Ako veľmi sa zmenilo Slovensko po roku nového zákona o odpadoch?

Že triedený zber nefunguje a za chvíľu to tu bude ako v Neapole. Pravda alebo lož? V skratke - odpady sa zbierajú, triedia, vyvážajú i recyklujú. (Žiadny Neapol v dobrom ani zlom slova zmysle sa nekoná.)

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Triedený zber funguje tam, kde sa hra podľa pravidiel a dodržiavajú uzatvorené zmluvy , ale problémom sú čierni pasažieri. Nastúpili, zarábajú, ale nerobia, čo majú, pretože si pravidlá vykladajú podľa seba. Majú dokonca slovenské špecifikum - sú štátom chránení čierni pasažieri.

Ministerstvo životného prostredia teraz stojí pred úlohou donútiť čiernych pasažierov kúpiť si lístky, alebo vystúpiť. Aj takto by sa dala jednoducho pomenovať základná úloha aplikačnej novely zákona o odpadoch, ktorá sa v týchto dňoch pripravuje.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ministerstvo si skomplikovalo prechod na nový zákon tým, že udelilo autorizácie, de facto povolilo fungovanie, organizáciám zodpovednosti výrobcov (OZV), len veľmi formálne. Podmienkou na získanie autorizácie OZV bolo, aby prostredníctvom zmlúv s obcami dokázali vyzbierať a recyklovať dosť odpadu na to, aby zabezpečili výrobcom plnenie povinnosti recyklácie. Výrobcovia tak platia OZVčky za to, že „ich“ odpad pozbierajú a recyklujú.

Autorizáciu získali aj spoločnosti, ktoré mali uzatvorené zmluvy s veľmi málo obcami a tým mali limitovanú kapacitu odpadov pre výrobcov. Pred výrobcami, od ktorých mali vyberať peniaze, sa však tvárili, že majú zmluvy so stovkami obcí, kde dokážu vyzbierať a recyklovať dosť odpadu, aby splnili povinnosti výrobcov. Tieto OZVečky predávali niečo, čo nemali vtedy, a nemajú ani teraz. Stali sa z nich čierni pasažieri. Kúpili si lístok iba po prvú stanicu, ale na tej nevystúpili, a vezú sa ďalej na úkor ostatných. Pričom autori „cestovného poriadku“ to mysleli rozhodne dobre.

SkryťVypnúť reklamu

Ministerstvo teraz musí donútiť čiernych pasažierov, aby si kúpili lístky na celú cestu, alebo aby vystúpili. Situácia, kedy niektoré OZVčky majú klientov, a iné financujú triedený zber, sa musí skončiť. Riešením, ale nie je prikázať OZVčkam vypovedať zmluvy obciam, pretože v takom prípade by zostali občania bez triedeného zberu a to je to najhoršie, čo by sa mohlo stať. Vyrovnanie musí nastať bez toho, aby výrobcovia alebo obce museli príkazom zhora meniť zmluvy.

Ak sa nevedia na riešení dohodnúť OZVčky v koordinačnom centre, tak je treba, aby zasiahlo ministerstvo napríklad, i prostredníctvom aplikačnej novely. Aktuálny stav totiž vyhovuje len tým OZVčkam, ktoré nabrali klientov - výrobcov vďaka nízkym cenám za služby a teraz predlžujú dobu neistoty, pretože vedia, že keď príde na reálne platenie za triedený zber, tak nebudú mať z čoho. A vzhľadom na blížiaci sa termín, kedy musíme plniť ciele recyklácie, si už Slovensko nemôže dovoliť experimentovať.

SkryťVypnúť reklamu

Za nie príliš hladký prechod na nový zákon môžu i samotné OZVčky, tie totiž nezvládli dostatočne prechod na nový zákon vysvetliť výrobcom. Sústredili sa na obce a mestá a podcenili komunikáciu s tými, ktorý musia nový systém financovať. Žijú vo vlastnom svete bez prijímania spätnej väzby.

OZV existujú iba preto, lebo výrobcovia majú administratívne nariadené objednávať si ich služby. OZV majú byť zakladané a riadené výrobcami, reálne však väčšina z nich je založená len „fejkovými“ výrobcami a to je jeden z dôvodov, prečo výrobcovia často OZVčkam nedôverujú. Výrobcovia majú právo vedieť, za čo platia, a ako OZVčky hospodária s ich peniazmi.

SkryťVypnúť reklamu

Na druhej strane aj výrobcovia musia pochopiť, že niet cesty späť a rozšírená zodpovednosť je pre nich najlepší nástroj, ako splniť povinnosť recyklácie. Je to podobné ako s akýmikoľvek inými novými štandardami. Jednoducho už nie je možné vrátiť sa k otroctvu, aby sa cena práce znížila, a už nie je možné vrátiť sa k cenám, ktoré boli v minulosti.

Takmer rok fungovania nového systému (od 1.7.2016) ukázal i napriek počiatočným pôrodným bolestiam, že ak sa hrá podľa pravidiel, tak to funguje. Ukázala to anketa medzi obcami (podrobnosti tu). Nastavenia systému rozšírenej zodpovednosti výrobcov na Slovensku si vyslúžili kladné hodnotenia i od popredných svetových odborníkov v Bruseli .

Základom však je, že napísané pravidlá sa musia i dodržiavať! Aj na Slovensku :)

Miro Jurkovič

Miro Jurkovič

Bloger 
  • Počet článkov:  15
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Triedim odpad.viac ako 10 rokov dokonca profesionálne, najprv ako riaditeľ združenia SLICPEN a teraz ako konzultant. Verím, že svet sa dá zlepšiť aspoň trochu aj triedením odpadu a tým, že budem o tom písať. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
SkryťZatvoriť reklamu