Výsledok vlády SMERu-SD ? Sme horší než Rumunsko...

Na Slovensku vládne vláda, ktorá sa už dlhší čas topí v kauzách a obvineniach smerujúcich priamo k tým najvyšším politickým funkciám v štáte. Situácia u nás je totožná so situáciou v Rumunsku pred pár rokmi.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Rumunsko a Slovenská republika sú štáty, ktoré pred pár rokmi spájala jedna spoločná negácia a to rozšírená korupcia. Prešlo zopár rokov a situácia sa zmenila. Spoločné cesty týchto krajín sa rozdelili.

Zatiaľ čo sa rumunský politický systém dočkal progresu a pochvaly, ten slovenský sa aj naďalej topí v korupčných kauzách. Obvinenia či marenia vyšetrovania viacerých káuz smerujúce k samotnému ministrovi vnútra aj naďalej degradujú náš „demokratický“ politický systém.

Rumunsko je krajina, ktorá sa na rozdiel od Slovenskej republiky dokázala poučiť, uskutočniť výrazné a nie jednoduché kroky pri zmene legislatívy spojené predovšetkým s väčšou nezávislosťou prokurátorov a omnoho efektívnejším spôsobom vyšetrovania. Skvelým indikátorom funkčnosti (za 10 rokov) tohto systému bolo trestné stíhanie tých najvyšších politických zástupcov v krajine.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Laura Codruţa Kövesi je hlavná prokurátorka, stojí na čele orgánu DNA a za progres, ktorý dosiahlo Rumunsko, môže z veľkej časti ona. Prezradila, že keď do úradu nastupovala bola dôveryhodnosť občanov v tento orgán sotva 40%, no dnes je to nad 60%. V priebehu 10 rokov dosiahlo Rumunsko takého výsledku, že môže stíhať a vyšetrovať aj samotného ministra vnútra, pretože žiadny minister ani predseda vlády nemá na tento orgán vplyv.

Pokiaľ bude v našom politickom systéme minister vnútra nominovaný vládnou stranou zároveň "šéfom" polície - teda „najvyšším“ v prípade vyšetrovania káuz a obvinení, bude Slovenská republika aj naďalej zaostávať za Rumunskom. Laura Codruţa Kövesi určite rada príjme pozvanie na Slovensko a podelí sa o svoje skúsenosti pri riešení tohto veľmi závažného problému, ktorý hrubo narušuje demokratické fungovanie spoločnosti.

Mikuláš Prokop

Mikuláš Prokop

Bloger 
  • Počet článkov:  5
  •  | 
  • Páči sa:  0x

♦ člen politickej strany Sloboda a Solidarita (SaS) ♦ absolvent magisterského programu v odbore Politológia Zoznam autorových rubrík:  PolitikaŠport

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
SkryťZatvoriť reklamu