prežitie ľudstva ... doba ropy

Narodil som sa do obyčajnej robotníckej rodiny a keď som si začal uvedomovať seba ako bytosť s vlastnou mysľou, vôlou, silou a vierou, svoje možnosti a moj vplyv na svoje okolie, začal som uvažovať nad tým, prečo su ľudia dobrý a zlý, prečo je na svete dobro a zlo a hlavne prečo je dobra stále menej. Odmalička som cítil že ľudstvo sa uberá zlým smerom. Bol to taký vnútorný hlas. Moji rodičia do mna odmalička všťepovali základy pre dobrú výchovu stále dookola mi opakovali: chovaj sa slušne a úctivo, pekne pozdrav, popros, poďakuj, nevyvolávaj konflikty a snaž sa luďom pomáhať ak môžeš. Veľmi si vážim všetko čo do mna rodičia vložili a čo ma naučili. Ďakujem im za to že som taký aký som. Zaujímavé je že každý človek si môže počas života vybrať či sa vybere cestou dobra alebo zla. V dnešnej dobe je ale veľmi ťažké udržať sa na ceste dobra. Na človeka neustále vplýva veľa rôznych faktorov a nástrojov ktoré sa ho snažia dostať na tú zlú cestu.Nie som spisovateľ ani básnik a tak tu budem písať tak ako mi to plynie zo srdca a z mysle. Za všetkým zlom dnešnej doby stoja financie-ekonomika. Ľudia su z nej dezorientovaný a veria že môže donekonečna rásť a rozpínať sa, to je však omyl.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)
čierne zlato v rukách
čierne zlato v rukách (zdroj: http://finweb.hnonline.sk/)

Prvým problémom je že je nás už 7 miliárd. Ľudstvo sa po zemi rozrástlo ako rakovinový nádor ktorý má dobré podmienky na rozširovanie(dobrú živnú pôdu). Hlavnou podmienkou je dostatok ropy ktorej zásoby nám ale už začínajú klesať. To znamená že čím bude menej ropy tým bude menej enrgie a tým bude aj menej ľudí.

Dovod je jednoduchý - zvykli sme si na čierne zlato z ktorého vyrábame všetko: palivo(benzín, nafta), hnojivá, medikamenty,plasty,stavebný materiál atď. Dnes žijeme vo veku ropy. Celý náš život sa točí okolo ropy. Ale čo spraví ľudstvo ak dodávky ropných produktov začnú klesať? Čo ak nebudeme mať čo načapovať do nádrží áut, lodí, lietadiel ale hlavne do strojov ktoré nám zabezpečujú produkciu potravín(poľnohospodárske stroje)? Momentálne ľudstvo trápi iba to ako kde a na čom čo najskôr zbohatnúť - mať veľký majetok - veľký drahý dom, auto, prípadne lietadlo. Ukazovať sa aký som bohatý, čo všetko a na čo všetko mám peniaze. Nie je podstatné či som niekoho okradol alebo podviedol ale je podstané že som bohatý. Takto nás spoločnosť vychovala - bezduché sebecké a chladné bábky mysliace a chtivé iba materiálneho bohatsva. Ja sa pýtam sám seba: je toto všetko nutné? Potrebuje človek všetko to bohatstvo k životu? Môj názor je že nie. Bežný obyčajný človek potrebuje iba minimum a to malý skromný domček, možno niake to skromné rodinné auto raz za rok možno ísť na dovolenku si oddýchnuť a taký príjem aby mal toto všetko zabezpečené - dajmetomu 1000€na človeka. V takomto prípade by sme na Slovensku dokázali celkom slušne žiť a nie živoriť z almužny okolo 400€ a tom som ešte napisal veľa. Viem o ľuďoch, ktorý zarábajú oveľa menej - minimálnu mzdu. Stále mi nejde do hlavy ako títo ľudia dokážu v dnešnom Slovensku "prežiť". Veď to je pod úroveň. Potom už vrcholne nechápem ako môžu žiť ludia ďalej na východ od Slovenska. Ale vráťme sa s5 k téme.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Určite mi teraz bude kvantum ľudí písať že píšem tu bludy ale nie sú to bludy. Skutočne nás čaká pokles produkcie ropy. stačí si pozrieť niaký dokument o ropnom zlome napríklad "Až dojde ropa - drsné varování" ktorý bol natočený v roku 2006. Okrem toho veľa popredných vedcov pracujúcich v ropnom priemysle ktorý sú v penzii bijú na poplach. kto neverí môže si prečítať preložený článok od amerického profesora Alberta Bartletta "Aritmetika, populácia a energia" na stránke www.priateliazeme.sk. Chcel by som dodať že neodsudzujte človeka ked nemá titul z oboru ktorý tu opisuje. Je to chyba že ľudia ponižujú, odsudzujú a berú na ľahkú váhu vyjadrenie ludí ktorí nemajú papier na vzdelanie danej témy. Mali by sme si uvedomiť že papier nemusí vždy znamenať že študovaný človek je múdrejší. Ja som chodil 1 a pol semestra na Lesnícku Fakultu TU Zvolen a spoznal som tam človeka ktorý ma titul ing. Študoval odbor ekológiu lesa a bojoval za ochranu životného prostredia so staršími kolegami lesníkmi ešte predtým ako mal titul a stále mu prizvukovali že aby nemudroval ked nemá na to papierom potvrdené vzdelanie. Takže dnešná spoločnosť je o tom, že ľudia bez papiera nemôžu byť predsa rozumnejší ako tí s papierom hej? Ja si nechám rád poradiť aj od človeka ktorý nemá na to papierovo oprávnenie, lebo nie vždy platí, že oprávnená osoba sa snaží človeku pomocť a neokradnúť.Ale o tom už niekedy inokedy

Michal Pagáč

Michal Pagáč

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som obyčajný občan ktorý bol od malička vychovávaný v dobrej viere v spravodlivosť a dobro.Mám rád prírodu a chcem písať v súvislosti s ochranou životného prostredia a zmeniť prístup a pohľad ľudí na tieto problémy Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu