Bez recyklácie skončíme ako Detroit

Európsky parlament nám daroval ku Dňu Zeme balíček obehové hospodárstva.  Po troch rokoch príprav a ťažkých rokovaní schválil 18. apríla Európsky parlament Circular Economy Package – Balíček obehového hospodárstva.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Dôležité sú hlavne novely smerníc o odpadoch a smernice o obaloch a odpadoch z obalov.

Cieľom balíčka je transformovať európske hospodárstvo z lineárneho na obehové. To znamená skončiť so skládkovaním, zvýšiť množstvo recyklovaného odpadu a znížiť množstvo surovín, ktoré je potrebné vyťažiť. Hlavnými znakmi obehového hospodárstva budú vyššie limity recyklácie komunálnych odpadov – postupne až 65 % v roku 2035 i odpadov z obalov – postupne až 70 % v roku 2035, rozšírená zodpovednosť výrobcov a nové súčasti triedeného zberu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ľudstvo je od priemyselnej revolúcie zvyknuté, že hospodárstvo funguje na lineárnom princípe. Vyťažíme surovinu, spracujeme ju do výrobku, výrobok spotrebujeme a to čo zostane odložíme na smetisko. Mantrou 21. storočia je zmena tohto zvyku. Líniu musíme uzatvoriť do kruhu, aby sme nepotrebovali toľko surovín vyťažiť a spracovať. Namiesto toho budeme opravovať, znovupoužívať, zdieľať a recyklovať.

Pre firmy bude veľkou výzvou prispôsobiť svoje myslenie a následne i výrobu a existenciu novým podmienkam. Tie, čo budú chcieť prežiť, budú musieť zmeniť svoje produkty na služby, budú musieť vymyslieť ako otvorený lineárny výrobný proces uzatvoriť, ako začať používať viac recyklovaných materiálov a podobne.

SkryťVypnúť reklamu

Bude to zmena, ktorú môžeme prirovnať k dobe, kedy bol vynájdený parný stroj a následnej priemyselnej revolúcii. Podobne ako v nej krajiny a ekonomiky, ktoré zavčasu odhalia potenciál nových prístupov a vynálezov, získajú náskok a budú prosperovať. Tí, čo nepostrehnú zmenu, sa ocitnú na okraji sveta a budú volať po návrate dávno zašlých časov.

Ak sa Slovensko nepridá k tomuto trendu a nezačne i reálne vytvárať podmienky na prechod na obehové hospodárstvo, skončí Európsky Detroit podobne neslávne ako originál.

Slovensko sa k obehovému hospodárstvu prihlásilo najhlasnejšie počas predsedníctva v Rade Európskej únie, teraz je dôležité, aby sa slovné deklarácie pretransformovali i do výkonov.

SkryťVypnúť reklamu

Základom transformácie na obehové hospodárstvo je recyklácia. Proces, ktorý odpad premieňa na surovinu, koniec lineárneho hospodárstva dostáva na začiatok a tým vytvára kruh. Slovensko vo svojej lineárnej prítomnosti momentálne recykluje len nejakých 23 %.

Zákon o odpadoch, ktorého cieľom bolo zmodernizovať nakladanie s odpadom a podporiť recykláciu, sa už rok a pol potáca, ako sirota v priestore. Nie je toho, kto by sa naozaj snažil, aby sa situácia v recyklácii na Slovensku zmenila. Počas roka a pol jeho účinnosti bol už štyrikrát novelizovaný a ešte ani jedna novela nedokázala riešiť skutočné aplikačné problémy. Namiesto toho, aby boli podporené moderné inovatívne spoločnosti a odvetvia, ktoré znamenajú budúcnosť, hľadáme cestu ako umožniť prežiť hospodárskym dinosaurom. Tento prístup znamená prekračovanie na mieste, zatiaľ čo vlak už odchádza.

SkryťVypnúť reklamu

Obehové hospodárstvo nie je výmysel bruselských úradníkov. Je to nezvratný proces, ktorý sa iných častiach sveta už dávno začal. Čína, Japonsko, ale i niektoré časti USA sú už omnoho ďalej a ak Európa nenaskočí na tento trend, tak prestane byť konkurencieschopná. To platí i o Európskych firmách.

Miro Jurkovič

Miro Jurkovič

Bloger 
  • Počet článkov:  15
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Triedim odpad.viac ako 10 rokov dokonca profesionálne, najprv ako riaditeľ združenia SLICPEN a teraz ako konzultant. Verím, že svet sa dá zlepšiť aspoň trochu aj triedením odpadu a tým, že budem o tom písať. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

52 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu