Načo sú nám vlastne VŠ internáty?

Možno nie som jediný kto má negatívnu skúsenosť s fungovaním našich vysokoškolských internátov a hlavne so socialistickým myslením ľudí v ich vedení preto som sa rozhodol napísať nasledujúcu úvahu o tom, ako by to mohlo fungovať lepšie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (16)

Momentálne platím za ubytovanie na internáte bez nejakých drobných 44eur + cca 6eur je poplatok za spotrebiče (chladnička, PC, mikrovlnka...) + 44eur za mňa prispieva štát(štát dotuje každú posteľ na internáte 50%). Takže za jedného ubytovaného dostane internát 94 euro mesačne. Celkom slušné nakoľko ak by sme si štyria prenajali v meste 3-izbový byt vyšlo by nás to každého tak na 80 – 100 eur mesačne závisí od lokality a zariadenia, no ten komfort štyria na 3-izbovom byte verzus traja na internátnej izbe je neporovnateľný.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A teraz k podstate problému, prečo by mal štát niekomu(tým čo sú na internáte) nepriamo(dotovaním ceny) prispievať na ubytovanie a iným(tí čo internát nedostali a žijú na privátoch) nie? Prečo sa vlastne univerzity popri svojej primárnej činnosti ktorou je vzdelávanie a výskum musia venovať ešte sekundárnej činnosti ktorou je ubytovanie a všetko čo s tým súvisí? Čo ak by sme univerzity odbremenili od tejto záťaže a dovolili im predať internátne komplexy? Ako? Jednoducho tým, že namiesto ubytovania na internáte by bola študentom pridelená „dotácia na bývanie“, v súčasnosti ju štát aj tak platí formou dotovania internátov a mesačne na študenta činí približne 44euro (intrák Veľký diel, Žilina). Proste každý študent ktorý by splnil podmienky(niečo podobné ako musí v súčasnosti splniť aby dostal ubytovanie na internáte) by namiesto prideleného miesta na internáte dostal „dotáciu na ubytovanie“ a mohol by ju využiť ako by len chcel. Štátnu kasu by to zaťažilo rovnako ako doteraz, univerzity by boli odbremenené od celého ubytovacieho úseku a kvalita ubytovania študentov by sa podstatne zlepšila. Teda študent ktorý teraz zaplatí za ubytovanie na internáte cca 50e mesačne by mal svojich 50e + dotáciu 44e, spolu 94e mesačne na ubytovanie, a za to sa dá v Žiline a myslím, že aj v ostatných mestách pozháňať určite lepšie ubytovanie ako súčasný intrák, ako som už písal v príklade na začiatku článku traja v internátnej izbe vs. štyria n a 3-izbovom byte. Navyše taká masa študentov zháňajúcich ubytovanie by pravdepodobne pritiahla investorov ktorí by odkúpili terajšie internátne komplexy(alebo možno časom postavili nové), zrekonštruovali, viedli podstatne efektívnejšie ako to robí terajšie vedenie a nepochybne by zvýšili kvalitu ubytovania na súčasných internátoch.

SkryťVypnúť reklamu

Najpodstatnejšie však je, že táto zmena k lepšiemu by si nevyžadovala žiadne ďalšie prostriedky zo štátneho rozpočtu, jednoducho by stačilo presmerovať tok tých súčasných od dotovania internátov priamo k študentom.

Tomáš Mikluščak

Tomáš Mikluščak

Bloger 
  • Počet článkov:  33
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Mám 33 rokov, manželku a dve malé dcérky. Bol som programátor, učiteľ v ZŠ, výskumník na Elektrotechnickej fakulte Žilinskej Univerzity. Momentálne som projektový manažér, ktorého tajný sen je sa jedného dňa znova vrátiť na univerzitu. Vo voľbách do parlamentu 2020 som na kandidátke Progresívne Slovensko – SPOLU z miesta č. 98. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

INEKO

INEKO

117 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,082 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

320 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu