reklama

Ako detox môže poškodiť váš organizmus: Varovanie pred nebezpečnými účinkami detoxikácie

Detoxikácia postavená na úprave jedálnička

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Prichádza nám jar a s ňou aj milión návodov na rôzne typy detoxov, očíst atď. Je to však vôbec nutné? A ktorý z návodov je ten pravý? V tom si práve dnes urobíme jasno.

Ako prvé by sme si však mali vysvetliť, čo vlastne pojem „DETOXIKÁCIA“ znamená.  Ide o prirodzený proces zbavovania škodlivých a toxických látok z tela.  Áno, dôležité je pojem "prirodzený".  Tento proces sa totiž odohráva v našom tele stále za pomoci pečene a obličiek.  My mu v tomto procese môžeme iba pomôcť.

Na čo si dať pozor?

Všade, nielen na internete, nájdete množstvo návodov na ten "pravý detox".  Dajte si však pozor na veľa hlúpostí, ktoré môžete urobiť.  Tým, že budete týždeň jesť celý deň len jablká, piť len zeleninové šťavy, alebo optimálne nebudete jesť vôbec nič, si naozaj veľmi nepomôžete. Práve naopak zaradiť namiesto jedného jedla zeleninovú šťavu alebo jesť viac ovocia vám veľmi prospeje.  Kúra prehĺtania sto tabletiek denne a vypitie "zázračného" koktejlu, ktorý vás nielen ozdraví, ale ešte schudnete dvadsať kíl, tiež nie je úplne optimálna.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

ilustračný obrázok
ilustračný obrázok (zdroj: picturama.com)

A je teda detoxikácia vôbec účinná?

Áno aj nie.  Podľa vedcov je umelá detoxikácia neúčinná.  Ja si myslím, že ak ste celú zimu strávili oslavami Vianoc, nového roku, skúškového a všetkého, čo prišlo vhod, tak nejaké odľahčenie stravy je určite fajn.  V zime máme veľa chutí na sladké, tučné, pijeme alkohol, máme málo slniečka a tým viac sklonov k depresiám a tie opäť riešime jedlom.  Teda za mňa je určite fajn sa na jar trošku zase zamyslieť, zhodiť pár zimných kíl a telu uľaviť.

ilustračný obrázok
ilustračný obrázok (zdroj: picturama.com)

Čím sa teda riadiť?

Optimálne zdravým sedliackym rozumom. Celá detoxikácia by mala byť postavená na úprave jedálnička.  A nie, nemusíte kvôli tomu minúť tisíce v lekárni za zázračné tabletky.  Stačí dodržať pár základných bodov a bude vám hneď oveľa lepšie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
  • pite veľa čistej vody

  • zaraďte viac ovocia a zeleniny

  • jedzte viac celozrnné pečivo a menej mäsa

  • pridajte si kyslé mliečne výrobky a vyhnite sa tým tučným

  • úplne vyraďte alkohol, polotovary, sladené malinovky, údeniny, sladkosti

  • jedzte POTRAVINY! Nie spracované jedlo

ilustračný obrázok
ilustračný obrázok (zdroj: picturama.com)

Pokiaľ zvládnete tieto zásady vydržať aspoň týždeň, bude vám hneď lepšie. Optimálne sa však snažte tieto pravidlá zaradiť do stáleho životného štýlu.  Pokiaľ do toho pridáme ešte pár prechádzok na čerstvom vzduchu a slniečku, budeme vyzerať zdravo, vitálne a budeme sa tak hlavne aj cítiť.  Snažte sa teda dávať vášmu telu všetko, čo na opravu potrebuje.

Michael Achberger

Michael Achberger

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  490
  •  | 
  • Páči sa:  613x

Som profesionálny osobný tréner. Celý svoj život som sa venoval fitnessu a riešil som všetky otázky ohľadom stravy, cvičenia, motivácie. Mojimi rukami prešlo mnoho spokojných klientov, kedže moja práca ma veľmi baví a neustále sa chcem zlepšovať. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu