Uvediem príklad, MŠK Žilina za posledných 10 rokov investovala do prestavby a rekonštrukcie svojho štadióna nemalú sumu rovnajúcu sa niekoľkým jej ročným rozpočtom zatiaľ čo Slovan investoval, ak vôbec niečo, tak len veľmi máličko a mi všetci sa mu teraz ideme poskladať na nový štadión. Nový štadión si chcú postaviť taktiež v Trnave či Košiciach no, samozrejme, z vlastných zdrojov.
Skúsme si teraz predstaviť ako by asi vyzeral Žilinský káder, ak by funkcionári zo Žiliny namiesto do prestavby štadióna investovali peniaze do nákupu nových hráčov, tak ako to posledných desať rokov mohol pohodlne robiť Slovan. Nemyslím, že by potom mal MŠK na Slovensku konkurenciu.
Ale aby sme sa odosobnili, podstata celého problému je tá, že kým jeden klub je privilegovaný tým, že sídli v hlavnom meste nemusí do svojho štadióna investovať ani korunu, všetky ostatné kluby sú alebo budú (čas je totiž neúprosný) prinútené investovať do svojich štadiónov nemalé prostriedky a tým pádom budú oproti privilegovanému klubu výrazne znevýhodnene. Veď si len skúsme predstaviť, ako by asi reagovala anglická futbalová obec, ak by sa vláda rozhodla postaviť národný štadión a hrávať by na ňom mal zadarmo dajme tomu taký Arzenal. Alebo aby sme za príkladom nechodili ďaleko, ako by asi reagovali taký Slávisti a s nimi futbalová obec v Čechách, ak by sa česká vláda rozhodla postaviť národný štadión a hrať by na ňom mala zadarmo Sparta?
Aby to nevyznelo ako kritika vecí, ktoré sa inak spraviť aj tak nedajú, načrtnem jedno riešenie. Ako som už spomínal, MŠK Žilina si sama postavila štadión, ktorý spĺňa kritéria UEFA, takže do času, kým si niekto(záujem stavať alebo prerábať svoj štadión deklaruje ako Trnava tak aj Košice) nepostaví lepší, by reprezentácia kľudne mohla hrať v Žiline. Štát by tým, okrem iného, ušetril(alebo možno lepšie využil?) viac než sedemdesiat miliónov eur.