Točí sa vám hlava pri cvičení? Jedna z najčastejších vecí, s ktorou majú ľudia problém pri cvičení

Zamotanie hlavy pri prudkom vstávaní z postele alebo pri pohľade z výšky asi zažil každý z nás.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Pokiaľ sa vám však hlava motá aj pri chôdzi alebo v pokoji na pevnej zemi, pravdepodobne trpíte závratmi.


Čo je závrat?


Vertigo alebo závrat je zjednodušene ilúzia pohybu vlastného tela alebo okolia a pocit straty rovnováhy.  Objavuje sa vtedy, keď náš mozog nemá jasno o orientácii a polohe tela v priestore.  Ľudia, ktorí trpia závratmi, majú problémy v bežnom živote, mnohí sú vyradení z pracovného procesu a u niektorých sa môže prejaviť aj úzkosť alebo depresia.  Závrat je však iba príznakom ochorenia, nie samostatná choroba.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


Ako držíme rovnováhu?


Hlavným koordinátorom rovnováhy je mozgový kmeň. Ten spracováva informácie z očí, šije, svalov, kĺbov a vestibulárneho systému vnútorného ucha. Informácie prenášané odtiaľ sú nevyhnutné pre udržanie rovnováhy a určenie polohy tela voči okolitému prostrediu.
Rovnovážne ústrojenstvo vnútorného ucha sa skladá z troch polkruhovitých kanálikov a dvoch vačkov.  Jednotlivé polkruhovité kanáliky sú na seba kolmé.  Vnútri týchto kanálikov sú umiestnené receptorové bunky zaznamenávajúce pohyby hlavy a impulzy odtiaľ putujú do mozgu.  Na zabezpečenie rovnováhy tela sa významne podieľa aj mozoček.  Mozog potom dodáva informácie, ako upraviť polohu tela a dosiahnuť stabilitu.

SkryťVypnúť reklamu

ilustračný obrázok
ilustračný obrázok (zdroj: picturama.com)


Čo spôsobuje závrat?


Môže byť spôsobená poruchou v samostatnom rovnovážnom ústrojenstve, potom hovoríme o klasickom vertigu. Podľa miesta pôvodnej poruchy rozlišujeme periférne a centrálne závraty.  Periférna závrat je spôsobená poruchou na úrovni vnútorného ucha a nervu odvádzajúceho informácie do mozgu.  Môže ju spôsobiť napríklad zápal, cievne ochorenie alebo Meniérova choroba. Periférny závrat sa dá pomerne dobre diagnostikovať a liečiť.
Centrálny závrat je spôsobený postihnutím priamo v mozgu a jej príčinou môže byť migréna, roztrúsená skleróza, cievna abnormalita v mozgu alebo nádor.


Kedy sa tiež môže zamotať hlava?

SkryťVypnúť reklamu


Pomerne častou príčinou závratov je degeneratívne ochorenie krčnej chrbtice, ktoré sekundárne spôsobuje zhoršené prekrvovanie mozgového tkaniva.  Oveľa častejšie sú však príčinou tzv. funkčnej poruchy chrbtice pôsobiacej rovnaké ťažkosti.  Závraty sa objavujú aj v súvislosti s príliš nízkym, príliš vysokým alebo kolísavým krvným tlakom.  Zároveň môžu byť tiež príznakom niektorých závažných ochorení ako je cukrovka, anémia alebo krvácanie do mozgu. 
Vertigo sa môže vyskytovať aj ako vedľajší účinok akéhokoľvek lieku.  A zabudnúť nemôžeme ani na psychogénny pôvod motania hlavy, ktorý je tiež častý.

SkryťVypnúť reklamu


Najčastejšie príčiny motania hlavy


Motanie hlavy a závraty (odborne vertigo) nie sú chorobou samy o sebe.  Ide o bežný, medicínsky tzv. nešpecifický príznak radu porúch, alebo životných situácií:

 • Zablokovaná či oslabená krčná chrbtica a okolité svaly

 • Rýchla, náhla zmena polohy

 • Oslabené medzilopatkové svaly

 • Stres a únava

 • Nízky krvný tlak

 • Migréna

 • Niektoré lieky (diuretiká, betablokátory, antidepresíva…)

 • Alkohol 


ilustračný obrázok
ilustračný obrázok (zdroj: picturama.com)

Medzi menej časté príčiny závratov patria:


 • Meniérova choroba ucha, ušné infekcie a iné ušné choroby

 • Úzkosť, generalizovaná úzkostná porucha

 • Anémia (pokles červených krviniek z dôvodu nedostatku železa alebo inej poruchy krvotvorby)

 • Dehydratácia

 • Úpal

 • Vyčerpanie z nadmerného cvičenia

 • Hypoglykémia (nízka hladina cukru v krvi)

 • Útlak krčných ciev

 • Tehotenstvo alebo silná menštruácia u žien

 • Alergická reakcia

Podobné príznaky môžu signalizovať aj vážne problémy (mŕtvicu alebo inú poruchu mozgu, rakovinu, srdcové poruchy a pod.) V tom prípade ale bývajú závraty spojené aj s ďalšími príznakmi.
Pri opakovaných alebo akútnych problémoch neodkladajte návštevu svojho lekára.


S pribúdajúcim vekom sa hlava môže motať častejšie


Ako starneme, starnú aj naše zmysly, zhoršuje sa náš zrak a sluch a platí to aj pre rovnováhu.  S narastajúcim vekom klesá počet nervových zakončení a znižuje sa objem prietoku krvi do vnútorného ucha.  To znamená, že do mozgu je vysielaných menej signálov a práve to môže viesť k vážnym problémom s rovnováhou.  U starých ľudí býva príčinou závratu aj porucha prekrvovania mozgu, spôsobená kôrnatením tepien.


Čo keď sa motá hlava počas tréningu?


Najviac pravdepodobným vinníkom závratov pri cvičení býva dehydratácia.  Ak sa motáte zakaždým počas fyzickej aktivity, zamerajte sa na doplnenie tekutín.  Závrat v posilňovni alebo pri vonkajšom športovaní totiž môže viesť k pádu a následnému zraneniu.  Ďalšou príčinou motania hlavy, môže byť hyperventilácia, čo je zrýchlené dýchanie, ktoré nastáva pri intenzívnom cvičení, kedy rýchlo a intenzívne vydychujeme a nedostatočne sa nadýchujeme.  Hyperventilácia spôsobuje pokles hladiny oxidu uhličitého v krvi, čo má za následok práve závraty.


Čo robiť, keď sa vám zamotá hlava?


Sadnite si, alebo ľahnite.  Pokiaľ cítite prejavy nízkeho tlaku (celková slabosť, studené končatiny…), zdvihnite nohy hore nad úroveň hlavy.  Upokojte sa, napite sa, pri úzkosti a slabosti pokojne zjedzte kúsok niečoho sladkého.  Väčšinou problém do pár minút odznie.
Pri rozmazanom videní, problémoch s rozprávaním alebo bolesti na hrudi volajte lekára ihneď.


Na čo sa vás lekár spýta?


Pokiaľ sa u vás motanie hlavy objavuje opakovane, alebo sa pridávajú ďalšie príznaky, neodkladajte návštevu lekára.  Pripravte si odpovede na otázky:
Cítite motanie hlavy aj v ľahu?
Trvá celý deň, alebo sa objavuje náhle, napríklad ráno či pri zmene polohy?
Došlo niekedy aj k mdlobe alebo zvracaniu?
Trpí niekto v rodine problémy so srdcom, cukrovkou, vnútorným uchom alebo neurologickými problémami?

Lekár vám vykoná odber krvi a ďalšie vyšetrenia (EKG, ORL a neurologické vyšetrenie, prípadne magnetickú rezonanciu hlavy, sono karotíd…).
Po vylúčení závažnejších príčin vám lekár najskôr odporučí rehabilitáciu a cvičenie na krčnú chrbticu a celkovo podporu svalov okolo chrbtice.


ilustračný obrázok
ilustračný obrázok (zdroj: picturama.com)

Ako predísť závratu?


 1. Vyvarujte sa prudkého vstávania.
 2. Jedzte zdravú stravu s dostatkom ovocia, zeleniny a kvalitných bielkovín.
 3. Dbajte na dostatočný pitný režim.
 4. Pozor na kofeín, alkohol a tabak.  Závraty môžu vyvolať alebo stupňovať.
 5. Pri chôdzi na schodoch používajte zábradlie, nepozerajte sa zbytočne dole.
 6. Posilňujte svaly a koordináciu pohybov napríklad jógou alebo tai či.


Prečo sa nám točí hlava, keď sme v strese?


Počas stresovej reakcie sa uvoľňujú do mozgu hormóny, ktoré ovplyvňujú aj kardiovaskulárny a dýchací systém.  Tieto hormóny zužujú krvné cievy, zrýchľujú tep a spôsobujú povrchné, plytké dýchanie.  To môže viesť k závratom.


Ako spoznať, že ste v strese?


Medzi ďalšie príznaky stresu patria:

 • Potenie

 • Tras

 • Bolesť hlavy

 • Problémy so sústredením

 • Nevoľnosť


Pokiaľ stres prejde do chronickej úzkosti, môžu sa k točeniu hlavy pridať ešte:


 • Nepokoj

 • Problémy so spánkom

 • Podráždenosť a časté zmeny nálad

 • Pálenie kože, bolesti svalov…


Ako sa závraty liečia?


Základom úspešnej liečby je predovšetkým odhalenie príčiny problémov.  Liečba poruchy rovnováhy prebieha pomocou liekov, psychoterapie alebo pomocou vestibulárnej rehabilitácie, prípadne klasickej fyzioterapie.

Michael Achberger

Michael Achberger

Bloger 
Populárny bloger
 • Počet článkov:  473
 •  | 
 • Páči sa:  448x

Som profesionálny osobný tréner. Celý svoj život som sa venoval fitnessu a riešil som všetky otázky ohľadom stravy, cvičenia, motivácie. Mojimi rukami prešlo mnoho spokojných klientov, kedže moja práca ma veľmi baví a neustále sa chcem zlepšovať. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu