Načo kláštory?!

Nebolo by lepšie zavrieť ich, zavesiť na nich tabuľu ,, Národná kultúrna historická pamiatka“ a nechať ich svojmu osudu? Majú kláštory vôbec nejaký zmysel?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (121)

Kláštory- pre väčšinu ľudí sú zastaralou zabudnutou témou. O takýchto veciach človek pri bežnom rozhovore nehovorí, veď aj načo. Tieto historické budovy patria podľa mnohých do minulosti, ale málokto si uvedomuje, že sú súčasťou našej spoločnosti. Kláštory nie sú propagované v médiách ako niečo, kde si môžete užiť ,,za výhodnú cenu“, prečo by sme si ich potom mali vôbec všímať.

 A predsa sa nájdu aj takí, ktorí sa rozhodli doživotne v kláštoroch žiť. Blázni, ktorí sa pozabudli v čase a teraz žijú podľa stredovekých regúl? Nejakí fanatickí hlupáci, ktorí sa nevedeli dostať na výšku alebo akokoľvek ináč sa uplatniť v živote? Pred dvoma rokmi môj názor na kláštory a mníchov patril k väčšinovej mienke. Čo je vlastne väčšinová mienka? Veľa ľudí nemá ani poňatie o tom, čo sa v takých kláštoroch deje. A aby to nevyzeralo tak, že si nevedia vytvoriť svoj názor, pridajú sa automaticky k väčšine.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pre mňa donedávna znamenali kláštory taktiež iba zopár stien, aj napriek tomu, že môj strýko bol františkánom a v jednej z týchto budov býval. Nikdy som ho neprišla pozrieť... Až v deň jeho pohrebu som prvýkrát prekročila prah nejakého kláštora. Dnes mi je veľmi ľúto, že som to neurobila skôr. V spoločnosti týchto ,,mužov v hnedom“ som našla presne to, čo som potrebovala.

 Akí sú títo ľudia? Priami, obetaví, netlačí ich spoločenská klietka. Vedia povzbudiť, lásky majú na rozdávanie a ich optimizmus a krásny pohľad na svet nepochádzajú z tohoto sveta. Žiari z nich neviditeľné ,,svetlo“, ktoré priťahuje ako magnet. Títo ľudia sú vzdelaní, veľmi veľa z nich má vysokú školu (a niektorí aj dve). ,,Keď sú takí dobrí, je ich škoda,“ poviete si, ,,nemohli si radšej založiť rodiny a byť príkladnými otcami užitočnými spoločnosti?“ Oni sa rozhodli takto. Zo slobodnej vôle. Kto alebo čo ich k tomu viedlo? Každého z nich niečo iné. Som si však istá, že to muselo byť niečo silné, keď boli pre to schopní obetovať svoj ,,svetský život“. Ich viera a bratské spolunažívanie v kláštore ich napĺňa.

SkryťVypnúť reklamu

 A čo tam celé dni robia? To by ste sa čudovali... Ich skutky a činy možno nebijú na prvý pohľad do očí ako svetoborné dobrá, ale sú veľmi dôležité. Títo mnísi sú naokolo ako živí anjeli a za svoju pomoc nečakajú odmenu. Popri svojich povinnostiach ( mnohí sú kňazi  a študenti) sú ochotní navštevovať detské domovy a hrať sa tam s deťmi, ochotní obehať s nejakým bezdomovcom úrady, aby si mohol vybaviť doklady a ešte za to aj zaplatia. Sú ochotní obetovať svoj čas každému, ktorí to potrebuje, bez ohľadu na to, kto to je a koľko času im to zaberie. Z ich života vyplýva, že: To najdôležitejšie dielo v živote je láska, najdôležitejší čas je prítomnosť a najdôležitejším človekom je ten, ktorý ide práve oproti.

SkryťVypnúť reklamu

Skúsme sa na týchto rehoľníkov aj na tieto budovy zaplnené láskou a porozumením pozerať aj z iného uhlu, bez predsudkov. V kláštoroch žijú ľudia, ktorí ľúbia svojho Boha a snažia sa to skutkami aj životom ukázať. Predsa nerobia nič zlé, naopak, bez nich by to tu podľa mňa bolo o dosť horšie.

A tak opakujem otázku z úvodu: Majú kláštory vôbec nejaký zmysel? Áno. Mne zmenili život.  

Na pamiatku E.Š., venované všetkým františkánom, ktorí robia môj život krajším ;)  

Miroslava Jurášková

Miroslava Jurášková

Bloger 
  • Počet článkov:  15
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som obyčajný človek, i keď iný, než si doposiaľ stretol. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu