Chceme napredovanie v porozumení a ochote

Rád by som tu pridal zopár myšlienok na dôslednejšie pochopenie môjho zámeru kandidovať na primátora Humenného.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Nie hádky, ale tvorivá činnosť

Primárne dôležité sa javí meniť súčasný stav rozdelenia spoločenského statusu v meste na dve markantné skupiny. Na lojálnych občanov (teda tých dobrých) a ľudí s kritickým názorom (zlých). A začať treba od mestského zastupiteľstva, ktoré pod vplyvom vysokej politiky dlhodobo trpí nánosom bludného delenia poslaneckého zboru na takzvanú koalíciu a opozíciu. Namiesto neúnosnej poslušnosti (a pasivity) jednej časti a odsudzovania, či osočovania tej druhej s inými podnetmi a názormi, sa žiada zainteresovať poslancov bez rozdielu politickej príslušnosti do konštruktívnych riešení problémov života mesta v jednotlivých jeho obytných zónach. Poslanec má poznať svojich voličov, ich zmýšľanie a potreby. Dôležité bude zmeniť kultúru a organizáciu vedenia zasadnutí mestského zastupiteľstva. Dnes vzbudzuje skôr údiv, zdesenie a či posmešky.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Táto cesta nikam nevedie

Delenie na dobrých a zlých, na „našich“ a tých ostatných sa rovnako, ako poslaneckého zboru a obyvateľov mesta, týka aj podnikateľského stavu. Treba si už konečne uvedomiť, že strašenie bohatstvom podnikateľov nie je cesta k ekonomickému a sociálnemu rozvoju mesta. Atmosféra je tu dusná, vedenie mesta a podnikateľské kruhy sú takpovediac vo „vojnovom stave“. Dobrý chýr ide ďaleko, zlý omnoho ďalej. Aj preto ochotu investovať vo výrobnej sfére v Humennom za posledné roky neprejavil nikto.

A čo mladé zutekalo...

Či sa niekomu páči alebo nie, Humenné stagnuje po všetkých stránkach. Ak chýbajú investori, chýbajú aj pracovné miesta. Ak chýbajú tie, miestni mladí ľudia (ale aj stredná generácia) odchádzajú za prácou buď do Bratislavy a jej okolia alebo do zahraničia. Ak sú mladí ľudia preč, bude stále menej detí. Ak nie sú detí, aký osud asi čaká mesto? Na túto zásadnú otázku si treba, vážení občania, dať rozumnú odpoveď.

SkryťVypnúť reklamu

Zelená pre aktívnych

Už celé roky bijú do očí miestnym i turistom ošarpané a aj vyprázdnené budovy, ktoré by bolo možné využívať vo verejný prospech. Sú to budovy v súkromnom vlastníctve, ale aj mestské. Ochota rekonštruovať ich však naráža na nepochopiteľnú byrokraciu. Omnoho viac by sa dala využiť aj občianska iniciatíva na riešenie tzv. „drobných“ záležitostí, najmä ak ide o údržbu zelene, či čistotu a poriadok. Naliehavou sa javí potreba chránených stojísk na komunálny odpad. Iné mesta ich už majú a občania sú s týmto riešením veľmi spokojní.

Buduje sa každý štvrtý rok

Ľuďom netreba klamať. V ostatných rokoch sa zaužíval taký čudný zvyk, že prvé tri roky volebného obdobia sa takmer neinvestuje do údržby a obnovy miestnych komunikácií, chodníkov, detských ihrísk a zelene a štvrtý (volebný) rok sa radnica tvári, že mesto je v budovateľskom vytržení. Kto už tento trik nepozná? Kto už naňho naletí? Opravovať rozbité, upravovať neupravené, skrášľovať zanedbané, stavať potrebné (cesty, chodníky, parčíky, ihriská a pod.) treba priebežne, aby občan poznal, že mesto sa stará.

SkryťVypnúť reklamu

Výhody pre občanov sa zachovajú, ba aj rozšíria

Priaznivý ekonomický vývoj v spoločnosti umožňuje aj samosprávam využívať rôzne benefity pre občanov (školopovinnú mládež, telesne a duševne znevýhodnených ľudí, seniorov a podobne). Žiada sa zvýrazniť, že doterajšie výhody budú zachované a postupne aj rozšírené o nové zvýhodnenia, najmä v oblasti stravovania, dopravy, spoločenských aktivít, prístupu ku kultúre a športu.

Kultúru pre mladých i starších

V oblasti kultúry pôjde o kvalitatívny posun zaužívaných akcií. Budeme sa usilovať o výraznejšiu podporu záujmovej umeleckej činnosti dospelých a mládeže, zapájať kolektívy a krúžky do mestských akcií nielen v centrálnej časti mesta, ale aj v iných obytných zónach (na sídliskách). Treba urobiť opatrenia na obnovu a využívanie amfiteátra. Viac pozornosti si zaslúžia aj ďalšie záujmové, profesné a talentové organizácie.

SkryťVypnúť reklamu

Športu treba pomôcť na nohy

Zamyslieť sa nám treba nad úpadkom športu v meste. Je v takom stave, že potrvá roky, aby sa pozviechal z letargie. Tento stav sa žiada dôsledne zanalyzovať a stanoviť postupné kroky na jeho pozdvihnutie na vyššiu úroveň. V zlom stave sú existujúce ihriská a športoviská. Máme v úmysle ich zveľadiť a oživiť. Po rekonštrukcii neodkladne volá futbalový štadión pre mládež pri mlyne; mal by slúžiť aj atlétom po zriadení tartanovej dráhy, doskočísk a vrhačského priestoru. Viac pozornosti treba venovať školským športoviskám, najmä tým, ktoré s obľubou využíva aj rekreačne športujúca verejnosť. Venovať sa musíme aj novodobému trendu neustále sa rozvíjajúcej cykloturistiky. Chceme vytvárať nové trasy a prepájať ich s existujúcimi.

Písať by sa dalo veľa …

Nedá sa na malom priestore rozpísať, z akých všetkých boľačiek treba liečiť mesto, čo je v ňom potrebné vybudovať, opraviť, zlepšiť, ako posunúť na vyšší level, na žičlivejšiu úroveň život v ňom. Vieme však, že treba (prípadne aj so samosprávnym krajom v Prešove) hľadať riešenia lepšej prístupnosti zdravotnej starostlivosti pre občanov. Chceme mať aj kvalitnejšie školstvo, dopravu, služby, prístupnejšie úrady a mestské organizácie a zariadenia.

Humenčania, poďme spoločne robiť lepšie Humenné.

Miloš Meričko

Miloš Meričko

Bloger 
  • Počet článkov:  6
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Zaujímajú ma ľudia, spoločenský život. Mám rád knihy, humor a vždy niečo nové. A v neposlednom rade som hrdým Humenčanom, aj keď to niekedy nie je ľahké. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

711 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

41 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu