Toto sme skutočne nechceli !

Pred 28 rokmi volali občania Českej a Slovenskej republiky po slobode a demokracii. Vybavení dávkou odvahy vykročili do ulíc a postavili sa režimu na odpor...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

V roku 1989 boli sloboda, demokracia a zmena tri najčastejšie požiadavky československej spoločnosti. Tieto silnejúce požiadavky československej spoločnosti vytvorili tlak na predstaviteľov Komunistickej strany a tí moc odovzdali. V Československu sa začala demokratizácia. Mnoho ľudí si však neuvedomovalo, že ako Česká tak aj Slovenská republika stáli v tomto momente len na pol ceste ku demokracii. Z politického hľadiska nebola demokracia konsolidovaná.

Absencia skúseností a odbornosti u politických zástupcov sa z veľkej časti podpísala pod vznik vlád po roku 1992. "Daňou za neskúsenosť" pre Slovenskú republiku boli tri vlády V. Mečiara od roku 1993 – 1998, ktoré mnohokrát spomalili či dokonca zastavili Slovenskú republiku na ceste ku konsolidovanej demokracii. Z chýb sa však treba učiť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dnes už v čase konsolidovanej demokracie sa však vynorili iné problémy spojené s fungovaním politického systému. Klientelizmus a korupcia sú pre slovenský politický systém problémom číslo jeden. Kauzy spájané priamo s premiérom či ministrom vnútra posunuli Slovenskú republiku v rebríčku korupcie na predposledné miesto štátov Európy. Samotný minister vnútra, ako šéf polície marí vyšetrovania trestných činov, ktoré by mohli ohroziť členov vlády. Nepoučili sme sa. Po troch vládach Vladimíra Mečiara sme dali možnosť trom vládam Róberta Fica.

Toto sme skutočne nechceli ! Ak sme sa „popálili“ na vládnutí V. Mečiara a Róberta Fica, tak to bolo výsledkom neskúsenosti a mali by sme sa poučiť. Na základe politických skúseností by sme nemali dávať priestor politickým zástupcom, ktorí radi rozhodujú a neradi debatujú, presadzovanie slobody nie je ich silnou stránkou a politický súboj chápu ako deštrukciu politického protivníka. 

SkryťVypnúť reklamu

Ani v súčasnosti sloboda nie je samozrejmosťou a je potrebné ju podporovať a ochraňovať. Moderná slovenská demokratická spoločnosť by nemala v žiadnom prípade tolerovať autokratické praktiky, nekonsenzuálny typ politiky, marenie vyšetrovaní trestných činov ministrom vnútra a v prípade potreby by mala volať po novej vláde, či vládu vymeniť.

Mikuláš Prokop

Mikuláš Prokop

Bloger 
  • Počet článkov:  5
  •  | 
  • Páči sa:  0x

♦ člen politickej strany Sloboda a Solidarita (SaS) ♦ absolvent magisterského programu v odbore Politológia Zoznam autorových rubrík:  PolitikaŠport

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu