Nová futbalová Liga národov

UEFA predstavila nový projekt Ligy národov, ktorý nahradí doterajšie prípravné zápasy európskych futbalových reprezentácií. Poďme sa teraz bližšie pozrieť na výhody a nevýhody tohto projektu najmä po športovej stránke.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Liga národov dopĺňa kvalifikačný cyklus ME 2020 a prvý krát sa uskutoční v rokoch 2018 - 20. Z kvalifikácie postúpi priamo na záverečný turnaj 20 mužstiev (prvé 2 mužstvá z každej z desiatich skupín). Z Ligy národov potom postúpia ďalšie 4 mužstvá. Na ME 2020 sa tak predstaví celkovo 24 účastníkov.

O spôsobe fungovania Ligy národov (LN) sa toho v posledných dňoch popísalo už dosť. Čitateľom, ktorým je celý systém dobre známy, odporúčam preskočiť nasledujúci odsek, v ktorom v krátkosti zhrniem najzákladnejšie pravidlá.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V LN bude 55 európskych mužstiev rozdelených podľa renkingu UEFA do 4 líg. Každá liga bude mať 4 skupiny, pričom v každej skupine budú 3 alebo 4 tímy. V jednotlivých ligách sa potom 4 víťazi skupín pobijú v playoff o celkového víťaza ligy. Na záver tak budeme mať 4 víťazov líg, ktorí postúpia na záverečný turnaj ME. Zloženie jednotlivých líg je nasledovné:

Liga „A“: Nemecko, Portugalsko, Belgicko, Španielsko, Francúzsko, Anglicko, Švajčiarsko, Taliansko, Poľsko, Island, Chorvátsko, Holandsko

Liga „B“: SLOVENSKO, Rakúsko, Wales, Rusko, Švédsko, Ukrajina, Írsko, Bosna a Hercegovina, Severné Írsko, Dánsko, Česko, Turecko

SkryťVypnúť reklamu

Liga „C“: Maďarsko, Rumunsko, Škótsko, Slovinsko, Grécko, Srbsko, Albánsko, Nórsko, Čierna Hora, Izrael, Bulharsko, Fínsko, Cyprus, Estónsko, Litva

Liga „D“: Azerbajdžan, Macedónsko, Bielorusko, Gruzínsko, Arménsko, Lotyšsko, Faerské ostrovy, Luxembursko, Kazachstan, Moldavsko, Lichtenštajnsko, Malta, Andorra, Kosovo, San Maríno, Gibraltár

Liga národov dáva šancu aj mužstvám zo slabších výkonnostných košov prebojovať sa na ME, čo je v samotnej kvalifikácii nereálne. Kritici hovoria, že účasťou slabších tímov na ME sa znižuje kvalita turnaja. Nemyslím však, že by 1 – 2 slabšie tímy ovplyvnili celkovú úroveň ME. Ak by sme chceli, aby na šampionáte účinkovali len kvalitné mužstvá, museli by sme sa vrátiť k modelu so 16 – timi účastníkmi.

SkryťVypnúť reklamu

UEFA chce novým projektom zvýšiť atraktívnosť medzištátnych zápasov. Futbal patrí do vysoko konkurenčného prostredia zábavného priemyslu, v ktorom súperí o diváka s ďalšími športmi a inými druhmi zábavy. Preto je potrebné futbal a jeho súťaže neustále zlepšovať a prinášať atraktívne novinky, ktoré zaujmú čoraz náročnejšieho diváka. Priateľským medzištátnym zápasom často chýbala súťaživosť, tímy nenastupovali v najsilnejšom zložení, mnohí hráči sa šetrili a nešli na 100 %, čo malo zákonite negatívny vplyv na kvalitu hry. Bude preto zaujímavé sledovať, ako budú vnímať LN jednotlivé tímy. Pre slabšie mužstvá to bude určite motivácia a príležitosť, ako si zahrať na ME. Kvalitnejšie tímy si však zabezpečia účasť na šampionáte v kvalifikácii a je preto otázne, ako sa postavia k novej súťaži.

SkryťVypnúť reklamu

Negatívnou stránkou novej súťaže môže byť faktor „presýtenia“ futbalom. LN síce nezvyšuje celkový počet medzištátnych zápasov, keďže nahrádza priateľské zápasy, pridáva však do kalendára ďalšiu súťaž, ktorých je už teraz značné množstvo – majstrovstvá sveta, majstrovstvá Európy, LM, Pohár UEFA, národné súťaže a poháre,... Trh a médiá sú doslova zaplavené futbalom. Divák je tak futbalom presýtený, zvyšujú sa jeho nároky, hra ho prestáva baviť a postupne stráca o tento šport záujem. Fanúšikovia sú už značne rozmaznaní a majú často záujem len o najkvalitnejšie a najatraktívnejšie zápasy. Dobrým príkladom je Pohár UEFA, ktorý nezainteresovaného diváka príliš nezaujíma a zápasy v tejto súťaži sledujú už prakticky len fanatici závislí na futbale. Ďalší príklad môžeme uviesť z hokeja, kde v mnohých krajinách dochádza k poklesu sledovanosti každoročných MS a kompetentní začínajú uvažovať, že by sa šampionát konal každé 2 roky.

Niektorým fanúšikom sa nepozdáva ani skutočnosť, že v Lige „B“ sa nestretneme so špičkovými tímami. V súčasnosti je to pravda, LN však dáva Slovensku do budúcna oveľa väčšiu šancu na zápasy s najkvalitnejšími mužstvami, ako tomu bolo doteraz. Treba povedať, že Slovensko nie je pre najlepšie krajiny príliš atraktívny súper. Za posledných 5 rokov sa naše národné mužstvo stretlo v priateľských zápasoch s nasledovnými mužstvami: Belgicko, Rumunsko, Poľsko, Gibraltár, Izrael, Švédsko, Čierna Hora, Rusko, Malta, Fínsko, Česká republika, Lotyšsko, Írsko, Gruzínsko, Nemecko, Severné Írsko, Rakúsko, Uganda a o pár dní si zmeriame sily s Ukrajinou a Nórskou. Mnohé z týchto mužstiev sú kvalitné, skutočným futbalovým gigantom je však len Nemecko, ku ktorému by sme mohli pridať ešte aj neustále sa zlepšujúce Belgicko. V LN bude platiť systém postupu a zostupu. Mužstvá, ktoré sa umiestnia na poslednom mieste v skupine, zostúpia do nižšej ligy, víťazi skupín postúpia do vyššej ligy. Ak bude naša reprezentácia podávať kvalitné výkony, v ďalšom ročníku LN sa môže ocitnúť v Lige „A“ a hrať s tímy najlepšími. Záležať to bude len na nás.

Zo športového hľadiska treba ešte spomenúť, že LN opäť zvýši nároky na hráčov, ktoré sú už teraz vysoké. Priateľské zápasy dávali priestor na oddych pre najvyťaženejšie hviezdy a tréneri mohli dať viac príležitostí mladým perspektívnym hráčom. Preto bude zaujímavé sledovať, ako tréneri vyriešia problém prílišného zaťaženia niektorých hráčov. Zaujímavý bol napr. prístup Nemecka, ktoré prišlo na Pohár Konfederácií s „B“ mužstvom plným mladíkov, čo sa stretlo s veľkou kritikou. Nemci však turnaj aj tak vyhrali. Nešlo u nich však o prejav neúcty. Fyzické sily hráčov nie sú bezodné a reprezentační tréneri budú s týmto faktorom musieť počítať.

Z pohľadu fanúšika bude LN prínosom. Do zápasov prinesie väčšiu mieru súťaživosti, čo divák určite ocení. Zaujímavé bude sledovať, ako sa LN presadí v širokej konkurencii ďalších súťaží. V národných zväzoch sa stretol tento projekt s veľkým nadšením. V súčasnosti sa už dokonca diskutuje o ďalšej súťaži – Globálnej lige národov, ktorá by sa hrala na všetkých kontinentoch počas kvalifikačného cyklu majstrovstiev sveta.

Michal Hajcik

Michal Hajcik

Bloger 
  • Počet článkov:  8
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Rad pisem a debatujem o futbale z pohodlia mojho gauca. Ak chces,pridaj sa, ale bez zbytocnych emocii. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

42 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

714 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

51 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
SkryťZatvoriť reklamu