Po zápase Ukrajina – Slovensko trocha konštruktívnej kritiky nezaškodí.

Slovenská reprezentácia prehrala v piatok v priateľskom zápase s Ukrajinou 1:2. Skôr ako prehra nás však môže mrzieť predvedená hra, na ktorej sa len ťažko hľadajú nejaké pozitíva.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Piatkový večer začínal skvele. Traja kamaráti sa opäť rozhodli zopakovať svoj obľúbený futbalový večer 3 x 3. Traja chlapi, každý po 3 pivká – čo viac si môžeme priať? Už len ten dobrý futbal.

Prvé zápasy o body čakajú reprezentáciu až v septembri 2018 v novovzniknutej Lige národov. Vzhľadom na to, že Slovensko má úzky káder kvalitných hráčov, je toto obdobie vhodné využiť pre hľadanie nových adeptov na reprezentačný dres, resp. pre poskytnutie väčšieho priestoru hráčom, ktorí v kvalifikácii nastupovali len sporadicky. Tréner Kozák sa rozhodol pre druhú variantu. Na novembrový reprezentačný zraz nenominoval žiadneho nováčika, pretože chcel dať viac príležitostí hráčom z lavičky. O jeho zámere svedčí aj základná zostava, s ktorou sme vybehli na ihrisko v Ľvove. Z menej vyťažených hráčov nastúpil na stopérskom poste Štetina, ktorého na pravom kraji obrany doplnil Gyömbér. V strede poľa dostal príležitosť Hrošovský a na krídlach Rusnák s Dudom.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pred zápasom som dúfal, že sa na ihrisku objavia najmä hráči, ktorí by mohli zväčšiť konkurenciu na krídlach a kraji obrany, kde nás momentálne najviac tlačí topánka. V hre som chcel vidieť aj Hrošovského, ktorý je konštruktívny a môže byť zaujímavou alternatívou do stredu zálohy. Zo základnej jedenástky som mal zmiešané pocity. Potešilo ma nasadenie Dudu s Rusnákom na krídlach a Hrošovského v strede poľa. Sklamalo ma opätovné nasadenie Gyömbéra na pravej strane obrany. Gyömbér už viac krát ukázal, že vie zahrať kvalitne na poste stopéra, na kraji mu to však nesedí. Preto som očakával, že väčší priestor dostane ofenzívne ladený Sabo, ktorý však nastúpil až v druhom polčase.

SkryťVypnúť reklamu

Ak by sme chceli na našej hre hľadať pozitíva, chlapcom sa určite nedá uprieť snaha a bojovnosť. Dobré veci sme ukázali aj v defenzívnej činnosti, ak si odmyslíme zbytočné chyby pri obidvoch góloch. Pri prvom stratil zbytočne loptu Štetina, pri druhom Sabo, po ktorého nepresnej rozohrávke celá obrana až príliš ustupovala. Inak bola defenzívna činnosť mužstva na slušnej úrovni. Výnimkou bol Gyömbér, ktorý sa na kraji opäť trápil. Nevychádzalo mu najmä pozičné bránenie a rýchly Konopľanka mu často zabiehal za chrbát. Tréner by ho mal prestať tvrdohlavo stavať na kraji a dať mu väčší priestor v strede obrany, kde už svoje kvality niekoľkokrát dokázal.

SkryťVypnúť reklamu

Oveľa väčším sklamaním však bola ofenzívna činnosť celého mužstva. Smerom dopredu sme sa vôbec nevedeli presadiť. Problémy začínali už pri zakladaní útokov. Krajný obrancovia Hubočan, Gyömbér, ktorí sú skôr stopéri, nevedeli kvalitne vyviesť loptu po stranách. V strede poľa sme až príliš často a ľahko strácali loptu a keď sa k tomu pridala slabšia forma Hamšíka, nevedeli sme nič vymyslieť. Sklamaním bol aj výkon Dudu s Rusnákom, ktorí sa na krídlach nepresadili. Celý výkon tak vyznel veľmi rozpačito. Naša reprezentácia má svoju kvalitu. Avšak v prípade, že sa nám hra nedarí, kombinačnou úrovňou skĺzavame do podpriemeru a nad vodou nás drží len spoľahlivá obrana.

SkryťVypnúť reklamu

Naša hra potom vyzerá bezradne a hráči akoby nevedeli, čo majú hrať. V strede poľa sa utápame v množstve zbytočných prihrávok, často strácame jednoduché lopty, v zápasoch chýba zrýchlenie hry a prekvapivé kolmice. Nevieme sa presadiť po stranách, hráči sú v krídelných priestoroch málo drzí, neveria si jeden na jedného a loptu radšej posúvajú späť na obrancov.

V predchádzajúcom období sme dokázali, že pri dobrom výkone vieme konkurovať aj najlepším. Potrebujeme však nastúpiť v najsilnejšom zložení. Aj piatkové meranie síl s dobrým súperom ukázalo, že nám momentálne chýba kvalita najmä na poste krídelníka a krajného obrancu.

Zápas na Ukrajine bol príležitosťou pre hráčov z lavičky presvedčiť trénera, že sú vhodnou alternatívou. Vzhľadom na predvedené výkony sa to však hráčom príliš nepodarilo. Ďaleko viac sa čakalo najmä od Dudu a Rusnáka. Je dôležité, aby títo hráči napredovali a vytvorili tak konkurenciu pre Weissa a Maka, ktorým sa v poslednom období príliš nedarilo. Bohužiaľ v piatkovom zápase svojim výkonom nepresvedčili. Gyömbérovi zápas nevyšiel, ale určite by som ho nezatracoval. Na poste stopéra je vhodnou alternatívou. Myslím, že nás o tom už v blízkej budúcnosti presvedčí. Štetina začal slušne, strelil gól, potom však urobil fatálnu chybu, čo sa podpísalo na jeho ďalšom výkone. V súčasnosti je však lepšou voľbou na stopéra Gyömbér, ktorý pôsobí sebavedomejším dojmom. Výkonom ma z hráčov druhého sledu zaujal najviac Hrošovský. Striedal lepšie momenty s horšími, ale zo spomínaných hráčov sa v tomto zápase javil najlepšie. Stále to však miestami bolo príliš rozpačité. Potrebovali by sme od neho častejšie zrýchlenie hry a sebavedomejší prejav. Keď ho porovnáme s Lobotkom alebo Škriniarom, ktorý už viac krát naznačil, že v zálohe sa necíti komfortne, tak Hrošovský svojimi výkonmi za týmito hráčmi zaostáva. Sabo predvedenou hrou takisto nezaujal, vzhľadom na nedostatok konkurencie na kraji obrany mu však priestor treba dávať. Posledný z menej vyťažených hráčov sa na ihrisko dostal v priebehu druhého polčasu Bero, ktorý sa do zápasu okrem premárnenej obrovskej príležitosti zapísal svojou bojovnosťou a napádaním. Na medzinárodnú úroveň je to však príliš málo. Potrebuje sa zlepšiť najmä po technickej a kombinačnej stránke.

Chlapcom zápas na Ukrajine nevyšiel a ich predvedený výkon bol sklamaním. Hráči z lavičky trénerovi hlavu príliš nezamotali a nedokázali, že sú lepší ako ich konkurenti. Určite však dostanú príležitosť v ďalších zápasoch a dúfajme, že nás presvedčia o svojich kvalitách. Možno už v zápase s Nórskom.

Michal Hajcik

Michal Hajcik

Bloger 
  • Počet článkov:  8
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Rad pisem a debatujem o futbale z pohodlia mojho gauca. Ak chces,pridaj sa, ale bez zbytocnych emocii. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

42 článkov
SkryťZatvoriť reklamu