Matovič sa presunul doľava

Svojho času, keď vznikal „politický obyčajný človek" Matovič, prezentoval sa ako nový protipól Fica a Smeru. Novinári ostro sledovali parlamentné výmeny názorov Matoviča a Fica, v ktorých sa Matovič ako nováčik na slovenskej politickej scéne snažil zadefinovať svoju pozíciu v politickom spektre na Slovensku. Dnes už je jasne badať zmenu kurzu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)

Najväčší kritik Fica zmenil rétoriku a nastavil veľmi zmierlivý tón voči opatreniam novej vlády. Niekoľkokrát vyslal pozitívny signál, že „ak Smer príde s čímkoľvek dobrým čo prospeje Slovensku, ja osobne a verím, že aj ľudia od nás zahlasujú“ uviedol Matovič v STV. Začal zaujímať pozíciu a prezentovať sa ako ochranca chudoby pred boháčmi.

Prichádza so starou agendou Smeru a intenzívne komunikuje zavedenie zníženej sadzby DPH pre potraviny. Dokonca v jednej z diskusií položil otázku ministrovi financií Kažimírovi, že „prečo by sme na Slovensku nemohli znížiť DPH na potraviny na 10% a zvýšiť všetky DPH-čky na 22%?“ Ministrovi Kažimírovi, ktorý zúfalo hľadá príjmy do štátneho rozpočtu jemne vyrazil dych. Pri ochrane chudoby na úkor bohatých sa hlási k volebnému programu Smeru a požaduje mimoriadne dane pre banky, veľké firmy a monopoly. Igor Matovič sa prezentuje ako jeden z autorov mimoriadneho odvodu pre banky. Jeho komunikácia sa dostáva do jednoduchej a ľahko čitateľnej rovnice - zlá banka, zlí boháči a dobrý štát, ktorá dobre znie ušiam každého ľavicového voliča. Sám i v diskusii s ministrom financií prehlásil, že podporí len tie opatrenia, ktoré nebudú proti chudobným.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Matovič správne pochopil, že na prehustenej pravej strane má malý manévrovací priestor. Naopak uvedomil si, že kríza a nutnosť konsolidácie verejného rozpočtu neumožnia Smeru naplniť všetky predvolebné sľuby a uspokojiť tak svojho ľavicového voliča. Matovič preto pre budúce možné volebné zisky primerane prispôsobuje argumentáciu i svoje postoje.

Svoju samostatnú opozičnú politiku vyčleňuje od pravice, ktorá v opozícii hľadá „poučenie z krízového vývoja“. Počas spoločnej televíznej diskusie opozičných lídrov niekoľkokrát hovoril o štyroch pravicových parlamentných stranách, pričom tú svoju z tejto spoločnosti jasne vyčlenil. Z pohľadu toho, že krízová doba, ktorú žijeme dotlačí Smer i k nepopulárnym opatreniam a naľavo od Smeru absentuje akákoľvek ponuka, zvolil Matovič dobrú stratégiu pre prípadné obsadenie časti ľavicového priestoru, ktorý môže Smer časom pomerne ľahko stratiť.

Skryť Vypnúť reklamu

PhDr. Radoslav Milčo
/autor je politológ/

Radoslav Milčo

Radoslav Milčo

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Zaujíma ma to, čo sa deje doma a v zahraničí. Rád sa k tomu vyjadrujem. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu