reklama

Kuchárky a vedúce školských jedálni si zaslúžia viac

Školské stravovanie zaznamenalo posun v roku 2021, kedy prešlo komplexnou revíziou.Bol to dôležitý krok, avšak stačí to?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Tak, ako je srdcom reštaurácie jej kuchár a predovšetkým od neho závisí, aká úspešná reštaurácia je, tak sú srdcom školských jedální sú kuchárky a vedúce jedální. Za to, v akých podmienkach pracujú, majú môj veľký obdiv a rešpekt.

V oblasti školského stravovania sa pohybujem už nejaký ten piatok a dnes už viem, že ak chceme, aby sa školské stravovanie posúvalo vpred, nestačí vylepšiť receptúry a nastaviť správne pravidlá prípravy jedla v školskej jedálni. Dôležité je srdce. Potrebujeme kvalifikovaný, odhodlaný a hlavne motivovaný personál, ktorý bude ochotný pripravovať vyváženú, chutnú a zdravú stravu podľa nastavených pravidiel. Potrebujeme zvýšený záujem o tieto pozície, potrebujeme konkurenciu. To však nepôjde bez dostatočného a spravodlivého ohodnotenia zamestnancov zariadení školského stravovania.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 

Panie kuchárky a vedúce školských jedální si zaslúžia viac.

Finančné ohodnotenie zamestnancov v školských jedálňach je podpriemerné, často sa pohybuje na hranici minimálnej mzdy a je neporovnateľne nižšie ako v súkromnom sektore. Viem, ako funguje školské stravovanie a dovolím si tvrdiť, že bez zvýšenia miezd pre zamestnancov školských jedálni nemôžeme očakávať v oblasti školského stravovania výraznejšie kvalitatívne zmeny. Tento krok je nevyhnutný na to, aby sa oblasť školského stravovania mohla ďalej posúvať vpred.  Na týchto zamestnancov sa dlhodobo zabúda a oblasť školského stravovania je väčšinou odsúvaná na druhú alebo tretiu koľaj.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 

Viac práce, platy rovnaké.

Chaotické zavedenie zvýšenej dotácie na obed („obedov zadarmo“) znamená bez ohľadu na možnosti školských jedální zvýšenie počtu stravníkov a viac práce pre panie kuchárky a panie vedúce. Školské jedálne nie sú v mnohých prípadoch na tieto zmeny pripravené a personálne a materiálno – technické zabezpečenie nezodpovedá navýšeniu počtu stravníkov. Pred zavedením zvýšenej dotácie na obed totiž nikoho nezaujímalo, aké sú personálne a materiálno – technické možnosti školských jedální. Jednoducho čistý populizmus. Riešením tohto problému je dialóg o stanovení minimálneho počtu zamestnancov v školských jedálňach na konkrétny počet stravníkov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 

Dôležité pracovné podmienky.

Atraktivitu pracovných pozícii ovplyvňujú taktiež vhodné pracovné podmienky. Materiálno – technické vybavenie školských jedální je často nefunkčné a staré desiatky rokov. Niektoré jedálne dodnes nemajú konvektomat a tým je práca zamestnancov časovo náročnejšia. Ak chceme zlepšiť kvalitu školského stravovania, potrebujeme okrem zamestnancov podporiť modernizáciu a materiálno – technické vybavenie školských jedální.

 

Je čas to zmeniť. Školské stravovanie si zaslúži väčšiu pozornosť.

Preto som sa rozhodol kandidovať vo voľbách do Národnej rady Slovenskej a ako jediný kandidát sa postaviť za zlepšenie školského stravovania a pracovných podmienok zamestnancov v školskom stravovaní na Slovensku. Viem, ako dosiahnuť, aby deťom v školských jedálňach chutilo a aby školské stravovanie na Slovensku bolo na európskej úrovni nielen jedlom, ale aj priestormi a predovšetkým ohodnotením zamestnancov. Niekomu sa to možno bude zdať málo, no mne nie. Školské stravovanie môže pozitívne alebo negatívne ovplyvniť zdravie našich detí a žiakov a učí ich správnym stravovacím návykom. A čo je viac, ako zdravie našich detí?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 

Fakt na záver.

Riziká spojené so stravovaním vrátane nízkeho príjmu ovocia a zeleniny a vysokej spotreby soli prispeli v roku 2019 k 26 % všetkých úmrtí na Slovensku, čo je vysoko nad priemerom EÚ, ktorý je 17 %. Je čas to zmeniť. Pretože NA ZDRAVÍ NAŠICH DETÍ ZÁLEŽÍ.

Mikuláš Prokop

Mikuláš Prokop

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  12x

✔ Výživa ľudí ✔ Školské stravovanie ✔ člen politickej strany SaS Zoznam autorových rubrík:  Výživa a stravovaniePolitikaŠport

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

747 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

292 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu