Želám si...

Písmo: A- | A+

Aj vy máte nejakú túžbu? Želanie?  Aj oni. Keď som ešte chodila na zdravotku, mala som perfektnú profesorku psychológie, ktorú počúvať znamenalo chápať, vnímať, poznávať. Chcela som, aby vyučovacia hodina s ňou nikdy neskončila.


Do dnešného dňa si pamätám, keď nám vysvetľovala základ chápania problémov iných. Aby sme sa nikdy nesmiali zo žiadneho problému. Neurážali. Neponižovali. I keď pre nás by to bola možno banalita, no pre iného katastrofa. Veta, ktorá mi ostala zarytá hlboko do pamäti znela : ,, Máme dva problémy. Dievčatko, ktoré je nešťastné, lebo jej najmilovanejšej bábike sa odtrhla ruka. A ženu, ktorá je nešťastná, lebo ju opustil muž a ona zostala s dvomi deťmi a úverom na krku. Ktorý problém by sme mali riešiť? "
Všetky ruky v triede sa dvíhali. Bolo nám vtedy až smiešne, akú blbú/ľahkú otázku nám položila. Odpoveď je jasná - žena, ktorú opustil muž. 
Profesorka sa zasmiala : ,, Oba problémy sú rovnako závažné. Jediný rozdiel medzi nimi je vek. Pre dieťa je najväčším problémom odtrhnutá ruka milovanej bábiky. A pre dospelú ženu, že ju opustil muž. Dieťa predsa nepozná ťažkosť problémov dospelých ľudí. Pozná iba závažnosť problémov tých svojich. Jediným faktom však je, že dospelý bol kedysi dieťaťom a zabudol na svoje vtedajšie problémy. A tým pádom zabudol dieťaťu rozumieť. Preto treba chápať každému problému. Pre Vás odtrhnutá ruka banalita, no pre dieťa katastrofa. A na to pamätajte. "
A to ma sprevádza dodnes. 
Je tomu pár mesiacov, čo som začala sledovať jednu organizáciu na pomoc deťom. Táto organizácia ma zaujala preto, že plní sny. Nie sny vo forme - nové prístroje do nemocníc, či financie pre rodiny s chorými deťmi. Na to sú iné organizácie. Táto organizácia plní sny práve tým deťom. Aj choré dieťa má sen ako zdravé. Chce autíčko, bábiku, bicykel či stretnúť celebritu. Aj chorému dieťaťu patrí zdravé detstvo plné želaní. A to ma zaujalo. Spomenula som si na slová profesorky - dieťa predsa nepozná ťažkosť problémov dospelých ľudí. 
A tak som sa rozhodla podporiť ich tuším ešte niekedy v septembri minulého roka, keď mali akciu - vypúšťanie balónov. 
Krásny projekt. Skladám úctu, obdiv a rešpekt zakladateľke tohoto projektu. 
Želám si... aby sa plnili sny deťom. Aby aj ony mali to detstvo, ktoré im patrí. Aby dospeláci viac rozumeli problému odtrhnutá ruka milovanej bábiky a podporili choré deti s ich snami. 
Veľa ľudí túto organizáciu nepozná. Prečo by aj? Však nechodia v reklame každých 5 minút. 
Ale mňa zaujali možno aj práve preto. Že jednoducho plnia iba sny.
Čítala som, že ich čaká ďalšia akcia. Bál snov. Výťažok z predaja lístkov ide na plnenie snov chorým deťom. Tohoto roku sa zúčastním aj ja. Možno vďaka môjmu zakúpenému lístku bude mať dievčatko novú bábiku a vyriešim jej malý veľký problém. 

 

Skryť Zatvoriť reklamu