Čo sa stane s telom, keď prestane chudnúť?

Mnoho ľudí využíva efekt hladovania na hmotnostný pokles bez toho, aby súčasne viedol k podstatným stratám telesného...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

... tuku.

Mnoho ľudí v dnešnej dobe rieši redukčnú diétu a má to aj svoje opodstatnenie.  Podľa posledných informácií z roku 2020 56 % ľudí v Slovenskej republike trpí nadváhou, z  toho je 17 % obéznych.  Vďaka súčasnej situácii je takmer isté, že toto číslo vzrastie a týka sa to aj detí, kedy detská obezita raketovo vzrastá.


Redukčná diéta by mala spočívať v čerpaní energetických rezerv organizmu.  Mnoho známych ľudí a influencerov výžive absolútne nerozumie, ale pri honbe za peniazmi, sú schopní odporučiť čokoľvek od kúzelných tabliet, zábalov a detoxov.  Využívajú efekt hladovania na hmotnostný pokles bez toho, aby súčasne viedol k podstatným stratám telesného tuku. Preto buďte obozretní v tom, koho sledujete a nasledujete jeho kroky.  Týchto ľudí vidíme hlavne z retušovaných a upravovaných fotiek, kde realita je úplne iná.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


ilustračný obrázok
ilustračný obrázok (zdroj: picturama.com)

Procesy a zmeny, ktorými naše telo prechádza počas hladovania


1. Krátkodobé hladovanie

U zdravého jedinca vedie hladovanie v prvých 2-3 dňoch hlavne k strate glykogénu a vody asi 2-3% telesnej hmotnosti (na 1 g glykogénu sa viaže približne 4 g vody).  V tejto dobe sa taktiež vyprázdni tráviaci trakt, vďaka ktorému môže váha klesnúť o 1-3 kg.  Táto fáza nemá vplyv na funkciu jednotlivých orgánov.


2. Dlhodobé hladovanie

Nastáva 3-21 deň hladovania. Tu môže dochádzať k strate 250 g vody denne, metabolizmus sa začína tejto zmene prispôsobovať. Zdrojom energie sa stáva lipolýza, ktorá dodáva organizmu energetické substráty:

SkryťVypnúť reklamu
 • voľné mastné kyseliny

 • ketolátky

 • glycerol


3. Hormonálna odpoveď na hladovanie

Je od 21 dní a ďalej.  Táto hormonálna odpoveď je riadená hypotalamom, ktorý má na starosti funkciu štítnej žľazy, pankreasu a nadobličiek.  Vďaka zmenám spojených s týmito orgánmi začína klesať bazálny metabolizmus, tvorba kyslíka a tvorba tepla.  Časté je tiež zníženie krvného tlaku, ktoré sú spojené s „motaním“ hlavy a omdlievaním. To umožní telu šetriť energetické zdroje a stratu bielkovín.


ilustračný obrázok
ilustračný obrázok (zdroj: picturama.com)


Ako sa chová voda v tele pri hladovaní a drsných diétach

Telo dospelého človeka obsahuje 55-60% telesnej hmotnosti.  Chudnutie je v prvých dňoch spôsobené predovšetkým stratou mimobunkovej vody.  Za mesiac hladovania človek môže stratiť 5-7 litrov telesnej vody.  S vodou odchádzajú močom aj elektrolyty - sodík a draslík.  Dávka aspoň 100g sacharidov denne zabraňuje strate vody a elektrolytov.

SkryťVypnúť reklamu


Čo sa stane, keď prestanete s hladovaním?

Akonáhle sa obnovia dodávky živín, dôjde k zadržaniu draslíka v bunkách, kde sa viaže na novo syntetizované bielkoviny.  Tým sa tiež zvýši objem extracelulárnej tekutiny (tekutina v tele uložená mimo buniek), čo sa prejaví počiatočným nárastom telesnej hmotnosti o 2-5% telesnej hmotnosti – známy jojo efekt.


Ako zdravo chudnúť, bez nežiaduceho Jojo efektu?

Hlavným predpokladom na chudnutie je celková zmena životného štýlu, naše stravovacie návyky a postoj k pohybu.  Dôležitým aspektom je zníženie prívodu energie (tzv. kalorický deficit).  To najlepšie dosiahneme v kombinácii nižšieho prívodu živín a zvýšením pohybovej činnosti.

SkryťVypnúť reklamu


ilustračný obrázok
ilustračný obrázok (zdroj: picturama.com)


Základné pravidlá výživy, pre udržateľné chudnutie:

 • Pravidelný jedálniček – je na vás či radšej budete jesť 5 jedál denne a menšie porcie alebo si dáte 3 poriadne jedlá, dôležitý je celkový príjem a pravidelnosť.

 • Šetrite cukrom a sladkosťami – pridaný cukor je neporiadok, pretože sa objavuje viac menej vo všetkých vysoko priemyselne spracovaných potravinách.

 • Jedzte potraviny bohaté na vlákninu – odporúčaná denná dávka (DDD) vlákniny je 30 g. Potraviny bohaté na vlákninu sú ovsené vločky, zelenina, ovocie, orechy, celozrnné pečivo, strukoviny, čakankový sirup či inulín (čakanková vláknina).

 • Jedzte ovocie a zeleninu – DDD zeleniny je 400-500 g zeleniny a 200 g ovocia.

 • Uberte na alkohole – alkohol predstavuje veľké množstvo prázdnych kalórií.

 • Navýšte príjem bielkovín – pri redukcii sú nenahraditeľné bielkoviny, ktoré majú na starosť mnoho procesov v tele, sú stavebným kameňom svalovej hmoty a ako bonus máme dlhší pocit sýtosti.  Skvelou voľbou je treba aj proteínový nápoj, ktorý môžete užívať po cvičení alebo ako desiatu.


Michael Achberger

Michael Achberger

Bloger 
Populárny bloger
 • Počet článkov:  437
 •  | 
 • Páči sa:  276x

Som profesionálny osobný tréner. Celý svoj život som sa venoval fitnessu a riešil som všetky otázky ohľadom stravy, cvičenia, motivácie. Mojimi rukami prešlo mnoho spokojných klientov, kedže moja práca ma veľmi baví a neustále sa chcem zlepšovať. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

42 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

713 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu