Ako sa mať dobre, alebo kandiduj za europoslanca

Písmo: A- | A+

19:00 a pre mňa sa stalo akýmsi rituálom sadnúť si pred televíziu a pozrieť si hlavné správy. Zas a znova pripravená na úmrtia, prírodné katastrofy, politické škandály a tak ďalej. Niekto sa podpálil, niekto podpálil domy, iný zas vošiel do protismeru a spôsobil haváriu. A zrazu začujem nezvyčajne vysoké číslo. 7950 €. Áno, to je plat v hrubom, ktorý dostanú europoslanci v Európskom parlamente za jeden deň.

Ich čas v pohodlnom kresle sa kráti a už 1. júla si 766 europoslanci, ktorých úlohou je zastupovať 28 členských štátov EÚ, podajú ruky so svojimi nástupcami a rozlúčia sa s pohodlným, vynášajúcim zamestnaním. A práve za toto symbolické podanie ruky dostanú plat, ktorý zodpovedá mesačnému. Vraj preto, lebo prvý júlový deň strávia ešte v úrade a výplatu dostávajú do konca svojho mandátu.

Táto informácia ma veľmi zaujala, preto som si sadla a do googla zadala „europoslanci". Načítalo mi oficiálnu stránku Európskeho parlamentu a pár ďalších podobných stránok týkajúcich sa práve tejto témy.  Keď som sa doklikala po právomoci poslancov, našla som toto:

Europoslanec má právo:

  • podať návrh rezolúcie;
  • podávať písomné otázky vedeniu Parlamentu, Európskej rade, Rade ministrov a Komisii;
  • podávať pozmeňovacie návrhy ku ktorémukoľvek textu vo výboroch;
  • podávať vysvetlenie svojho hlasovania;
  • vznášať námietky.

Na tom nie je nič zvláštne, podobné právomoci majú aj národné parlamenty na európskej úrovni. Ale každý z nás uzná, že ich ohodnotenie je viac než prehnane vysoké. Ďalej som sa dočítala, že k ich základnému platu, t.j. 7950 v hrubom, sa pripočítavajú nielen ďalšie položky ako cestovné, diéty, náklady na sťahovanie, asistentku a sekretariát, ale napríklad aj preplatenie jazykových kurzov. Mesačne si tak môžu nárokovať na preplatenie nákladov vo výške až 4 300 eur. Finančne atraktívnou zložkou platu sú aj diéty vo výške 300 eur na deň.

Je pravda, že europoslanec nemá ľahkú úlohu, keď musí neustále pendlovať medzi Štrasburgom a Bruselom, samozrejme, mal by sa objaviť aj doma. Všeobecne známe je však to, že každému členovi europarlamentu bol pridelený asistent, ktorý má na starosti bežné, no však najdôležitejšie úlohy, ako sú napríklad vybavovanie zmlúv, spracovanie návrhov, s ktorými prišiel parlament a podobne. Ten však nedostane ani tretinu z toho, čo jeho nadriadený.

Už spomínaná zarážajúca situácia s jednodňovým platom vo výške 7950 € vnucuje otázku, kde sa stratilo spravodlivé ohodnotenie práce. Minimálna mzda na Slovensku začiatkom roka vzrástla na 352 €. Bohužiaľ, žije tu príliš veľa rodín, ktoré žijú práve z takéhoto príjmu jedného člena rodiny. Len tak, pre zaujímavosť, po vynásobení dvanástimi sa dostaneme na číslo 4224. A to nie je ani výška nákladov, ktoré si europoslanci pripisujú k svojmu základnému platu. Práve títo obyčajní ľudia pracujú od skorého rána do večera, aby mohli pre zástupcov v europarlamente upiecť chutné žemle, na ktorých si pochutnávajú počas prestávok, medzi jedným stlačením tlačila a druhým stlačením tlačila, ktoré odsúhlasí alebo naopak, zamietne ďalší z návrhov. Pracujú na výrobe pohodlných kresiel, na výrobe obrazoviek, na ktoré sa europoslanci pozerajú a prikyvujú alebo krútia hlavou nad výsledkom hlasovania.

Napriek všetkému sa eurovoľby budú na Slovensku konať už 24. mája. Zaujímavosťou je, že napríklad v Českej republike alebo v Holandsku budú voľby trvať až dva dni a v niektorých krajinách nebudú v rovnaký deň ako u nás kvôli zvyklostiam v danej krajine.

Nakoniec, väčšina neprikladáme eurovoľbám veľkú váhu, ale predsa je dôležité zvoliť, kto nás bude zastupovať vo svete a ak ani to nie je dôvod pre voľbu, rozhodnime aspoň, kto sa bude mať dobre, aj keď nás zrejme ich pôsobenie v europarlamente nespasí.

 

Skryť Zatvoriť reklamu