodernejšie práčky disponujú rôznymi sofistikovanými funkciami na šetrenie energie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

2. Sušička bielizne je skvelým pomocníkom, ak v domácnosti žije alergik – zbavuje bielizeň zvyškov pracích prostriedkov, prachu a nečistôt. Oplatí sa pri rýchlom sušení bielizne.. Ale prirodzené sušenie, napríklad vonku, je zdarma, zatiaľ čo jeden cyklus sušenia vás stojí cca 60 centov,

Varenie, ohrievanie

1. Počas pečenia neotvárajte rúru. Pri každom otvorení klesá teplota o 20 – 30°C. Používajte sklenené alebo keramické nádoby – lepšie udržiavajú teplotu.

2. Ohrievanie vody v rýchlovarnej kanvici je úspornejšie ako na šporáku.

3. Elektrický sporák vypínajte 5 – 10 minút pred dovarením – v tomto čase si udržiava svoju teplotu.  Rúru predhrievať netreba, ak pečiete mäso. Na predhriatie pre kysnuté cesto stačí 6 minút.

Osvetlenie miestností

1.Vypínajte svetlo, keď odchádzate z miestnosti. Nahraďte klasické svietidlá úpornými LED žiarivkami. Oproti klasickým žiarovkám sú až o 90% šetrnejšie.

2.V miestností, kde netrávite príliš veľa času (napr. WC, pivnica, kúpeľňa), používajte klasické, prípadne kompaktné žiarovky.

Kúrenie

1.Dajte si skontrolovať, či váš vykurovací systém funguje bezchybne. Zabezpečte si  revíziu plynového kotla, vyčistite komín. Odvzdušnite radiátory.

2.Nainštalujte si programovateľný termostat. Tieto zariadenia sú kompatibilné so smartfónom, tak môžete regulovať kúrenie, aj keď sa nachádzate mimo domova.

3.Zabráňte úniku tepla škárami, v prípade, že si nemôžete dovoliť kvalitne izolačne zabezpečené okná a dvere.

4. Znížte straty tepla pri vetraní. Vetrajte len pár minút s oknami otvorenými dokorán. Starý vzduch sa rýchlo vymení za čerstvý, ktorý potom radiátory pri zatvorených oknách pomerne rýchlo ohrejú.

5. Akékoľvek predmety, nábytok či záclony, umiestnené tesne vedľa radiátora, znižujú efektivitu kúrenia, vyhnite sa aj sušeniu bielizne na radiátoroch.

6.Dláždené podlahy sa v zime stávajú veľmi studenými, preto je lepšie ich prikryť kobercami. Podlahou môžete stratiť asi 20 % tepla a s podkrovím asi 25 %, je dobré sa uistiť, či sú správne izolované.

7. Ak odchádzate na dlhšiu dobu, nevypínajte kúrenie úplneiba znížte teplotu na 20 až 16°C. Ohriatie bytu po vypnutom kúrení by vás vyšlo oveľa drahšie, ako udržiavanie stálej, nižšej teploty.

Vedeli ste, že námraza väčšia ako 3 mm zvyšuje náklady na elektrinu až o 75 %?

Pár tipov aj pre vaše chladnicky či mrazničky:

 • chladničku a mrazničku neumiestňujte pri vykurovacích telesách, na priamom slnečnom svetle a vo vlhkom prostredí,

 • dostačujúca vnútorná teplota chladničky je 5 – 8°C, mrazničky –18°C,

 • zadná stena chladničky a mrazničky musí mať voľný prístup vzduchu, neumiestňujte ich blízko steny, do rohov čí výklenkov, obmedzujete tým ochladzovanie rebier chladiča,

 • pravidelne čistite rebrá chladiča, vrstva nečistôt znižuje účinnosť ochladzovania,

 • neumiestňujte do chladničky a mrazničky horúce alebo teplé jedlá a potraviny,
  pred otvorením chladničky a mrazničky zvážte, čo chcete vybrať – nenechávajte dvere pridlho otvorené,
  zbytočným plytvaním energiou sú aj poloprázdne mrazničky, správne využitá je na 70 % naplnená,
  tesnenie okolo dverí musí priliehať po celom obvode, občas ho pretrite teplou mydlovou vodou alebo mastným krémom,
  neukladajte do mraziaceho priestoru nezakryté tekuté potraviny, pretože zamrznuté tekutiny sa odparujú a vytvárajú námrazu

 • kupujte len takú veľkú chladničku alebo mrazničku, akú skutočne využijete; chladnička by mala mať objem 80 až 100 litrov a mraznička asi od 100 litrov na jednu dospelú osobu v domácnosti.

Dúfam, že Vám tieto základné informácie "prídu vhod" a usporíte energie a následne i peniaze.

spotreba energie v domácnostiach
spotreba energie v domácnostiach (zdroj: www.recenzieproduktov.sk)

 

Jana Melišová

Jana Melišová

Bloger 
 • Počet článkov:  30
 •  | 
 • Páči sa:  396x

Profesne sa pohybuje v ekonomickej oblasti. Doteraz publikovala v niektorých ekonomických a literárnych periodikách. Blogovala na iDNES.cz, Blogosféra.cz a podobne. Rada píše najmä komentáre, glosy, prózu i poéziu. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

73 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu