Španielska Andalúzia (2): Hollywood v púšti

Nehostinnú krajinu využili producenti na natáčanie westernoviek. Zachovali sa aj pôvodné autentické kulisy.

Španielska Andalúzia (2): Hollywood v púšti
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Piesok tu nehľadajte

Keď sa povie slovo púšť, tak si človek predstaví piesočnatú, najteplejšiu a najväčšiu púšť v saharskej Afrike. Možno budete prekvapení, ale aj Európa má svoje púšte, jednou z nich ja polosuchá púšť Tabernas v španielskej Andalúzii.

Púšť Tabernas v Španielsku.
Púšť Tabernas v Španielsku. (zdroj: Veronika Michalčíková)

Rozprestiera sa vo vnútrozemí južnej časti Španielska na takmer 300 km², približne 30 km od prístavného mesta Almeria. Nie je to typická púšť so žltým pieskom a vysokými dunami, jej unikátny terén však prekvapí nejedného cestovateľa. Je až neuveriteľné, že v nehostinnej prírode s pahorkami, niektoré z nich dosahujú až 1 000 metrov, sa darí špecifickej a vzácnej populácii fauny i flóry. Aj preto bola táto oblasť v minulom storočí vyhlásená za prírodnú rezerváciu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Púšť Tabernas v Španielsku.
Púšť Tabernas v Španielsku.  (zdroj: Veronika Michalčíková)

V neúrodnej oblasti majú svoj domov rôzne plazy či žaby, ktoré znesú dlhotrvajúce sucho, divokí králici, dravé vtáctvo či zelenkasté kríky. Nachádzajú sa tu kaňony či rokliny, ale aj pramene vody, ktoré vyvierajú zo spodných prírodných nádrží pod horami.

Divoký západ v Európe

Niet divu, že unikátnu prírodu púšte Tabernas si zamilovali hollywoodski producenti. Púšť totižto pripomína badlands, krajinu s veľmi suchým terénom a nevyužiteľnou pôdou amerického kontinentu. Španielska púšť sa v 60. a 70. rokoch minulého storočia stala kinematografickým rajom, natočilo sa tu viac ako 100 westernov, ktoré boli obrazom osídlovania Ameriky. Na španielskej scéne sa predstavili slávni herci ako Clint Eastwood, Alain Delon, Sean Connery, Anthony Quinn či Claudia Cardinale a Brigitte Bardot. V púšti Tabernas natočili nádherné scény, ktoré sa objavili v legendárnych filmoch: Lawrence z Arábie, Kleopatra, Dobrý, zlý a škaredý, Smrť mala svoju cenu či Indiana Jones a posledná križiacka výprava (zdroj: oasysparquetematico.com). Pôvodné autentické kulisy z westernoviek sa zachovali do dnešných dní a možno ich nájsť v zábavnom parku Oasys MiniHollywood.

SkryťVypnúť reklamu

Návštevníci tu môžu zažiť kaskadérsku kovbojskú šou prepadnutia banky či tanečné vystúpenia kankánu. Nachádza sa tu aj múzeum s najznámejšími autami a dostavníkmi, ktoré sa zachovali v perfektnom stave od ich použitia vo veľkých filmových scénach.

Múzeum automobilov.
Múzeum automobilov.  (zdroj: Veronika Michalčíková)


Súčasťou Oasys MiniHollywoodu je zoologická záhrada s viac ako 800 zvieratami. Patrí medzi najvýznamnejšie zoologické záhrady v Španielsku a podľa slov miestneho sprievodcu bola vybudovaná preto, aby prichýlila zvieratá zo zemí vojnových konfliktov. Neskôr sa začala zdokonalovať až do dnešnej podoby. V Oasys MiniHollywoode môžete navštíviť aj kaktusovú záhradu s najrôznejšími kaktusmi z celého sveta.

SkryťVypnúť reklamuVeronika Michalčíková

Veronika Michalčíková

Bloger 
  • Počet článkov:  7
  •  | 
  • Páči sa:  43x

Srdcom Slovenka - rada spoznávam krásne miesta našej nádhernej krajiny (ale i sveta). Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

735 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
SkryťZatvoriť reklamu