Viete aký je rozdiel medzi papierovou, elektronickou a audioknihou?

Klasickú papierovú knihu pozná každý, stretávame sa s nimi od malička a doma ich máme snáď všetci. Ale poznáte alebo máte doma nejakú elektronickú knihu? Alebo audioknihu? Viete povedať rozdiel a ich hlavné výhody a nevýhody? Poďme sa na tieto tri druhy kníh pozrieť zblízka.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Papierová kniha

Tieto knihy poznáme všetci. Sú to knihy vytlačené na papier a keď sa porozprávate s odporcami elektronických kníh, tak vám väčšinou povedia, že papier je papier a ten pocit z listovania a čítania sa nahradiť nejakým elektronickým zariadením len tak nedá. Osobne tento vyhranený názor nezdieľam a papierové knihy kupujem väčšinou už len preto, že nie všetky knihy, ktoré si chcem prečítať, existujú v podobe audiokníh alebo elektronických kníh.

Medzi hlavné výhody patrí samozrejme to, že sú najrozšírenejšie a je ešte len malé množstvo, ktoré vyjdú len ako elektronické - drvivá väčšina kníh vychádza aj (alebo iba) v papierovej podobe, takže nie je problém zohnať knihu v tomto formáte. Istú vynímku tvoria knihy, ktoré sú vypredané a kde sa neplánuje dotlač - to je skupina kníh, ktorá sa často spomína ako výborný príklad pre elektronické knihy. Elektronické knihy sa totiž narozdiel od papierových nedajú vypredať. Medzi ďalšie výhody patrí ľahké požičiavanie kníh či možnosť čítania aj bez potreby elektrickej energie alebo zariadenia. Tak môžete napríklad čítať aj v lietadle v momente kedy lietadlo vzlieta, alebo pristáva, teda v momente, kedy je obvykle používanie všetkých elektrospotrebičov zakázané.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Papierová kniha má samozrejme aj nevýhody. Jednou je rozhodne potreba dobrých svetelných podmienok. Čítanie v šere je veľmi nekomfortné a v tme nemožné - vtedy pomôže len externý zdroj svetla. Papierové knihy sa tiež nedajú čítať v exteriéroch za zlých poveternostných podmienok, napríklad vo vetre či v daždi - audiokniha tento problém nemá, u nej si prehrávač dáte do vrecka, sluchátka do uší a knihu si pekne vychutnáte. Papierová kniha sa nedá čítať ani pri vykonávaní nejakej činnosti, napríklad pri šoférovaní, či športovaní - tu zase vedú na celej čiare audioknihy. No a v neposlednom rade sú papierové knihy ťažké, respektíve niečo vážia (elektronické knihy ani audioknihy nevážia nič). Všetci čo radi čítajú na dovolenke isto budú súhlasiť, že váhový limit na batožinu v lietadle je ich veľký nepriateľ - skúste si odvážiť pár kníh a pochopíte prečo.

Skryť Vypnúť reklamu

Kde zohnať papierové knihy? Samozrejme, že v kníhkupectvách či v hypermarketoch. Na internete je potom niekoľko výborných kníhkupectiev, osobne mám rád Martinus a Gorilu. Ceny bývajú na internete obvykle lacnejšie než v kamennej predajni, ale sám na sebe vidím, že keď som v kamennom kníhkupectve a vidím dobrú knihu, tak si ju musím kúpiť hneď. Ale keď nakupujete viac kníh (napríklad pred vianocami), tak sa nákup cez internet môže vyplatiť. Často viete na jednej knihe ušetriť aj euro a viac.

Audiokniha

Audiokniha je kniha, ktorá sa dá počúvať, ktorú prečítal (narozprával) niekto iný (nie vy), nahral a vy si ju kupujete v audio podobe - ako CD, ako audio súbory (väčšinou MP3), či voľakedy aj nahratú na kazetách. Tieto knihy nie sú až tak známe ako papierové, ale získavajú si stále viac a viac fanúšikov. Audioknihy sú poväčšinou nahraté v profesionálnych štúdiách a narozprávané profesionálnymi hercami a pekný prednes silu príbehu ešte umocňuje.

Skryť Vypnúť reklamu

Audioknihy majú množstvo výhod a tou najväčšou je, že ich môžete počúvať aj pri vykonávaní inej činnosti. Ja ich napríklad počúvam pri šoférovaní, pri cestovaní a pri behaní. Dajú sa počúvať aj pri upratovaní, či len tak, v posteli pred spaním. Stačí vám nejaký prehrávač a môžete si knihu užiť aj v takých momentoch, o ktorých ste si mysleli, že sa to nedá. Dá, ale ušami. Keď kupujete audioknihy na CD, tak potrebujete samozrejme CD prehrávač.

Trochu jednoduchšie, aspoň podľa mňa, je to s audioknihami vo formáte MP3. Tie si môžete nahrať do svojho MP3 prehrávača, alebo do mobilu (veľa mobilov už prehrávanie MP3 podporuje) a tak mať audiokniu stále pri sebe. Keď máte v aute autorádiou s podporou prehrávania MP3 z USB klúčov, tak si audioknihu naporírujete na USB a je to. Alebo si môžete audioknihu napáliť na dátové CD (veľa CD prehrávačov dnes vie prehrávať aj MP3, nie len audio CD) a na jedno CD sa vám tak zmestí niekoľko násobne viac. Napríklad populárna audiokniha Steve Jobs má vyše 26 hodín, čiže ak uvážite, že na jedno audio CD sa zmestí cca 70 minút audia, tak táto kniha by mala okolo 20 CD. Tá istá kniha napálená na CD priamo vo formáte MP3 sa zmestí na 2 CD.

Skryť Vypnúť reklamu

Audioknihy, teda tie vo formáte MP3, nič nevážia a tak si ich môžete so sebou kamkoľvek zobrať aj viac, väčšinou ste obmedzený len veľkosťou pamäte svojho zariadenia. V neposlednom rade, audioknihu môže počúvať aj viac ľudí naraz - v aute, alebo aj doma.

Nevýhodou audiokníh je momentálne výber. Ešte nie je pravidlom, že každá kniha, ktorá vyjde v papierovej podobe, vyjde aj v audio podobe. Keďže však audioknihy naberajú na popularite, výber audiokníh je stále lepší a populárne knihy často vychádzajú už aj v audio podobe. Napríklad už spomínaný Steve Jobs. V poslednej dobe tiež vyšiel Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel a tiež Svědkyně ohně - obidva sú švédske bestsellery a druhý menovaný vyšiel dokonca v rovnaký deň, kedy aj papierová kniha. Zdá sa, že svitá na lepšie časy.

Kde kúpiť audioknihy? Pokiaľ máte záujem o tie na audio CD, tak môžete skúsiť zase Martinus, alebo kamenné obchody. MP3 audioknihy k okamžitému stiahnutiu sa dajú kúpiť na webe Audiolibrix. A čo je na audioknihách v MP3 formáte najlepšie? Stiahnete si ich okamžite po zakúpení a všetko sa deje online, v rámci pár minút. Takže od rozhodnutia o kúpení k samotnému počúvaniu často ubehne len pár minút. No skúste si tak rýchlo zaobstarať papierovú knihu.

Elektronická kniha

Elektronická kniha je podobná papierovej v tom, že si ju musíte prečítať sami. A je podobná audioknihe v tom, že sa jedná knihu, ktorá nič neváži, na prečítanie ktorej potrebujete nejaké zariadenie. Elektronické knihy sú dostupné v rôznych formátoch a podľa formátu potom volíte aj zariadenie, na ktorom si takúto knihu prečítate. Väčšina elektronických kníh sa dá čítať na počítači, vtedy potrebujete softvér, ktorý vám ten ktorý formát umožní zobraziť a tak prečítať. Lenže, čítať na počítači väčšinou nie je to, čo užívateľ hľadá, keď chce byť trochu flexibilný. Čítať sa dá aj na iných zariadeniach. Populárne je čítanie kníh na mobile, či tablete. Hlavne prvý menovaný máte väčšinou stále so sebou a tak môžete čítať skoro vždy, keď na čítanie máte čas.

Okrem mobilov a tabletov sú posledné roky veľmi populárne špecializované zariadenia, takzvané čítačky. Ich hlavným zameraním je práve čítanie elektronických kníh a treba povedať, že čítanie na týchto zariadeniach je často veľmi komfortné. Množstvo týchto zariadení má navyše displej s elektronickým atramentom, čo laicky povedané je taký displej, ktorý na vás nesvieti (ako napríklad displej počítača, mobilu či tabletu), ale dokáže na displeji zobraziť text bez dodatočnej spotreby energie. To má niekoľko veľmi príjemných dôsledkov - na takomto zariadení môžete na jedno nabitie prečítať niekoľko kníh, napríklad ja som na ňom na dovolenke prečítal sedem kníh a zariadenie malo stále viac ako 50% energie. Druhým dôsledkom je, že takýto displej nenamáha vaše oči (rovnako ako papierová kniha) a tak čítať na ňom je pohodlné. Súvisí s tým ale aj nevýhoda a to, že rovnako ako papierovú knihu, nemôžete ju bez externého osvetlenia čítať v šere či v tme.

Nevýhodou je veľké množstvo formátov a ich podpora respektíve nepodpora v rôznych zariadeniach. Toto môže byť pre bežného užívateľa docela komplikované. Často sú systémy, cez ktoré môžete kúpiť knihu uzavreté a tak zakúpené knihy si neviete preniesť na iné zariadenia. To sa týka Amazonu a ich čítačiek Kindle a tiež aj na Slovensku a v Čechách známeho systému Wooky. Osobne sa týmto uzatvoreným systémom vyhýbam. Ak vás Wooky osloví, elektronické knihy môžete kupovať napríklad cez Gorilu. Pokiaľ radšej chcete knihy v štandardnejšom formáte a v neuzavretom systéme, skúste pozrieť na elektronické knihy od Martinusu. Nech už sa rozhodnete pre ktorýkoľvek formát či systém, na týchto weboch nájdete aj zariadenia, na ktorých knihy môžete čítať.

Záver

Papierová, elektronická alebo audiokniha? Ja mám najradšej audioknihy, potom elektronické knihy a potom papierové. Ale je to vec vkusu. Vy už teraz snáď tiež viete dobre popísať rozdiel, medzi týmyto formami kníh.

V každom prípade, ak ste ešte elektronickú alebo audioknihu nevyskúšali, ale radi čítate, tak ich vyskúšajte. Uvidíte, možno si ich obľubite ako ja. Nakoniec, ktorúkoľvek formu si vyberiete, príbeh si užijete tak či tak, no nie?

Tak, knihám tri krát zdar!

Michal Kočí

Michal Kočí

Bloger 
  • Počet článkov:  1
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Programátor so záujmom o knihy a audioknihy. Zoznam autorových rubrík:  Knihy a audioknihy

Prémioví blogeri

Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu