Bude Ružinov nová Petržalka?

Písmo: A- | A+

Vždy som zo všetkých strán počúval, že je to najlepšia mestská časť Bratislavy na bývanie, a aj som s tým sám súhlasil. Veľa kriminality v okolí nebolo, pravidelne som tu vídal policajné hliadky, pred pár rokmi ešte ani nebola tak hustá zástavba oblasti. Blízkosť k centru, dobrá sieť MHD, to všetko podporuje ten názor. No ja si tým prestávam byť taký istý, ako som doteraz bol.

Na úvod by som sa Vám rád trochu predstavil, tak keď ma náhodou poznáte, kľudne preskočte o odsek ďalej. Moje meno je Michal, som z Bratislavy, a tento mesiac budem sláviť dvadsiate prvé narodeniny. Takmer celý život žijem v jednom byte na Mierovej ulici. Ružinov som si za svoj život celkom obľúbil, vo všeobecnosti to je kľudná štvrť, alebo teda taký je všeobecný názor. Aby ste mi verili že som naozaj pravý Ružinovčan, na ZŠ som chodil na Mierovej ulici a SŠ zase na ulici Tomášikovej, staré známe GLN, podľa všeobecného názoru celkom dobré gymnázium, vraj jedno z tých naj v Bratislave. Nasledoval rok na FIIT STU, potom rok na SjF STU, a teraz pracujem v odvetví elektrotechniky.

Poďme teda k téme. Ako som spomenul, v Ružinove som prežil celý svoj život. Vždy som zo všetkých strán počúval, že je to najlepšia mestská časť Bratislavy na bývanie, a aj som s tým sám súhlasil. Veľa kriminality v okolí nebolo, pravidelne som tu vídal policajné hliadky, pred pár rokmi ešte ani nebola tak hustá zástavba oblasti. Blízkosť k centru, dobrá sieť MHD, to všetko podporuje ten názor. No ja si tým prestávam byť taký istý, ako som doteraz bol.

V rámci svojej práce a záujmov chodievam domov v rôznych štádiách večera, niekedy až v noci. A to čo tu po večeroch vídavam, zďaleka nieje také príjemné a nevinné, ako sa táto časť mesta vždy tvárila. A tomu sa dnes chcem trochu venovať. Vo svojom okolí vidím množstvo problémov, mimo iného aj parkovanie, ignorovanie dopravných predpisov, zvláštne dodržiavanie čistoty okolia pri stavedných prácach (ľudovo povedané - všade bordel). No o tom nabudúce. Dnes si beriem na mušku kriminalitu a činnosť na hranici zákona, podivné indivíduá ktoré sa tu motajú po nociach a podobne.

Celé to začalo, hm, niekedy pred rokom možno? A možno aj skôr, len som si to nevšimol alebo zabudol. No začalo to takou "drobnosťou" - jedno pekné ráno nejakého pracovného dňa idem sadnúť do auta, ako každý iný deň, kontorlujem či mi nepribudol škrabanec čo sa tu tiež pravidelne stáva, a čo nevidím - injekčnú striekačku značného opotrebenia aj s ihlou pekne odloženú za stieračom. No nič, naštvaný som vyhrabal z auta kus papiera a zaniesol tento biologicky nebezpečný odpad do kontajnera. Síce viem, že necelý kilometer od toho miesta je liečebňa na Hraničnej, no také niečo vidím prvý krát. Čo už, stane sa, v konečnom dôsledku neboli spôsobené žiadne materiálne škody.

No začal som si dupľovane všímať okolie. A prvé čo som si všimol, alebo skôr nevšimol, boli policajné hliadky. po zadných uliciach za bytovkami som ich teda nevidel prejsť už poriadne dlho. Jedine keď ich niekto privolá kvôli niečomu konkrétnemu. Postupom času som začínal mať pocit, že sa to tu stále len zhoršuje. Partičky tmavo oblečených ľudí v hlúčiku na menej viditeľných miestach, ľudia chodiaci na prvý pohľad stále dokola, niektorí si od Vás pýtajú cigaretu, iní peniaze, ďaľší zase ticho zmiznú keď si všimnú že ich niekto vidí. Prípadne, ako naposledy, dvaja tmavo oblečení, na pohľad buď závisláci alebo len veľmi chudobní - v tme ťažko povedať - vyjdú spoza rohu, zbadajú mňa a môjho kamaráta ako tam postávame a diskutujeme, a s výrokom typu "Hen! Otočka!" zmiznú nazad za roh.

Aby to nevyzeralo že vinu hádžem na Políciu, ja hádžem vinu na štát a "systém". Keď som tu nedávno riešil jeden priestupok, dal som sa do rečci s policajtami, prečo už tu nevidno hliadky. Odpoveď ma prekvapila, naozaj som čakal iný dôvod. Ale dozvedel som sa že tu majú toľko výjazdov v noci, že neni už koho poslať len tak hliadkovať. To je asi ešte horšie ako keby sa im nechcelo alebo o tom nevedli alebo čokoľvek iné. Vraj máme na slovensku veľmi veľa policajtov vzhľadom na počet obyvateľov, takže ak nestíhajú, vypovedá to značne o miere kriminality. Alebo aj o tom koľko ľudí s nimi rieši zbytočné banality? Ťažko povedať.

Každopádne sa momentálne dostávame na sídlisku do fázy, keď sa týždeň je v okolí spáchaný aspoň jeden priestupok či trestný čin. A to nehovorím o dopravných priestupkoch, to bude iná kapitola. Nedávno napríklad sa niekto pokúšal vlámať do kočikárne, ktorá je zvonku prístupná. Železné dvere majú dva zámky, oba boli zničené, dvere doškrabané, čiastočne pozohýbané. No dnu sa nedostali. Vyjadrenie zámočníka ktorý to prišiel opraviť bolo zhruba také, že nešikovnejších zlodejov už dlho nevidel. Jedna z tých zámok sa vraj dá veľmi jednoducho za pomoci šrobováku otvoriť, no zlodej / zlodeji ju tak zničili, že mu trvalo tak hodinu, kým vôbec otvoril dvere. Podotýkam ešte fakt, že jeden večer vylomili jednu zámku, a na druhý sa vrátili a skúšali ešte druhú. Keď sa neboja vrátiť sa hneď na miesto činu, niekde asi bude chyba. Veď to je podľa mňa úplne logická vec.

Pár dní na to vo vedľajšom vchode zase niekto počas bytovej schôdze poodcvakáva zámky na dverách tuším od nejakej rozvodne, čo sa tam presne stalo som sa však nedozvedel. Čo je však prekvapením toho dňa, je fakt, že sused demonštroval ako bezpečné sú magnetické zámky od spoločnosti RYS. Stačilo na dvere dosť zatlačiť, a tie sa otvorili ako na kľúč. To už som riešil predsa pred pol rokom hádam, hovorím mu, keď som videl cudzie človeka ako si takto otvára dvere. Očividne sa to z nejakých príčin nedoriešilo.

Čo ma vedie až k dnešnému dňu. Ráno si idem do obchodu po nejaké veci, bežná nedeľa, všetko v poriadku. Vrátim sa domov, pomôžem s varením, pozriem nejaký ten seriál, riešim nejaké veci, a večer sa rozhodnem ísť na kávičku s priateľkou. Tak idem k autu, sadnem naštartujem, zapnem svetlá. Pozerám, veď nejak nesvietia. A to mi neuveríte, čo vidím keď vystúpim že sa pozriem čo je vo veci: obe čelné svetlá mi niekto natrel cementom. Alebo maltou, alebo omietkou, niesom stavbár, neviem čo z toho to môže byť. A to len ďeň dozadu o pár krokov ďalej malo jedno auto poškodené stierače, vypustenú pneumatiku, poškodené spätné zrkadlo a lak, asi len za to že zle parkoval. Zle, ale nie nelegálne. na chodníku zostával meter osemdesiat. Akurát trochu skomplikoval parkovanie druhým autám, nikoho však nezablokoval. Asi sa niekomu nepáčilo že nemal Bratislavské značky....

K tomu cementu na svetlách sa ešte vrátim na chvíľu - v tom istom čase sa zjavilo zo desať odtlačkov rúk s rovnakým materiálom na fasáde bytovky. Samozrejme som sa snažil situáciu riešiť s políciou, ale zhodli sme sa na tom že keďže som nikoho nevidel, ani nemám auto havarijne poistené - kto by predsa mal KASKO na 16-ročnom aute - nevedia mi nijako pomôcť. Aspoň mi odporučili prípravok ktorým by sa to malo dať odstrániť, boli ku mne milí, a sami nechápali ako môže niekoho také čosi napadnúť spraviť.

Aby som to uzavrel, možno som nenapísal úplne všetko čo som zažil, no to by som to veľmi dlho písal a Vy by ste to zbytčne dlho čítali. No cítil som potrebu upozorniť na problém. Možno ste viacerí zažili čosi podobné, alebo ste o tom počuli, ak máte nejaké zaujímavé príhody rád si ich prečítam v komentároch. Ak sa niekomu z Vás podarilo úspešne takúto situáciu riešiť, budem rád ak sa podelíte o know-how.

Prajem Vám pekný deň, nech je lepší ako ten môj. Keby niečo, čistím auto a vyzerám podozrivé osoby. Dodivednia (alebo skôr dočítania?) nabudúce.

Skryť Zatvoriť reklamu