Život je nádherný!

Táto veta je už viac-menej frázou. Je to všeobecná, spoločnosťou uznávaná pravda, ale život sám nám niekedy akoby ukazoval opak. Avšak to isté žitie nás svojimi lekciami môže stále nanovo presvedčiť o hĺbke a zmysle týchto troch slov. Na vlastnej koži pociťujem, že život nie je ľahký....Ale napriek všetkému som si istá, že je krásny.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Donedávna som si žila svoju rozprávku, ktorú mi prerušovali akurát tak školské povinnosti a občasné starosti. Nič moc, život mi pripadal už stereotypný, citát ,, Život je nádherný “ som považovala za otrepané heslo až prehnaných optimistov. Jasné, život má aj nádherné stránky, ale netreba zabúdať aj na opačnú stranu veci... S týmto názorom som chodila po svete a utvrdzovala sa v ňom. Až kým...  

Koncom augusta, na tábore, kde som bola vedúcou skupinky malých detí, mi začalo byť fyzicky zle. Horúčky, bolesti hlavy... Moja prvá reakcia bola: ,, No dobre, práca s deťmi ma vyčerpala, o pár dní prídem domov, oddýchnem si a ide sa ďalej.“ Doma to uzdravenie naozaj začalo vyzerať nádejne. Spala som viac ako je normálne, ale všetko som pripisovala únave z tábora. Cítila som, že stále mám horúčku, ale nechcela som sa ňou zbytočne zaoberať, veď prichádza nový školský rok, do ktorého treba vstúpiť (pokiaľ možno) čo najoptimistickejšie. Doma o mojich zdravotných problémoch nevedeli, veď načo ich zaťažovať, to prejde aj samo.  

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V našej rodine je zvykom, že koncom augusta každý z nás absolvuje kontrolný odber krvi. Všetko bolo v poriadku, kým neprišli výsledky. Môj krvný obraz bol poriadne rozhádzaný, pomaly nič som nemala v norme, všetkého bolo menej alebo oveľa viac. Najhoršie z toho boli pečeňové testy. Keď lekárka oznámila výsledky mojej mamine, musela som ísť s pravdou von. Po prvý raz niekto počul, že mi vôbec niečo je. No čo už, po tomto odbere ich nasledovalo ešte x ďalších, začala som aj ako-tak chodiť do školy. A pečeňové testy sa zhoršovali a zhoršovali...  

Týždeň som vydržala v školskom režime, vo štvrtok zazvonil telefón a lekárka dosť rozrušene oznamovala, že sa mám čo najskôr dostaviť na infekčné do nemocnice, že takto to ďalej ísť nemôže. Nebolo mi všetko jedno, na dvadsiateho šiesteho som mala kúpenú letenku do Nemecka, mala som absolvovať výmenný pobyt a teraz toto?! Nič iné mi neostávalo, v pondelok som sa ocitla pred dverami infekčného oddelenia, aj s maminou, psychickou oporou. Nasledovalo vyšetrenie a odber xy skúmaviek krvi, čo mi k nálade taktiež nepridalo. Na moju prosbu, aby ma tam nenechali a mohla som ísť do Nemecka, som dostala dosť silné lieky, prísnu diétu a povinný oddych.  

SkryťVypnúť reklamu

 Do dvadsiateho šiesteho som sedela doma a nič nerobila, horšie bolo to, že choroba sa už nedala ignorovať. Bolesti narastali, dokonca mi začali vypadávať vlasy, nemala som silu koncentrovať sa, už vôbec nie sa učiť. Napriek tomu som bola rozhodnutá, že do Nemecka pôjdem. To som aj spravila, bol to nádherný zážitok, aj keď moje užívanie si bolo značne obmedzené.  

Po návrate domov som si vypočula výsledky- chronická mononukleóza kombinovaná s niečím neurčitým, podozrenie na boreliózu alebo syndróm únavy. Samé choroby, ktorých liečba neexistuje alebo trvá aj pár rokov. Obdobie, kedy sa dala moja mononukleóza efektívne liečiť, som vraj prechodila. Toto mi ani nemali hovoriť. Spomenula som si na tých mnoho dní, kedy som sama sebe nahovárala, že mi nič nie je. Teraz mi ostáva už len naučiť sa s týmito dosť krutými obmedzeniami žiť. Túto správu som dlho nemohla prehltnúť. Ešte dosť dlhý čas po tom som ostala doma, avšak k zlepšeniu nedochádzalo, ani som vlastne zmenu k lepšiemu nemohla očakávať.  

SkryťVypnúť reklamu

Tento týždeň je druhým týždňom, v ktorom chodím tento školský rok do školy. Nie je mi lepšie, je to veľmi zradná choroba. Ráno je vám dobre a o pol hodiny vám môže byť na odpadnutie a môžete mať neskutočné bolesti celého tela. Ani vlastne stopercentne neviem, čo mi je, táto choroba je akoby neviditeľná, na mne ju vôbec nevidno. Vďaka ústretovosti učiteľov to zatiaľ zvládam, aj keď sa niektoré dni poobede vôbec nemám silu učiť. Fungujem tak, že niekedy musím aj odísť z vyučovania, ale všetci to rešpektujú. Tak tomu bolo napríklad v utorok. Po ceste do školy som zrazu odpadla, práve vtedy, keď som šla po schodoch. Poriadne som si roztrieskala jednu nohu a dokonca som si roztrhla svoje obľúbené nohavice. Ešteže som nešla sama, inak by som tam možno ostala aj ležať alebo som si mohla rozťať hlavu na nejakej hrane... Verte mi, takéto veci vôbec nie sú príjemné. A pod takýmito rizikami fungujem každý deň.  

SkryťVypnúť reklamu

Možno sa pýtate, prečo takýto článok dostal nadpis Život je nádherný. Odpoveď je taká, že tento príbeh, ktorý vlastne nasvedčuje opaku tvrdenia v názve, mal pre mňa aj hlbší význam. Moje názory na život sa menia a môj charakter taktiež. Učím sa hovoriť o sebe a svojich problémoch, čo pre mňa vôbec nie je jednoduché. Učím sa vychutnávať všetky malé potešenia, ktoré prináša všedný deň. Učím sa využívať každú chvíľku, keď mi je lepšie a môžem byť nejako užitočná. Učím sa stavať k problémom iných s väčším porozumením. Vytvoriť prezentáciu či referát do školy už pre mňa nie je povinnosťou, ktorá ruší rozprávku o životnom šťastí, ale úspechom, ktorý ju dopĺňa. Som vďačná za každú chvíľu, keď sa môžem venovať iným ľuďom a mojim záľubám. Učím sa, že ŽIVOT JE NÁDHERNÝ.  

Ak ma uvidíte na ulici, stretnete pravdepodobne jedno vysmiate normálne dievča, ktoré podľa výzoru nemá žiadne problémy a starosti. Zdanie však niekedy klame. Moje klame tiež. Možno vás stretnem na ulici a uvidím vysmiatych ľudí, ktorí podľa mňa nemajú problémy. Pravdepodobne to však nebude pravda. Nezhadzujme to na klamlivé zdanie a povedzme si radšej, že je na nás vidno, že napriek všetkému súhlasíme s tým, že ŽIVOT JE NÁDHERNÝ.

Miroslava Jurášková

Miroslava Jurášková

Bloger 
  • Počet článkov:  15
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som obyčajný človek, i keď iný, než si doposiaľ stretol. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

276 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
SkryťZatvoriť reklamu