Ako tyčinky do uší zabijú spoločný trh.

Európsky parlament schválil smernicu o znižovaní vplyvu určitých plastových výrobkov na životné prostredie tzv. Directive on the Reduction of the impact of certain plastic products on the environment alebo tiež Singel Use Plastic

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Cieľom smernice SUP je bojovať proti voľne pohodenému odpadu, znečisteniu vodných tokov a pláži. Smernica nám zakáže slamky na nápoje, paličky na balóniky i tyčinky do uší z plastu a zavedie rozšírenú zodpovednosť výrobcov na cigaretové ohorky. 

Kontinent je nadšený, cieľ smernice je veľmi pozitívny – čistejšie životné prostredie. Jedným dychom však treba upozorniť na nebezpečenstvo, ktoré prináša. Doterajšie smernice vzťahujúce sa na obaly a odpady z obalov boli (sú) smernicami trhovými - hospodárskymi. Ide vlastne predovšetkým o technické normy, ktoré predpisovali ciele recyklácie, ale nedávali veľa možností členským krajinám odkloniť sa od nich. Predovšetkým neregulovanli obali uvádzané na trh. SUP je široko a flexibilne nastavená environmentálna regulácia, ktorá dáva priestor členským štátom regulovať obaly a výrobky uvádzané na trh a tým, aby obmedzovali voľný pohyb tovaru na spoločnom trhu a preto ohrozuje fungovanie spoločného trhu ako takého

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SUP prináša zoznam výrobkov, ktoré budú špeciálne regulované. Niektoré tak, iné onak. Plastové tyčinky do uší, paličky na balóniky, slamky na nápoje budú zakázane, hygienické vlhčené utierky, dámske hygienické potreby budú špeciálne označené, PET fľaše na zber a zloženie budú mať špeciálne environmentálne cielea ohorky z cigariet budú mať špeciálne povinnosti. SUP tiež zavádza povinnosť upraviť fľaše na nápoje tak, aby vrchnáčiky neboli oddeliteľné.

Implementácia takýchto predpisov láka jednotlivé členské krajiny zoznamy upravovať, obohacovať a spresňovať alebo byť rýchlejší s implementáciou, ako je schválená konečná podoba. Jednoducho byť ambicióznejší ako ostatní. A to povedie k stanoveniu rôznych pravidiel pre rovnaký obal v rôznych štátoch.

SkryťVypnúť reklamu

Ak teraz vyrábame nápoj a ten čapujeme fliaš, tak fľaša je rovnaká vo všetkých členských krajinách. Ak nápoj uvedieme v jednom štáte, môžeme automaticky i v ostatných. Ak budeme mať požiadavky na fľašu v každej krajine odlišné, tak to naruší celú logistiku a povedie to k zániku voľného pohybu tovaru. 

SUP môže viesť dokonca k tomu, že v každej krajine bude musieť byť fľaša inak označená, pretože bude zálohovaná, aby mohol byť splnený cieľ vyzbierať 90 percent fliaš uvedených na trh. Taktiež SUP zavedie povinnosť vyrábať fľaše z recyklovaného PET, ale v každej krajine môže byť povinný iný podiel recyklovaného PETu. A to bude znamenať, že každá fľaša bude musieť byť inak vyrobená. Za - na prvý pohľad environmentálnymi ambíciami, sa môže skrývať i obyčajný potekcionizmus. 

SkryťVypnúť reklamu

Členské krajiny budú mať síce povinnosť notifikovať svoje ambiciózne environmentálne ciele a dajú tak možnosť ostatným ohradiť sa, ale ktorá z členských krajín by napadla inú za to, že chce byť lepšia k životnému prostrediu?

Spoločný trh je jeden zo základných výdobytkov európskej integrácie a preto by sme k nemu mali pristupovať s patričnou vážnosťou. Ak príde k narušeniu voľného trhu, najviac budú postihnuté predovšetkým malé krajiny s malými trhmi. Príde k zníženiu množstva tovarov, ktoré majú spotrebitelia k dispozícii, zníži sa konkurencia a zvýšia sa ceny. Predovšetkým malé krajiny musia byť najsilnejšími zástancami voľného trhu. 

SkryťVypnúť reklamu

Životné prostredie je globálnou záležitosťou a preto je nevyhnutné, aby sme v prípade environmentálnych regulácií dbali na čo najvyššiu mieru harmonizácie. Technické pravidlá majú byť rovnaké pre všetky členské krajiny. Zákaz plastových tyčiniek na čistenie uší nebude problémom, keďže máme lepšie alternatívy, ale nejasná formulácia výpočtu množstva recyklovaného PETu vo fľašiach môže byť obrovským problémom. 

Miro Jurkovič

Miro Jurkovič

Bloger 
  • Počet článkov:  15
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Triedim odpad.viac ako 10 rokov dokonca profesionálne, najprv ako riaditeľ združenia SLICPEN a teraz ako konzultant. Verím, že svet sa dá zlepšiť aspoň trochu aj triedením odpadu a tým, že budem o tom písať. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
SkryťZatvoriť reklamu