Máte čas?

Dokážete si nájsť čas na veci mimo vášho programu? Napríklad na prečítanie môjho článku? Ak áno, možno vám trošku aj závidím.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Do 13. storočiaľudia taký problém nemali. Miesto budíka im slúžilo kohútie kikiríkaniea slnko, vedeli, čo v ten deň majú stihnúť. Zvyšok svojho času savenovali rodine alebo vykonávali inú zmysluplnú činnosť. A hlavne, mohlisa poriadne vyspať. Až kým niekto neprišiel s úžasným nápadom merať časpresne, aby sa dal lepšie využiť.

Dnes, pár storočíneskôr, sme sa stali otrokmi času. Každý pozerá na hodinky a najradšej byich prekrútil- dopredu či dozadu, je to jedno, len aby nešli tak, ako idú.V minulosti ľudia pracovali sedem dní v týždni pomaly od rána dovečera, dnes je to päť až šesť dní s približne štyridsiatimi pracovnýmihodinami. Paradoxne došlo k opačnému výsledku- každý chodí s plnýmdiárom, a netýka sa to len nejakých podnikateľov, ešte aj dôchodcovianevedia, čo skôr. Naša spoločnosť je riadená heslom „čas sú peniaze“. Snažímesa nahustiť naše termíny, nie však preto, aby sme získali voľný čas, ale preto,aby sa prázdne miesto dalo zaplniť ďalším programom. Rýchla industrializáciaa automatizácia mala zabezpečiť dostatok času pre seba, došlo však kupresnému opaku. Stúpli naše starosti, už viac nestačí spoľahnúť sa len na sebaa brať za seba zodpovednosť, dnes berú ľudia zodpovednosť aj za stroje.Nespočetné množstvo vynálezov a zábavných parkov sa postará ajo ukradnutie našich posledných minút. Pritom sú to veľmi často aktivity,ktoré nemajú nejaký hlbší zmysel. Netreba sa tomu však už ani veľmi čudovať- nadrezúru hodiniek sme si už zvykli. Ak sa nájde náhodou nejaký voľný čas, už hoefektívne často krát ani nevieme využiť- buď nie sú nápady, alebo sme ažpriveľmi prevalcovaní povinnosťami, aby sa nám chcelo niečo zmysluplné urobiť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V našom teleexistujú ďalšie hodiny, vlastne viac hodín. Jedny sa napríklad nachádzajúv mozgu. Vďaka nim môžeme vnímať minulosť, prítomnosť i budúcnosť.Vedci zistili, že bežný človek dokáže ako prítomnosť vnímať približne 3sekundy- začiatkom štvrtej sa prvé tri stanú minulosťou a nová prítomnosťje tu. Výskumy však dokázali ešte aj niečo iné- tieto hodinky sa dajúprestaviť. Kým som túto štúdiu nečítala, nemohla som pochopiť to, ako napr.niektorí budhistickí mnísi dokážu bez pohnutia sedieť aj pár hodín. Dôvod jeukrytý práve v prestavovaní svojich biologických hodín, títo ľudia dokážuvnímanie prítomnosti predĺžiť až na neuveriteľných zopár hodín. Niekedy týmtoľuďom až závidím- veď predstavte si, koľko vecí by sme stihli urobiť počas„jednej prítomnosti“...

SkryťVypnúť reklamu

Veľa ľudí bynajradšej predbehlo alebo zastavilo ešte aj samú prírodu- pre nich deň nemá 24hodín, pre nich má LEN 24 hodín.

V tejto dobesi už málokto dokáže nájsť čas na seba a svoju rodinu. Čas na sebaneznamená totiž mať termíny u kaderníka, maséra či kozmetičky- znamená tona chvíľu vypnúť, oddýchnuť si a vyprázdniť si hlavu. Toto sa nám všakvôbec nedarí, zabudli sme oddychovať. Aj keď navonok relaxujeme, už rozmýšľameo tom, čo ešte bude treba vybaviť a dohodnúť- dôkazom sú prebdenénoci a stále vyšší počet návštev u psychológov.

Pomaly ale istosú nám kladené stále vyššie a vyššie nároky či už v zamestnaní, školealebo samotnej spoločnosti. Kým? No predsa nami samými! Navzájom sa taktoničíme. Ak nemáte čas, znamená to pravdepodobne, že ste úspešný človek. Takblahoželám, ale neviem, či to za tú gratuláciu vôbec stojí.

SkryťVypnúť reklamu

Každý z náspotrebuje čas- čas rásť a budovať sám seba. Tak vám, vlastne nám všetkýmprajem, aby sme si dokázali napriek diktatúre času a momentálne aj napriekpredvianočnému zhonu nájsť aj pár minút pre seba a svoje rodiny. Je toveľmi dôležité a určite to nebude premrhaný čas. Je to problém veľmi veľaľudí, verte mi. Veď napokon: Viete, ako dlho mi trvalo, kým som si našla čas nanapísanie tohto článku?:-)

Miroslava Jurášková

Miroslava Jurášková

Bloger 
  • Počet článkov:  15
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som obyčajný človek, i keď iný, než si doposiaľ stretol. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu