Ohlúpli sme počas Covid roka?

Písmo: A- | A+

Covid testy neboli u nás jedinými v roku 2020. Výšku IQ sme testovať neprestali a v slovenskej Mense máme zopár štatistík.

Cieľom IQ testu je merať intelektuálny potenciál človeka a výsledok hovorí napríklad o našich schopnostiach riešiť problémy, adaptovať sa a rozpoznávať súvislosti. Certifikovaný Mensa IQ test je založený na hľadaní logických väzieb medzi grafickými symbolmi, a teda si ho môže robiť každý nehľadiac na vedomosti, vzdelanie, jazyk či kultúru.

Výrazné „ohlúpnutie“ človeka je veľmi nepravdepodobné, ale inteligenčný kvocient sa počas života mení plus-mínus pár bodov a závisí to od rôznych faktorov, akými sú napríklad pravidelné trénovanie mozgu, aktuálne mentálne nastavenie či vek.

Obrázok blogu

Pyžamkový rok

Home office sa stal populárnou súčasťou života zamestnancov, množstvo ľudí prišlo o prácu či o celý biznis. Deti, ak sa im doma pritrafil počítač, prešli na dištančné vzdelávanie. A tak sme si viacerí zvykli na celodenné nosenie pyžamka a ostali sme zatvorení medzi štyrmi stenami.

Vždy boli a budú študenti, ktorí sa učiť chcú, a študenti, ktorí pri slove „škola“ rezignujú. Je to tak pri klasickej dochádzke a takisto aj pri online dochádzke. Odlišnosti môžeme vidieť v chýbajúcej praktickej výučbe či v miere motivácie študentov aj učiteľov, ale určite nie sú také výrazné, aby vytvorili zmeny v inteligencii ľudstva.

Sú to všetko len dohady alebo k tomu máme informácie?

Na webe ponúkame možnosť vyskúšať komerčný online IQ test, ktorým si ľudia napríklad overujú svoje schopnosti predtým, ako prídu k nám na certifikovaný IQ test.

Porovnajme si záujem o online IQ test za posledných 8 rokov

Obrázok blogu

V „kritickom“ roku 2020 si online formou otestovalo svoje IQ o 16 percent viac záujemcov ako v roku 2019. Avšak pri pohľade na všetky predchádzajúce roky to v konečnom dôsledku môžeme považovať za prirodzený jav.

Z grafu vidíme, že nie je možné badať žiadnu zmenu záujmu ľudí o ich inteligenciu počas obdobia koronakrízy.

Úsmevnou informáciou je, že práve v roku 2020 bol 1. september dňom s najvyšším počtom týchto testov. Asi si chceli študenti preveriť svoju inteligenciu ešte pred nastúpením do lavíc. :)

A čo tie certifikované Mensa testy?

Nebudeme porovnávať počty otestovaných, keďže testy prebiehajú fyzicky a Covid opatrenia nám v tom počas roka trochu bránili. Ale aj napriek dynamickej svetovej situácii sme v Mense Slovensko uskutočnili niekoľko certifikovaných IQ testov.

Čo myslíte, pohla sa priemerná výška IQ?

Nie.

Pri porovnaní roka 2020 s predchádzajúcimi rokmi situácia okolo Covid-19 nijak neovplyvnila priemernú výšku IQ ľudí v certifikovaných testoch. Dokonca priemerné IQ účastníkov našich testoch je takmer nemenné od roku, kam siaha naša databáza. Čiže ani iné svetové udalosti nezasiahli naše mozgy.

Samozrejme, mohli nastať drobné zmeny u jednotlivcov, ale zachovali by sa jednotlivci inak, keby korona nebola? Je na každom z nás, ako svoj čas trávime.

Sú ľudia, ktorí počas Covid roka spomalili, a sú aj takí, ktorých produktivita vzrástla. Avšak všeobecne platný dôvod na pokles inteligencie sa nám pri spätnom pohľade na rok 2020 (našťastie) nepodarilo nájsť.

A ešte k tomu pyžamku.

Niektorým ľuďom priniesol lockdown viac času na internete a ani komunikovať neprestávame. Väčšina našich diskusií zahŕňa Covid-19, ale to berme len ako ďalšiu z tém na rozhovory či uvažovanie. Naše hlavy makajú naďalej.

Viete si predstaviť, koľko dá nášmu mozgu zabrať, kým prehodnotí všetky tie konšpirácie?

Čo prinesie 2021? Držme si palce. Na úvod si skúste online IQ test. Len tak, aby ste sa dozvedeli niečo o sebe.

Lucia Števanková
Lucia Števanková (zdroj: Lucia Števanková)

Lucia Števanková je členkou Mensa Slovensko od roku 2013 a v súčasnosti je členkou rady a zároveň tajomníčkou tejto neziskovej organizácie. Pracuje ako produktová manažérka v IT odbore a na test IQ išla preto, lebo sa chcela zapojiť do televíznej súťaže, ktorej podmienkou bol práve tento test.

***

Uvedený blog predstavuje výsostne súkromný názor autora. Diskusiu vítame ako priestor pre budovanie otvorenej spoločnosti a podporu kritického myslenia.

***

Mensa Slovensko je neziskovou medzinárodnou organizáciou združujúcou nadpriemerne inteligentných ľudí. Je súčasťou materskej organizácie Mensa International.

Skryť Zatvoriť reklamu