COVID na východe - časovo obmedzený problém alebo budúca regionálna katastrofa?

Písmo: A- | A+

V zariadení opatrovateľskej služby v Remetských Hámroch 19. apríla 2021 v noci zobrala RZP klientku zariadenia do nemocnice. Ráno 20.apríla 2021 z nemocnice telefonovali, že pani klientka zomrela. Na COVID-19.

Opatrovateľka slúžiaca pri nebohej klientke po nočnej odišla domov. Oznámenie o potvrdení Covidu u klientky, ktorú v noci odoslala do nemocnice, sa k nej údajne nedostalo. Následne u dotyčnej opatrovateľky prepuklo ochorenie a od toho času bola doma. Od 18.05.2021 je v nemocnici vo vážnom stave.

V deň potvrdenia ochorenia COVID u hospitalizovanej klientky bolo vykonané plošné testovanie klientov a zamestnancov na COVID-19.

Takto bola v danom sociálnom zariadení objavená nákaza a takto sa dostala prvá osoba s ochorením mimo zariadenie.

Zamýšľať sa nad pravdepodobnou príčinou, nad osobami a okolnosťami vedúcimi k zavlečeniu ochorenia do organizácie môže byť nepresné, ale niečo naznačuje sled udalostí:

Podľa vyjadrenia zamestnancov v deň, kedy bola v zariadení potvrdená nákaza a prebehlo plošné testovanie zamestnancov a klientov, sa vedúca zariadenia urýchlene zbalila a zo zariadenia odišla. Od toho času sa v zariadení neukázala. Pre ňu "dobré jazyky" tvrdia, že je od toho času v "karanténe". Pre ňu "zlé jazyky" však tvrdia, že COVID doniesla do zariadenia práve ona a nie je v karanténe, ale je chorá. A že zo zariadenia jednoducho ušla, pretože bola nielen pozitívna, ale už aj chorá. Kto má pravdu, ukáže čas.

Od začiatku objavenia sa nákazy v sociálnom zariadení, sa na verejnosť dostávajú informácie, ktoré nie vždy korešpondujú s realitou a s verejným záujmom ochrany zdravia:

- 13.05.2021, Korzár - k tomuto dátumu bolo v Zariadení opatrovateľskej služby v Remetských Hánmroch z 50 klientov (aj zamestnancov) celkom 35 pozitívnych,

- 18.05.2021, My Zemplín - jedným z ohnísk, kde nákaza prepukla, je aj zariadenie opatrovateľskej služby v Remetských Hámroch. Tam je to ohnisko najväčšie, máme tam 34 osôb z celkového počtu 58 exponovaných vrátane zamestnancov. Toto ohnisko je ale od soboty 29. apríla uzavreté a celé zariadenie je v karanténe aj vrátane zamestnancov, uviedla hygienička, ktorá doplnila, že odtiaľ nehrozí žiadne ďalšie šírenie nákazy. Toto zariadenie je totiž podľa jej slov neustále monitorované a už niekoľko dní odtiaľ nebol nahlásený žiadny prípad.

Či bolo a je pravdou, že celé zariadenie je uzavreté v karanténe a odtiaľ nehrozí ďalšie šírenie nákazy, uvidíme. Obyvatelia obce vedia svoje. Zamestnanci zariadenie opúšťali a vracali sa doňho späť, boli a sú navštevovaní svojimi rodinnými príslušníkmi. Do a zo zariadenia nechodili iba kmeňoví zamestnanci, ale aj iní zamestnanci neziskovej organizácie. Obyvateľom obce pred očami. A keďže dodržiavanie karanténnych opatrení bolo a je zo strany zamestnancov zariadenia po celý čas "karantény" sporné, je možné, že okrem samotných zamestnancov zariadenia sú nákazou postihnutí už aj niektorí ich príbuzní. A ktovie kam až sa problém takýmto spôsobom odvtedy dostal... Kiežby nikde. Opäť, čas ukáže.

Vyjadrenie okresnej hygieničky z 13.05.2021 „Stále je to o nedodržiavaní opatrení. Dopláca na to, bohužiaľ, celý okres.“ Jednoznačný súhlas. PRETO ak niekto tvrdí, že zariadenie nepredstavuje ohrozenie šírenia nákazy, radšej jeho tvrdenie berte s rezervou a vo vlastnom záujme obchádzajte veľkým oblúkom zariadenie aj jeho zamestnancov, ktorých stretnete mimo areál zariadenia. Neverte nikomu z "kompetentných". Situácia stále nie je "normálna". Chráňte sa bez ohľadu na to, čo Vám hovoria. Prevencia je predsa len najlepšie riešenie.

Okrem spornej karanténnej disciplíny zamestnancov vedenie organizácie údajne v pondelok 17.05.2021 pustilo na verejnosť informáciu, že v zariadení sú už všetci "negatívni". Hypotetická "negativita" trvala až jeden deň. Necelý. Čo čert nechcel, v utorok 18.05.2021 mala RZP priamo z pracoviska v karanténe odviezť ďalšiu pracovníčku do nemocnice... S Covidom, samozrejme.

Prostredníctvom médií 18. mája 2021 bolo potvrdené, že za mesiac, od 20.04.2021 do 18.05.2021, sa problém s COVIDom nevyriešil a za posledný týždeň ani zásadným spôsobom nezmenil. Ak teda niekto počul, že v zariadení sú už iba osoby s negatívnym výsledkom testu na COVID-19, nenechajte sa pomýliť. Zobrať takúto informáciu za fakt predstavuje zdravotné ohrozenie pre vás samotných a prostredníctvom vás aj pre ďalších ľudí. Zatiaľ takýto stav nie je. Je to lož, ktorú ktosi bezohľadne šíri medzi ľudí.

Situáciu okolo tohto čudného sociálneho zariadenia možno charakterizovať asi takto - o nič nejde, máme zopár pozitívnych prípadov a sme v karanténe. Akože. Zamestnanci sú pod vyhrážkami nútení pracovať v zariadení, ale vedúca zariadenia, hoci sa nič zvláštne nedeje, už mesiac sedí v karanténe ďaleko od zariadenia, a tak dáva zreteľný signál zamestnancom aj klientom zariadenia - "Problém na pracovisku sa ma netýka. Problém si riešte ako chcete." A to vraj o nič vážne nejde. Buď o nič nejde, alebo je v zariadení problém oveľa vážnejší a možno aj viac problémov. Alebo je karanténa vedúcej iba ďalšou lžou prevádzkovateľa. Alebo je jednoducho zdravie vedúcej dôležitejšie ako zdravie ostatných zamestnancov. Nech si preberú zamestnanci prístup vedenia k ich zdraviu.

Obyvatelia obcí, odkiaľ sú zamestnanci zariadenia, by si však určite mali od svojich starostov pýtať odpovede minimálne na tieto otázky:

1./ ako sa od 20.04.2021 do dnešného dňa vyvíja chorobnosť príslušníkov domácností VŠETKÝCH zamestnancov predmetného zariadenia?

2./ ako sa od 20.04.2021 do dnešného dňa vyvíja chorobnosť obyvateľov obcí, z ktorých sú zamestnanci zariadenia?

Možno sa nič nedeje. Množstvo poloprávd o situácii v zariadení a vyhrážky zamestnancom za únik informácií o tom, čo sa v zariadení naozaj deje, dáva tušiť, že sa naopak niečo deje. No, uvidíme. Čas ukáže kto klamal a kto sa zbytočne stresoval.

Skryť Zatvoriť reklamu