Slovenský boj s obehovým hospodárstvom

Pohodlní sme. Sme zvyknutí, že hospodárstvo funguje na lineárnom princípe. Vyťažíme surovinu, spracujeme ju do výrobku, výrobok spotrebujeme a to čo zostane, odložíme na smetisko. Mantrou 21. storočia je zmena tohto zvyku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Líniu musíme uzatvoriť do kruhu. Aby sme nepotrebovali ťažiť suroviny, budeme opravovať, znovupoužívať, zdieľať a recyklovať.

Bude to zmena, ktorú môžeme prirovnať k dobe, kedy bol vynájdený parný stroj a následnej priemyselnej revolúcii. Podobne ako v nej, krajiny a ekonomiky, ktoré zavčasu odhalia potenciál nových prístupov a vynálezov, získajú náskok a budú prosperovať. Tí, čo nepostrehnú zmenu, sa ocitnú na okraji sveta, budú frustrovaní a nespokojní ako Trumpoví voliči a budú volať po návrate dávno zašlých časov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak sa Slovensko nepridá k tomuto trendu a nezačne i reálne vytvárať podmienky na prechod na obehové hospodárstvo, skončí tento náš európsky Detroit podobne neslávne ako originál.

Slovensko sa k obehovému hospodárstvu (Circular Economy) prihlásilo najhlasnejšie počas predsedníctva v Rade Európskej únie. Teraz je dôležité, aby sa slovné deklarácie pretransformovali i do výkonov.

Základom transformácie na obehové hospodárstvo je recyklácia. Proces, ktorý odpad premieňa na surovinu, koniec lineárneho hospodárstva dostáva na začiatok a tým vytvára kruh. Preto Európska komisia v akčnom pláne prechodu Európy na obehové hospodárstvo v decembri 2015 predstavila nove ciele na recykláciu. Podľa nich by sme mali do roku 2035 recyklovať 70 % z našich odpadov. Slovensko vo svojej lineárnej prítomnosti momentálne recykluje len nejakých 15 %.

SkryťVypnúť reklamu

Obehové hospodárstvo a slovenská lineárna skutočnosť narazili do seba v protismere.

Zákon o odpadoch, ktorého cieľom bolo zmodernizovať nakladanie s odpadom a podporiť recykláciu, sa už rok a pol potáca ako sirota v priestore. Počas roka a pol účinnosti bol zákon už štyrikrát novelizovaný a na poriadne rozbehnutie stále čakáme. Schválené zmeny skôr konzervujú neduhy, ako podporujú rozvoj triedenia a recyklácie. Namiesto toho, aby boli podporené moderné inovatívne spoločnosti a odvetvia, ktoré znamenajú budúcnosť, hľadáme cestu ako umožniť prežiť hospodárskym dinosaurom. Tento prístup znamená prešľapovanie (ak nie pospávanie) na mieste, zatiaľ čo vlak modernej ekonomiky už odchádza.

Miro Jurkovič

Miro Jurkovič

Bloger 
  • Počet článkov:  15
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Triedim odpad.viac ako 10 rokov dokonca profesionálne, najprv ako riaditeľ združenia SLICPEN a teraz ako konzultant. Verím, že svet sa dá zlepšiť aspoň trochu aj triedením odpadu a tým, že budem o tom písať. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu