Je výmena trénera to, čo Slovan skutočne potrebuje?

Predvčerom sme sa dozvedeli, že Slovan opäť mení trénera. Belasým sa nedarilo a tak sa zmena pri súčasnom vedení dala očakávať. Nebude to v Slovane však aj o niečom inom?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Vedenie Slovana pred pár dňami oznámilo, že sa s trénerom Vukomanovičom dohodlo na rozviazaní spolupráce. Od roku 2013 sa na trénerskej stoličke postupne vystriedali Slovák, Galis, Straka, Chovanec, Tittel, Papavasiliou a Vukomanovičom. Slovan tak bude mať v priebehu 5 rokov už 8 trénera. O koncepčnej práci v klube tak môžeme hovoriť len ťažko. Mnohé z týchto trénerských angažmánov boli skôr nepremysleným dobrodružstvom ako racionálnym ťahom.

Pôsobenie trénera Vukomanovičom spočiatku vyzeralo sľubne. Sympaťák, ktorý ovláda niekoľko jazykov a za pár mesiacov hovoril s novinármi plynulou slovenčinou, zlepšil herný prejav tímu a mužstvo sa pod jeho vedením zlepšovalo. Slovan sa pred sezónou posilnil a mal opäť tie najvyššie ambície. Aj keď výsledky a hra mužstva neboli presvedčivé, spočiatku nič nenasvedčovalo tomu, že by sa v Slovane schyľovalo k ďalšej výmene trénera. Všetko sa však zmenilo prekvapivým odvolaním Martina Ševelu v Trenčíne, ktorý je považovaný za jedného z najtalentovanejších slovenských trénerov, o ktorého mal Slovan eminentný záujem už v minulej sezóne. Belasí sa však na angažovaní Ševelu s Trenčínom pred rokom nedohodli. Príchod voľného Ševelu sa tak javí ako logický krok, ktorý si Slovan nemohol nechať ujsť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ševela patrí momentálne s Guľom k najžiadanejším slovenským trénerom. Vo svojich trénerských metódach je mimoriadne progresívny, vyznáva ofenzívne poňatie hry, sleduje najnovšie trendy a neustále sa vzdeláva. Navyše je veľmi ambiciózny a vidieť na ňom hlad po úspechoch, k čomu dokáže strhnúť aj celé svoje okolie. Ševela spĺňa všetky atribúty úspešného trénera.

V Slovane však vstupujú do hry aj ďalšie faktory. V klube je celkovo zlá atmosféra, ktorá vyplýva najmä z nekonečnej dostavby štadióna. Z futbalového stánku na Pasienkoch, kde Slovan už niekoľko rokov hráva, sa postupne úplne vytratili diváci a v súčasnosti domáce zápasy bojkotuje aj Ultras, čo prispelo ku komornej až nedôstojnej atmosfére, v ktorej hľadajú hráči len ťažko motiváciu k lepším výkonom a bojovnosti a to najmä v prípadoch, keď sa nedarí. Fanúšikovia sú čoraz nespokojnejší aj s vedením, ktoré kritizujú kvôli nekoncepčnej práci a nelogickým nákupom hráčov. Nie je zriedkavosťou, keď Slovan pred sezónou vymení aj 15 hráčov. Z finančného hľadiska sú belasí jednoznačne najbohatším klubom a majiteľ investuje do hráčskeho kádra na slovenské pomery vysoké sumy. A práve to môže byť jedným z problémov. Nie vždy sú veľkorysé hráčske zmluvy zárukou kvality. Do klubu prišlo mnoho pochybných legionárov, ktorí mali možno požadovanú hernú kvalitu, ale na ihrisku to nebolo vidieť. Hráčom často chýbala bojovnosť a ochota pobiť sa za klubové farby. Malý priestor dostávali mladí odchovanci, ktorí zväčša končili na hosťovaniach.

SkryťVypnúť reklamu

V súčasnosti môže hrať v takejto atmosfére za Slovan len dobrodruh, ktorého zlákali lukratívne finančné podmienky. O radosti z hry sa však hovoriť nedá. Či sa Ševelovi podarí v takomto prostredí nadviazať na svoje úspechy z Trenčína, je otázne. Jeho výhodou by mohlo byť, že aj v Trenčíne pracoval s mnohými legionármi, ktorí brali klub len ako prestupovú stanicu do vyspelejších futbalových krajín. Mužstvu však vždy dokázal vštepiť atraktívny herný štýl a hráči na ihrisku v každom zápase bojovali a fyzicky zväčša dominovali, čo však predpokladá patričnú kondičnú pripravenosť. V Slovane mu po sezóne nerozpredajú vždy polovicu kádra a prinesú mu aj hotových hráčov, čo bolo v Trenčíne skôr výnimkou. Mal by mať preto dostatok priestoru na koncepčnú prácu. Zaujímavé bude sledovať, ako rýchlo sa trénerovi podarí hráčom vštepiť ofenzívnejšie poňatie hry, na ktoré bude chcieť nadviazať zo svojho pôsobenia z Trenčína. Záujem o ofenzívny herný štýl dlhodobo deklaruje aj vedenie Slovana. V súčasnosti však nemá káder belasých na takýto štýl dostatok vhodných hráčov a mužstvo zaostáva aj kondične. Uvidíme, ako sa v zime Slovan posilní. Ševela určite dostane prostriedky na nákup posíl. V kádri je niekoľko šikovných mladíkov, ktorí by mohli dostať viac príležitostí. Otázkou zostáva, či bude mať vedenie trpezlivosť pri ich zapracovaní. Ševela však ukázal, že práca s mladými hráčmi je jednou z jeho devíz.

SkryťVypnúť reklamu

Čo sa však nepodarí vyriešiť ani Ševelovi, je nedokončený štadión na Tehelnom poli. Pokiaľ nový futbalový stánok nebude, ľudia sa vo väčšom počte na Slovan nevrátia. Čiastočnou Ševelovou výhodou bude, že je bratislavským rodákom, v Slovane pôsobil ako hráč a aj na nezainteresovaného diváka pôsobí mimoriadne sympaticky. Obávam sa, že na prilákanie väčšieho počtu divákov to však stačiť nebude. Ševela si tak bude musieť poradiť s demotivujúcim fenoménom komornej atmosféry.

Každopádne bude zaujímavé sledovať ako sa bude Ševelovi v Slovane dariť a či splní náročné očakávania vedenia klubu. Myslím, že Ševela bol v tomto okamihu tou najsprávnejšou voľbou. Ak sa mu v Slovane nepodarí nastaviť pozitívnu zmenu, chybu treba potom hľadať už skutočne niekde inde ako v trénerovi.

Michal Hajcik

Michal Hajcik

Bloger 
  • Počet článkov:  8
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Rad pisem a debatujem o futbale z pohodlia mojho gauca. Ak chces,pridaj sa, ale bez zbytocnych emocii. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

42 článkov
SkryťZatvoriť reklamu