A tak sme na „to“ priťapli figový list

Aby sa rozumelo – myslím TEN figový list, ktorý zakrýva chúlostivé partie na nahých sochách. TO znamená environmentálnu budúcnosť Slovenska.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Boj s klimatickou zmenou a životné prostredie sa stali významným spoločenským a politickým fenoménom. Dokonca rozhodujú o úspechu politikov a strán. Z oblasti, ktorá bola na Slovensku popoluškou politiky, sa stal zaujímavý biznis s veľkými peniazmi (pamätáte fondy a emisie?). Boj s klimatickou zmenou a životné prostredie sa tak stali témami, ku ktorým musí každý politický kandidát sformulovať svoj postoj. A razantne prosím!

Takže, páni a dámy - Čo robí Slovensko pre boj s klimatickou zmenou? 

Čo sa robí preto, aby sa naša ekonomika zmenila na cirkulárnu? 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo sa vôbec robí reálne? 

Témy životného prostredia sa stávajú marketingovým nástrojom pre politikov najmä na hranici zvoliteľnosti, alebo nedostatku inej agendy. Politici sa tvária zeleno, nadchnú voličov, ale mnoho ich návrhov má iba minimálny dopad na životné prostredie, ale zato veľký dosah na naše peňaženky. 

Príkladom takého opatrenia je návrh na zavedenie záloh na PET fľaše a plechovky, ktorému som sa venoval tu. Sú tým povestným figovým listom zakrývajúcim reálne zaostávanie a minimálnu akcieschopnosť Slovenska.

Zákaz vybraných jednorazových plastových výrobkov, na poslednú chvíľu vložený do aktuálnej novely zákona o odpadoch, je druhým figovým listom. Novela, ktorá mala byť dlho a hlboko odborne diskutovaná, pretože mala priniesť základ pre transformáciu slovenskej ekonomiky z lineárnej na cirkulárnu, prešla minimálnou, a ťažko povedať, že odbornou diskusiou. Mechanicky preberá ustanovenia smerníc bez toho, aby boli dotiahnuté opatrenia a dôsledky, ktoré prinesie. Oslavovaná a na pohľad sexy novela sa stáva ďalšou premárnenou príležitosťou na reálne riešenia.

SkryťVypnúť reklamu

Ak chceme pomôcť životnému prostrediu skutočne a nie len ho riešiť (už len to slovo je hrozné) ako súčasť politického marketingu, musíme tieto témy brať odborne. Navrhované a prijímané opatrenia musia byť výsledkom odbornej diskusie a nie prieskumu verejnej mienky.

Odborná debata musí byť rýchla a efektívna. I na Slovensku sú odborníci, či už v súkromnom sektore alebo v mimovládkach a na univerzitách, ktorí sa týmto témam venujú dlhodobo a majú poznatky a vedomosti na to, aby výsledkom debaty boli efektívne nástroje a opatrenia, ktoré prinesú reálne výsledky.

Pre účinný boj s klimatickou zmenou musíme definovať problémy, ktoré máme. Odlesňovanie, čistota ovzdušia, nakladanie s odpadmi a následne vytvoriť súhrn opatrení, ktoré môžeme rozdeliť do troch skupín.

SkryťVypnúť reklamu

Opatrenia, ktoré je možné prijať ihneď. Takýmto opatrením môže byť kapacitne i odborne posilniť kontrolne orgány a začať okamžite konzekventne vymáhať dodržiavanie všetkých environmentálnych pravidiel. Reálne, nie len formálne.

Strednodobé opatrenia, ktorých výsledky budú pozorovateľné v najbližších rokoch. Napríklad nahradenie spaľovania biomasy tuhým alternatívnym palivom vyrobeným z odpadu.

Strategické rozhodnutia, ktoré umožnia rozsiahlejšie investície do technológii, ktoré nám prinesú najvýznamnejšie zlepšenia. Do nakladania s odpadmi sa teraz investori nehrnú. Zákon o odpadoch každých šesť mesiacov prináša zásadné zmeny a príklad diskusie o dopadoch zálohovania PET fliaš na triedený zber, kedy príde vlastne k likvidácii všetkých doteraz postavených triediacich liniek je tiež dostatočne odstrašujúcim príkladom.

SkryťVypnúť reklamu

Pre Slovensko je prísľubom do budúcnosti, že sa v politike začali presadzovať odborníci, ktorí sa témam životného prostredia venujú dlhodobo. Dúfam, že do budúcna dajú väčší priestor odborným argumentom a efektívnym riešeniam pred figovými listami.

Miro Jurkovič

Miro Jurkovič

Bloger 
  • Počet článkov:  15
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Triedim odpad.viac ako 10 rokov dokonca profesionálne, najprv ako riaditeľ združenia SLICPEN a teraz ako konzultant. Verím, že svet sa dá zlepšiť aspoň trochu aj triedením odpadu a tým, že budem o tom písať. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
SkryťZatvoriť reklamu