Sixpack u žien ako cieľ. Prečo to neodporúčam?

Sixpack u žien ako cieľ. Prečo to neodporúčam?
Písmo: A- | A+

Ploché brucho a sixpack je rozdiel. V honbe za chudnutím by ste mali zbystriť pozornosť a nesnažiť sa schudnúť až tak veľa tuku. Potrebuje ho totiž každý z nás.

Vždy, keď vidím obrázok pre propagáciu nejakého výživového poradcu alebo reklamy na produkt určený na chudnutie, kde figuruje žena so sixpackom, tak je mi z toho smutno… 

Asi je to pre niektorých ľudí bojujúcich s kilami navyše lákavé, ale ten, kto toto propaguje by vám mal tiež povedať, čo k takému % tuku v tele vedie a či je to vôbec prirodzené, zvlášť pre ženy.  Stačí si uvedomiť, že min.  10-13% tuku, obaľujúce napr. orgány, je pre život nevyhnutných!  Preto tiež napr. ženy s nízkym % tuku majú problémy s menštruáciou. 


Asi pre nikoho nie je prekvapením alebo novou informáciou, že vysoké percento telesného tuku telu neprospieva a je pre naše zdravie škodlivé.  Ale možno nie každý vie, že aj extrémne vyrysovanie tzv. "sixpack", ktorý práve veľmi často vidíte na mnohých motivačných obrázkoch k chudnutiu, alebo ktoré dosahujú profesionálni kulturisti a pretekárky fitnes pred svojou súťažou, nie je pre zdravie prospešné.


ilustračný obrázok
ilustračný obrázok (zdroj: picturama.com)


Nemajte z tukov strach


Na úvod si iba v krátkosti pripomenieme niekoľko najdôležitejších informácií o tukoch. V našej strave by tuk mal byť zastúpený zhruba 25-30% a primerané množstvo telesného tuku je pre náš organizmus životne dôležité.  Tuk je v našom tele nevyhnutný pre náš zdravý vývoj a každá bunka v ľudskom tele ho obsahuje určité množstvo. Tukové tkanivo je zásobárňou našej energie, chráni niektoré orgány, má termoregulačnú funkciu (chráni nás pred chladom), umožňuje vstrebávanie vitamínov A, D, E a K a je aj súčasťou hormónov.  Tukové tkanivo je tiež absolútne nevyhnutné pre prežitie pri krátkodobých obdobiach bez príjmu potravy.  Bez neho by ihneď došlo k odbúravaniu svalov a iných bielkovín, ktoré majú v organizme mnoho dôležitejších úloh než slúžiť ako zdroj energie.  A dokonca aj zdravý vzhľad závisí na telesnom tuku.  Nechty, koža a vlasy by boli bez telesného tuku matné a lámavé.


Mimochodom, ak máte pocit, že potrebujete schudnúť, riešením určite nie je jednoduché odstránenie tukov z jedálnička, to by práve naopak mohlo spôsobiť väčšie množstvo komplikácií!Ideálne percento tuku u žien?


Pre ženy je asi najdôležitejšia informácia, že ženy majú prirodzene oveľa viac tuku ako muži a ich hormonálny systém je na tuku oveľa viac závislý!  Ak sa teda žena dostane do výrazného deficitu, hrozia problémy s menštruáciou, hormonálne problémy alebo problémy so správnou funkciou štítnej žľazy.  Problematický nedostatok tukov je u žien niekde okolo hranice 12%.  Toto je práve číslo, kam sa krátkodobo približujú (vo forme) pretekárok napr. v bikiny fitness a odtiaľ potom pochádza mnoho fotografií so sixpackom.  Pre bežnú ženu je však dosiahnutie takto nízkeho percenta veľmi náročné a pri bežnom spôsobe života a starostlivosti o rodinu, skoro nemožné bez toho, aby sa z tohto cieľa stala životná priorita!  Navyše pre väčšinu žien i to ani nie je dosiahnuteľné či dlhodobo udržateľné.

Optimálne množstvo tuku v tele je u ženy v rozmedzí 18-30%.  Ide o relatívne široké rozpätie, ktorého by ste sa mali snažiť držať.  Pretože niekedy je pre pohodový život lepšie mať o percento tuku navyše, než neustále bojovať a stresovať sa s jeho znížením.  Nadváha je u ženy definovaná od 30% tuku v tele, po dosiahnutí 35% ide už o obezitu.

ilustračný obrázok
ilustračný obrázok (zdroj: picturama.com)


Len v krátkosti pre porovnanie. Muži sú schopní správne fungovať pri oveľa nižšom percente telesného tuku, než aké si môžu dovoliť ženy. Optimálne množstvo tuku v tele sa pohybuje niekde medzi 8-20%.Nezdravé extrémy


Ako vidíte, bez telesného tuku sa náš organizmus jednoducho nezaobíde.  Nemali by sme ho mať príliš veľa ani málo.  Rovnako ako veľmi nízke, tak aj vysoké percento tuku môže spôsobiť zdravotné problémy.

Väčšina ľudí samozrejme vie, že obezita (vyššie % tuku v tele) je veľmi často spojená so vznikom civilizačných chorôb ako je cukrovka, kardiovaskulárne ochorenia, vysoký tlak a ďalšie zdravotné problémy.

Avšak nielen obézny, ale aj príliš chudí ľudia môžu mať podiel telesného tuku ohrozujúce ich zdravie.  Medzi ľuďmi už nie sú toľko známe komplikácie vyplývajúce z nedostatku telesného tuku.  Takí ľudia bývajú zimomraví (môžu ľahko prechladnúť). Navyše extrémne nízke percento telesného tuku, postihujúce najmä "chudnúce" ženy, je závažným zdravotným rizikom.  Snaha rýchlo schudnúť so sebou môže priniesť nasledujúce zdravotné riziká:  • pokles energie (výkonnosti)

  • menštruačné problémy

  • estetické problémy (pleť, nechty, vlasy)

  • oslabené kosti (zvýšené riziko únavových zlomenín a osteoporózy)

  • poruchy príjmu potravy

  • problémy s otehotnením

  • hormonálna nerovnováha

  • náladovosťilustračný obrázok
ilustračný obrázok (zdroj: picturama.com)


Čo si z toho odniesť?


Tak akurát je akurát! Budem veľmi rád, keď pochopíte, že nadváha telu škodí rovnako tak, ako mu škodí nedostatok tuku v tele a neustála túžba dosiahnuť formu ako vidíte na obrázkoch.  Držať sa v určitom rozmedzí je tak určite viac ako žiadúce nielen pre celkové fyzické zdravie, ale aj pre optimálnu produkciu hormónov a tým pádom aj psychickú pohodu, vyrovnanosť a produktivitu.  Každý sme iní a v tom je krása života.  Rešpektujte svoje telo, buďte si vedomí svojich predností a nedostatkov a majte sa radi takí akí ste.  Zdravá strava vedie telo k tomu, k čomu bolo predurčené.  Starajte sa o svoje telo s láskou a ohľaduplnosťou a ono vám za to bude vďačné.  Naučte sa vnímať svoje potreby, kŕmte telo skutočnými potravinami a užívajte života.  Predsa nežijeme preto, aby sme stále dookola riešili, či to, čo máme na tanieri je vhodné alebo nie.  Naučte sa správne jesť a neklaďte si stále rovnaké otázky. 

Skryť Zatvoriť reklamu