Už sme úplne rezignovali na lepšie životné prostredie

Už to bude desať rokov, čo sa venujem recyklácii a triedenému zberu odpadov a musím konštatovať, že spraviť akýkoľvek pokrok na Slovensku je vlastne mission impossible.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Veľa o životnom prostredí rozprávame. Pozeráme sa okolo seba vidíme, že niečo nie je v poriadku, ale keď máme začať konať, tak každá snaha skončí pri prvom probléme. Namiesto jeho riešenia sa vrátime späť a skúšame ho obísť. Vraciame sa k skratkám a zabehnutým „riešeniam“ a preto nevieme napredovať.

Takto to je i s recykláciou a triedeným zberom. Všetci vieme, že nakladanie s odpadom, tak ako to robíme teraz, je neudržateľné. Keď sa to má zmeniť, tak namiesto hľadania riešení hľadáme výhovorky prečo to nejde. Je to drahé, je to komplikované, je to nepopulárne a potom to dopadá tak, že namiesto toho, aby sme sa pohli vpred spravíme tri kroky vzad.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rozšírená zodpovednosť výrobcov, ktorá mala byť zásadnou a koncepčnou zmenou v nakladaní s odpadom. Mala nakopnúť triedený zber a recykláciu sa ešte ani nerozbehla a už ju chceme rušiť. Vďaka pár krikľúňom, ktorí sa i tak sťažujú vždy a na všetko, na teplo, na zimu, na vodu i na sucho, na moc aj na málo, budeme i naďalej zahlušovať naše okolie skládkami a budeme tvrdiť, že to je preto, lebo to je najlacnejšie a nič iné si nemôžeme dovoliť, pretože inak by sme neboli konkurencieschopní.

Namiesto napredovania spravíme dva kroky do boku a tri späť. Zo zákona založíme agentúru pre triedený zber. Skoro inštitúciu, ktorá bude všetko riadiť a ktorú budú všetci riadiť a ktorá bude vedieť všetko najlepšie. A ak vám to niečo pripomína, tak áno, je do Déjá Vu. Už sme to tu mali. Volalo sa to Recyklačný fond a i vďaka tomu sme krajinou, ktorá je v recyklácií taká zlá, že horší sú už len Malťania.

SkryťVypnúť reklamu

Ciele Recyklačného fondu boli veľmi vznešené (podobne ako pri agentúre), mal napríklad podporiť vznik recyklačného priemyslu na Slovensku. Vďaka rozhodnutiam dozorných a kontrolných orgánov zložených z politikmi menovaných reprezentantov subjektov určených zo zákona, vznikli na Slovensku podniky, ktoré dnes nedokážu na voľnom trhu obstáť a valcujú ich konkurenti, ktorí RF nepotrebovali. A tak to bude i s agentúrou. Všetko vediace dozorná so správnou radou zložené z odborníkov dosadených ministerstvom a dvoma asociáciami bude na Slovensku riadiť triedený zber a bude rozhodovať, kto bude môcť v triedenom zbere fungovať. 

SkryťVypnúť reklamu

Pri takomto postoji k životnému prostrediu potom za najväčší environmentálny počin ostatného desaťročia prezentujeme spoplatnenie plastových tašiek. Paradoxom je to, že sme spoplatnili niečo, čo už dávno bolo aj tak vo väčšine prípadov spoplatnené a ak by nás k tomu Európska únia nedonútila, tak by sme nemali ani to.

Pri takýchto riešeniach nám uniká vlak. Svet okolo sa mení a my sa mu budeme musieť prispôsobiť. Transformácia na zelenú ekonomiku alebo obehové hospodárstvo, čo je vlastne nová industriálna revolúcia, nezvládneme, tak že problémy budeme zametať pod koberec, alebo sa budeme obracať k riešeniam známym z minulosti. Musíme sa pozrieť dopredu a vidieť túto situáciu, ako príležitosť. Zelená ekonomika prinesie útlm v niektorých oblastiach hospodárstva, ale dinosaurov minulosti nahradia nové odvetvia, ktoré budú tvoriť nové pracovné príležitosti a vyššou pridanou hodnotu a tým i s vyššími platmi. Musíme dať príležitosť vzniku nových odvetví a otvoriť dvere novým technológiám.

SkryťVypnúť reklamu

Otázkou je, či niekedy dospejeme do stavu kedy sa pohneme ďalej.

Miro Jurkovič

Miro Jurkovič

Bloger 
  • Počet článkov:  15
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Triedim odpad.viac ako 10 rokov dokonca profesionálne, najprv ako riaditeľ združenia SLICPEN a teraz ako konzultant. Verím, že svet sa dá zlepšiť aspoň trochu aj triedením odpadu a tým, že budem o tom písať. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu