Ako politika prenikla až dýchacích ciest

Začal to Mečiar. "Je po voľbách, zvyknite si", hovorieval spolu s jeho vernými v parlamente na legendárnych nočných rokovaniach NR SR. Môže byť hrdý na svoje pedagogické schopnosti, mal a má dobrého žiaka, Roberta Fica, ktorý svojho učiteľa prekonal a doviedol infiltráciu politiky (politikov) do rôznych podnikov, škôl, nemocníc takmer do dokonalosti. Ešte šťastie, že len takmer, ďalšie pokračovanie infiltrácie prekazili voľby 2010. Dalo sa očakávať, že obsadzovanie rôznych štátnych zariadení politickými nominantmi, najmä tými, ktorí si rýchlo dokázali zadovážiť nový kabát, bude po voľbách 2006 pokračovať a klientelizmus bude kvitnúť (najme ten regionálny). Mnohí sme sa naivne domnievali , že to skončí v štátnych organizáciách hospodárskeho charakteru.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Bohužiaľ mýlili sme sa, lebo Ficov parný valec, podobný tomu zo Zlatej Idky, valcoval aj odborné štruktúry v zdravotníctve, a to nie len na MZ SR, ale aj na klinikách a oddeleniach, kde vždy platilo, aj za Mečiara, že o obsadení funkčných miest na oddeleniach, klinikách rozhodovala odbornosť uchádzača a nie politické tričko. Toto išlo tak ďaleko, že do významných odborných štruktúr a funkcií s kompetenciami pre celé Slovensko sa dostali odborníci, ktorí nemajú špecializáciu (atestáciu) v odbore, ktorý riadia.
Najokatejším, no aj najbolestivejším príkladom forsírovania politických nominantov je osud slovenskej anestéziológie a intenzívnej medicíny. Bývalý minister zdravotníctva p. MUDr. V., ktorý nevynikal mimoriadnou schopnosťou riadiť rezort, menoval do funkcie novej hlavnej odborníčky MZ SR pre anestéziológiu a intenzívnu medicínu lekárku, ktorou je presne tá istá osoba, ktorá bola pred voľbami 2006, hneď za Mečiarom na druhom mieste kandidátky HZDS. Chce niekto rukolapnejší dôkaz o tom, že personálna politika v zdravotníctve a obsadzovanie rôznych pozícií nebolo skutočne politicky motivované ? Napokon v jej profesionálnom živote sa politika tiahne ako červená niť, čo ju katapultovalo nie len do poslaneckých lavíc.
Menovanie riaditeľa FNsP Nitra, poslanca SNR t. č. tuším za Smer (jeho členstvo v rôznych politických zoskupeniach sa stáva pre mňa neprehľadné), p. Valockého, je ďalším z takýchto príkladov. Keď totálne personálne deštruoval anestéziológiu a intenzívnu medicínu v NsP Galanta, prostredníctvom novej primárky oddelenia (konečne sa jej to podarilo po opakovaných návštevách konkurzov), ktorá má najväčšiu zásluhu na tejto "personálnej stabilizácii" a ktorá je t. č. charakterizovaná tromi kmeňovými lekármi (primárka, zástupca a sekundárny lekár) a dvoma lekármi, ktorí odišli v mesiaci júl 2010, z dôvodov výpovede, odišiel do vyšších sfér riadenia. Stal sa riaditeľom FNsP v Nitre. Súčasne a samozrejme zostal poslancom za stranu Smer. O jeho riadení a nekompetentných rozhodnutiach, v personálnej politike, v organizačných zmenách atď. v FNsP Nitra, sa už vtipy rozprávajú, lebo vyrovnať sa s jeho "tiež riadením FNsP "alebo jednoducho to prežiť, sa iným spôsobom nedá. A opäť dostal zrejme stranícke vnuknutie, že predovšetkým anestéziológia a intenzívna medicína je tým odborom, na ktorom sa dá v nemocnici ušetriť asi najviac a neustále žiada uskutočniť nezmyselné organizačné zmeny napr. v LPS anestéziológov. Napokon sa síce podarilo LPS zabezpečovať 3 lekármi (ako pred jeho nástupom), vo FNsP, no za cenu organizačnej zmeny, ktorou bolo pričlenenie JIS pre chirurgické odbory, do organizačnej štruktúry Kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny. Počet postelí sa tak zvýšil o 10 a aj s posteľami na lôžkovej časti kliniky je to spolu 22 postelí, ktoré musí klinika anestéziológie a intenzívnej medicíny, organizačne zabezpečiť. Nie len personálne, ale ani kvalitou intenzívnej starostlivosti sa takýto počet postelí nedá zvládnuť, lebo len na lôžkach by malo pracovať 11 anestéziologov, ktorí sú prítomní 24 hodín denne. Skutočnosť je taká že na tento počet lôžok sú vyčlení 3 (traja) anestéziológovia a ostatní zabezpečujú anestetickú starostlivosť na operačných sieňach.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Skutočne geniálny nápad, ktorý len ukazuje, že človek pochádzajúci a vyrastajúci v pomeroch menšieho okresného mesta, má ďaleko od poznania skutočných potrieb nemocnice charakteru FNsP v Nitre, hoci pán poslanec je špecialista chirurg.
Vyvstáva však otázka, ako by túto organizačnú zmenu riešil náš právny poriadok, vyvstáva otázka, kedy sa začnú v NsP Nitra množiť anestetické komplikácie z ľudských pochybení, pri fyzickej, ale najmä psychickej vyčerpanosti anestéziológov (ako keby túto nemocnicu už také niečo nepostihlo), vyvstáva otázka, ako sa bude riešiť situácia, ak na lôžkovej časti Kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny, kde hrozí zastavenie vitálnych funkcií a smrť každú sekundu, nebude k dispozícii anestéziológ, intenzivista, pre jeho proste fyzickú neprítomnosť.
Že situácia v nemocnici je napätá, že medziľudské vzťahy sú na bode mrazu, že zelenú majú tiež "odborníci", nie je asi pre súčasnú, vlastne už bývalú, politickú garnitúru zaujímavé a že psychická pohoda zdravotníckych pracovníkov pri vykonávaní svojich povinností a aj pri technicky náročných a zložitých zákrokoch, tá je tam. A takýchto príkladov je v slovenskom zdravotníctve mnoho, mnoho a mnoho.
Táto politika Smeru a jeho politických príveskov však priniesla do zdravotníctva nemenej závažný problém, ktorý však nebol pre zdravotníctvo charakteristický, lebo sa uplatňoval všade a v najširšom spektre spoločnosti. Klientelizmus, známosti, väzby z minulosti i zo súčasnosti, predovšetkým na princípe regionálnej príslušnosti, (po Bratislave sa šíri vtipné charakterizovanie situácie, že MZ SR objednáva špeciálny rýchlik na trati Bratislava - Košice pre pracovníkov MZ SR), boli pracovné nástroje personálnej politiky v zdravotníctve, ktoré sa považovali za tak samozrejmé, že farmaceuti riadia špecificky medicínsky (lekársky) útvar.

Skryť Vypnúť reklamu

Uvedomujem si, že zdravotníctvo a pán minister majú pred sebou sizyfovskú robotu a to čo je vyššie napísané, asi nie je prioritou. Úspech reformy však závisí aj od armády lekárov, zdravotných sestier a všetkých ostatných čo robia v zdravotníctve. Musia však byť riadení odborníkmi, nie politikmi a ich vyvolenými.


Doc. MUDr. Milan Májek, CSc

Milan Majek

Milan Majek

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som lekár anesteziológ intenzivista a pedagóg. Pôsobím pri vzdelávaní lekárov - anesteziológov, sestier, záchranárov a ďalších špecialistov. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

682 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Skryť Zatvoriť reklamu