Tohoročná panika okolo odpadu? Zvyknite si, alternatíva neexistuje.

Takmer revolučný zákon o odpadoch platí v praxi už rok. Čiže bol aj rok 2016 revolučný? Zákon vznikol, aby sme sa dostali v odpadovom hospodárstve z úrovne krajiny tretieho sveta na úroveň aspoň priemerných európskych krajín.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Cieľom bolo vytvoriť pravidlá, aby Slováci dokázali viacej odpadu recyklovať a menej skládkovať. Taká by mala byť krajina v treťom tisícročí. Zákon po ideovej a formálnej stránke spĺňa všetky nároky na moderné a perspektívne pravidlá nakladania s odpadom. Už teraz je v línii s požiadavkami Európskej únie, ktoré bude klásť za pár rokov na všetky zákony upravujúce problematiku odpadov. Náš zákon zaviedol a podporil pojmy ako rozšírená zodpovednosť výrobcov, obmedzenie skládkovania a podpora recyklácie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tieto princípy sú základom pre transformáciu hospodárstva z lineárnej spotreby na kruhovú ekonomiku tak, ako to je popísané v akčnom pláne Obehového hospodárstva. Pod názvom Kruh sa uzatvára ho publikovala Európska komisia v decembri 2015. Jednoducho povedané – čo už je dnes v zákone o odpadoch, nás tak či tak v priebehu troch rokov dobehne. Takto máme aspoň viacej času na rozbeh.

A prečo ten krik?

Nový systém financovania triedeného zberu odpadu a podpory recyklácie je drahší. Považujem to za oprávnené. Každý prechod si vyžaduje prvotné investície. Podobne to bolo v iných krajinách, ktoré dnes odpad takmer neskládkujú. Na to, aby sa systém rozbehol, potrebujeme infraštruktúru, čo znamená kontajnery aj vrecia a presvedčiť ľudí, že toto je správna cesta. Čím skôr sa nám to podarí, tým skôr začne systém fungovať a môže sa následne konsolidovať a optimalizovať. Nečakajme však, že financovanie triedeného zberu bude ešte niekedy také lacné, ako bolo keď sme triedili 10 percent odpadu. Je to neudržateľné a nevratné, podobne ako parné lokomotívy.

SkryťVypnúť reklamu

Neexistuje lacnejšia a efektívnejšia alternatíva, ktorá vedie k splneniu cieľa. Rozšírená zodpovednosť výrobcov je jediný nástroj, ktorý majú výrobcovia k dispozícii na to, aby reálne chod triedeného zberu a jeho efektivitu ovplyvňovali. Zodpovednosť výrobcov je tlačiť na zvyšovanie efektivity a potlačenie lokálnych extrémov. Ak nebude rozšírená zodpovednosť na Slovensku fungovať, bude to pre výrobcov znamenať, že zlyhali a ich úloha sa obmedzí len na platiteľov poplatkov. Zlá správa pre všetkých je, že poplatky budú 20 až 30-násobne vyššie ako teraz.

Rozšírenej zodpovednosti treba dať šancu

A aby som nebol iba teoretik, ktorý horekuje nad biedou krajiny a nič nerobí, mám tri návrhy.

SkryťVypnúť reklamu

V prvom rade treba zmeniť nedomyslené nápady v zákone, akými sú vizitky a kalendáre.

Po druhé, treba dôrazne trvať na dodržiavaní stanovených pravidiel, pretože ich obchádzanie sa stalo pre Slovensko veľmi typické. Ani najlepšie pravidlá nemôžu fungovať, ak nie sú dodržiavané a nie je postihované ich porušovanie.

A po tretie, treba dať systému príležitosť na rozbeh. Určite sme nečakali, že od júla do decembra 2016 sa nám podarí prerod na obehové hospodárstvo. Rozbeh znamená aj spoluprácu profesionálov a prístup všetkých nás.

PS1: Vy triedite?

PS2: Kontajnery sú na tento rok pripravené?

Miro Jurkovič

Miro Jurkovič

Bloger 
  • Počet článkov:  15
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Triedim odpad.viac ako 10 rokov dokonca profesionálne, najprv ako riaditeľ združenia SLICPEN a teraz ako konzultant. Verím, že svet sa dá zlepšiť aspoň trochu aj triedením odpadu a tým, že budem o tom písať. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu