Prečo zamestnávať ľudí online

Žijeme v dobe búrlivého rozvoja trhu práce. Mnoho ľudí hľadá prácu a naopak mnoho firiem hľadá kvalitných zamestnancov. Medzi nimi stoja rôzne personálne agentúry a webové inzertné portály, ako napríklad praca.sme.sk a pod :). Rozhodol som sa napísať krátky článok o ďalšej možnosti zamestnávania. Ide o zamestnávanie ľudí online. Na Slovensku (ale ani v iných krajinách Európy) však tento spôsob nie je známy. Budem predovšetkým písať o vlastných skúsenostiach, keďže sám som takto zamestnával pracovníkov cez najväčší pracovný svetový portál svojho druhu - www.odesk.com. V mojom prípade môžem povedať, že ide o najspoľahlivejší spôsob zamestnávania ľudí vôbec.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)
Zoznam pracovníkov
Zoznam pracovníkov 

Po starom...

Každá firma chce pre svoje pracovné pozície tých najlepších profesionálov. Ak firma hľadá pracovníkov, zverejní, že hľadá zamestnanca s danými kvalitami na danú pozíciu. Vloží inzeráty do rôznych portálov, prípadne využije ponuky personálnych agentúr. Potom prebiehajú rôzne pracovné pohovory a zamestnávateľ si nakoniec vyberie toho najvhodnejšieho. Celý tento proces, hlavne v prípade využitia tretej strany je však pre firmu pomerne finančne a časovo nákladný.

Existujú však aj zamestnania, ktoré nevyžadujú priamu fyzickú účasť, ale postačuje online spojenie. Ak by som ich chcel všetky vymenovať tak by som asi nikdy neskončil, ale ide predovšetkým o: vývoj (web, software...), administratívna podpora, prekladateľstvo, písanie článkov, služby zákazníkom, predaj a marketing, Design & Multimedia, obchodné služby (účtovníctvo, spracovanie platieb, Business Consulting..) a mnoho mnoho iného.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Klasická online práca má však niekoľko nevýhod. Napríklad ak daného pracovníka ani nestretneme, tak vlastne vôbec nevieme, či to nie je podvodník, a v podstate celé je to hazard. Spoliehame sa, že to čo hovorí je pravda a dúfame, že na to po čase sami prídeme. Ale aj keď sa s daným človekom stretneme, aj tak si nemôžeme byť istý či naozaj ovláda to čo sa od neho požaduje. Môžeme mu dať vstupný test, ale ani to nám veľmi nepomôže, pretože do testu nemôžeme zahrnúť všetky požiadavky, aspekty a náplň práce.

Ďalšia nevýhoda klasického kancelárskeho zamestnania: Máme projekt, ktorý je potrebné súrne dokončiť, a súrne hľadáme človeka, nechceme žiadnu skúšobnú dobu. Chceme profesionálna, ktorý dokončí projekt v čas. Nechceme typický outsourcing, nechceme platiť hriešne veľké peniaze iným firmám. Chceme človeka a chceme mať záruku, že to zvládne. Bohužiaľ klasický pohovor je okrem iného aj časovo náročný. Kým by sme našli profesionála, projekt už skončí a zákazník nás pošle "kade ľahšie".

Skryť Vypnúť reklamu

Ďalej, hodinová sadzba je kapitola sama o sebe. Toto je pomerne častý problém mnohých zamestnávateľov aj pri klasických zamestnaniach v kanceláriách. Kto nám zaručí, že pracovník v danej hodine naozaj pracuje a nie facebookuje, prípadne nebehá po sme.sk :) ? A že naozaj mu to zaberie 50 hodín a nestačí len polovica? Museli by sme mať ďalšieho zamestnanca ktorý sa danej veci rovnako rozumie a ktorý vie koľko času zaberie daná úloha, alebo by sme sa to museli sami dobre rozumieť.

Odesk

V podstate všetky tieto negatíva odstraňuje "the online staffing marketplace connecting businesses (Buyers) to remote workers (Providers)", teda internetový trh práce. Nejde však o žiadne inzercie ale o sofistikovaný a komplexný portál na zamestnávanie ľudí online. Snáď najväčším predstaviteľom je ODesk (www.odesk.com), s ktorým mám naozaj iba kladné skúsenosti. Odesk sa delí na 2 časti: Providers a Buyers, teda pracovníci a firmy. Nebudem tu popisovať ako to celé funguje, odesk obsahuje veľmi veľa užitočných funkcií, skúsim zachytiť tie najpodstatnejšie:

Skryť Vypnúť reklamu

Zaručené skúsenosti a zaručená profesionalita

Na Odesku si môžete vyhľadať toho najvhodnejšieho pracovníka pre váš projekt. Okrem toho, že máte na výber z vyše 100 000 pracovníkov, vidíte pri každom pracovníkovi jeho minulosť, projekty na ktorých pracoval, hodnotenia (slovné aj číselné) zamestnávateľov, počty odpracovaných hodín, celkové hodnotenie, atď. Vidíte teda overené informácie. Vidíte presne na čom daný človek v minulosti pracoval a ako ho hodnotili jeho zamestnávatelia.

Sledovanie práce

Odesk ponúka možnosť sledovať pracovníka ako pracuje. Ten aby mohol pracovať musí si nainštalovať jednoduchú aplikáciu, pomocou ktorej môže byť sledovaný zamestnávateľom. Pracovník si spustí túto aplikáciu hneď ako začne pracovať. Potom sa automaticky začnú tvoriť tkz. screenshoty a posielať zamestnávateľovi. Z vlastných skúseností môžem potvrdiť, že ide o výbornú vec. Pracovník totiž nikdy nevie kedy si jeho obrazovku odfotíte. Preto ak mu beží "časomiera" musí pracovať. Ak si chce napríklad odskočiť na cigaretu, musí túto "časomieru" pozastaviť. Odpracované hodiny za ktoré dostane zaplatené sú teda skutočne odpracované. Platíte iba za skutočnú prácu.
Screenshoty jedného môjho pracovníka

Skryť Vypnúť reklamu

Keď sa chcem zamestnať...

Samozrejme Odesk nie je výhodný iba pre zamestnávateľov, ale aj pre pracovníkov, ktorí pracujú z domova. Pracujú iba vtedy keď majú záujem, iba na projektoch o ktoré majú záujem. Samozrejme ich úspech narastá s počtom vykonaných projektov. Spočiatku budú pracovať na nižšej hodinovej sadzbe, postupom času však získajú lepšie celkové ohodnotenie a môžu si dovoliť zvýšiť sadzbu atď.

Teraz možno sklamem niektorých čitateľov, ale podobné celosvetové portály nie sú veľmi výhodné pre Slovákov ktorí hľadajú zamestnanie, teda minimálne začiatok nie je jednoduchý. A to z jednoduchého dôvodu - nájdete tam totiž Číňanov, Indov Rusov, ktorí pracujú kvalitne, ale za veľmi nízku sadzbu (sám som zamestnával Číňanov a Rusov). Celosvetová konkurencia na Odesku teda nie je veľmi výhodná pre Slovákov, ktorí chcú pracovať. Možno ak by niekto vytvoril podobný slovenský portál...

Michal Drozd

Michal Drozd

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Kritizovať - to je usvedčiť autora, že to nerobí tak, ako by som to urobil ja, keby som to dokázal. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu