Rumunsko a Slovenská republika sú štáty, ktoré pred pár rokmi spájala jedna spoločná negácia a to rozšírená korupcia. Prešlo zopár rokov a situácia sa zmenila. Spoločné cesty týchto krajín sa rozdelili.
Zatiaľ čo sa rumunský politický systém dočkal progresu a pochvaly, ten slovenský sa aj naďalej topí v korupčných kauzách. Obvinenia či marenia vyšetrovania viacerých káuz smerujúce k samotnému ministrovi vnútra aj naďalej degradujú náš „demokratický“ politický systém.
Rumunsko je krajina, ktorá sa na rozdiel od Slovenskej republiky dokázala poučiť, uskutočniť výrazné a nie jednoduché kroky pri zmene legislatívy spojené predovšetkým s väčšou nezávislosťou prokurátorov a omnoho efektívnejším spôsobom vyšetrovania. Skvelým indikátorom funkčnosti (za 10 rokov) tohto systému bolo trestné stíhanie tých najvyšších politických zástupcov v krajine.
Laura Codruţa Kövesi je hlavná prokurátorka, stojí na čele orgánu DNA a za progres, ktorý dosiahlo Rumunsko, môže z veľkej časti ona. Prezradila, že keď do úradu nastupovala bola dôveryhodnosť občanov v tento orgán sotva 40%, no dnes je to nad 60%. V priebehu 10 rokov dosiahlo Rumunsko takého výsledku, že môže stíhať a vyšetrovať aj samotného ministra vnútra, pretože žiadny minister ani predseda vlády nemá na tento orgán vplyv.
Pokiaľ bude v našom politickom systéme minister vnútra nominovaný vládnou stranou zároveň "šéfom" polície - teda „najvyšším“ v prípade vyšetrovania káuz a obvinení, bude Slovenská republika aj naďalej zaostávať za Rumunskom. Laura Codruţa Kövesi určite rada príjme pozvanie na Slovensko a podelí sa o svoje skúsenosti pri riešení tohto veľmi závažného problému, ktorý hrubo narušuje demokratické fungovanie spoločnosti.