30. Výročie Nežnej revolúcie

Písmo: A- | A+

Dnes by som chcela porovnať pohľad na Nežnú revolúciu z dvoch uhlov. Jednak očami pamätníkov, ku ktorým sa hlásim hrdo aj ja a druhak pohľadom dnečnej mladej generácie. Keď sme v 89. stáli a skandovali na námestiach,naša budúcnosť

nebola čisto len v našich rukách. Aj keď sme si to vtedy, v tých časoch, mnohí mysleli. Veľa z nás aj zapochybovalo, niektorí to vzdali. 

Tí, ktorí mali guráž, odišli. 

Nemali sme žiadne možnosti, príležitosti, všetko bolo nalinkované, vopred dané a kto sa tým neriadil, mal, bohužiaľ, smolu. 

O akýchsi zahraničných dovolenkách sme mohli taktiež len snívať. Mali sme možnosť ísť tak akurát k Balatonu. 

Nálada medzi ľuďmi, v spoločnosti, však bola nezastaviteľná. Boli sme odhodlaní, tak veľmi sme túžili po slobode... V tej chvíli sme nevedeli ako sa to skončí. Všetci sme však dúfali, verili. Verili sme, že " Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí!"

 Vezmime si teraz vraždu Jána a Martiny. Nebudem ju rozoberať, chcem len poukázať na silu tejto udalosti, ktorá opätovne vyhnala 10 000 ľudí na námestia. Tá sila a množstvo by som prirovnala k demonštráciám z 89. A o čo horšie, ukázala nám, že žijeme stále pod niekoho dohľadom. O akej slobode slova to tu hovoríme ? Stále nám to nedochádza ? Ani tento závažný zločin nám neotvoril oči ? 

Ak sa na Nežnú revolúciu opýtate dnešnej mládeže, len málokto vie, čo sa vtedy odohralo, za čo sme "bojovali", aké dôvody nás k tomu viedli. Je to smutné zistenie. No ale aj obraz doby. 

Želám si, aby sa takéto niečo nemuselo v budúcnosti už nikdy zopakovať. 

  Helena Michlíková

Skryť Zatvoriť reklamu